Z Prahy do Pekingu už jen s přestupem. Čína zrušila jedinou přímou linku mezi městy

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 22. 1. 2020 17:15
Přímá letecká linka z Prahy do Pekingu od března končí. Čínská společnost Hainan Airlines, která lety provozuje, nabízí poslední letenky na 28. února. Informoval o tom týdeník Respekt. Vedení Prahy se v posledních měsících dostávalo s Čínou do sporů, sesterskou smlouvu s ní vypověděly Peking i Šanghaj.
Foto: Reuters

Pražské letiště zrušení linky potvrdilo. "Letecká společnost Hainan Airlines nás informovala o přerušení prodejů letenek na lince mezi Prahou a Pekingem od března letošního roku. Žádné další změny nám v tuto chvíli nepotvrdila," uvedla pro Aktuálně.cz tisková mluvčí letiště Kateřina Pavlíková s tím, že přímé linky do Šanghaje, Si-anu a Čcheng-tu zůstávají v provozu. 

Podle ní v loňském roce cestovalo mezi Prahou a Čínou celkem 188 000 cestujících v obou směrech. "Jedná se ovšem o všechny cestující na přímých linkách bez ohledu na národnost, turisté čínské národnosti do Prahy cestují také na jiných nepřímých linkách s přestupem," řekla.

Informaci o zrušení spojení už potvrdilo také ministerstvo zahraničí, důvody však nezná. "V tuto chvíli nemáme oficiální informace, proč bylo k tomuto kroku přistoupeno. Nevíme tedy, zda se jedná o dočasné, či definitivní opatření a zda je motivované komerčně, či politicky," uvedla pro Deník N mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Jeden z plodů české vstřícnosti k Číně, popsal spoj Zeman

Přímý spoj Praha - Peking byl v provozu od září 2015, kdy se stal jedním z ukazatelů sblížení spolupráce mezi Českem a Čínou. Prezident Miloš Zeman jej tehdy podle Respektu označil za "jeden z úspěchů a plodů české vstřícnosti k čínskému státu".

Vztahy mezi oběma zeměmi se ovšem od té doby značně zkomplikovaly. Nové vedení Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem se v posledních měsících dostalo opakovaně do sporů s čínskou stranou, která hlavní město obviňuje z vměšování do vnitřních záležitostí státu. Na základě toho s Prahou v říjnu ukončil partnerství Peking, v lednu pak také Šanghaj. Praha mezitím navázala partnerství s Tchaj-wanem.

V poslední době se k Číně stavěl výjimečně kriticky také prezident Zeman, podle kterého Peking nedodržuje své sliby o investicích v Česku. Zatím ovšem není jasné, zda za údajné zrušení spoje mohou zhoršující se vztahy mezi zeměmi. O tom, že diplomatická roztržka mezi vedením Prahy a Čínou může vést k odklonění některých leteckých linek z Číny do Prahy, Zeman mluvil už v říjnu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy