Z Prahy do Pekingu už jen s přestupem. Čína zrušila jedinou přímou linku mezi městy

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 22. 1. 2020 17:15
Přímá letecká linka z Prahy do Pekingu od března končí. Čínská společnost Hainan Airlines, která lety provozuje, nabízí poslední letenky na 28. února. Informoval o tom týdeník Respekt. Vedení Prahy se v posledních měsících dostávalo s Čínou do sporů, sesterskou smlouvu s ní vypověděly Peking i Šanghaj.
Foto: Reuters

Pražské letiště zrušení linky potvrdilo. "Letecká společnost Hainan Airlines nás informovala o přerušení prodejů letenek na lince mezi Prahou a Pekingem od března letošního roku. Žádné další změny nám v tuto chvíli nepotvrdila," uvedla pro Aktuálně.cz tisková mluvčí letiště Kateřina Pavlíková s tím, že přímé linky do Šanghaje, Si-anu a Čcheng-tu zůstávají v provozu. 

Podle ní v loňském roce cestovalo mezi Prahou a Čínou celkem 188 000 cestujících v obou směrech. "Jedná se ovšem o všechny cestující na přímých linkách bez ohledu na národnost, turisté čínské národnosti do Prahy cestují také na jiných nepřímých linkách s přestupem," řekla.

Informaci o zrušení spojení už potvrdilo také ministerstvo zahraničí, důvody však nezná. "V tuto chvíli nemáme oficiální informace, proč bylo k tomuto kroku přistoupeno. Nevíme tedy, zda se jedná o dočasné, či definitivní opatření a zda je motivované komerčně, či politicky," uvedla pro Deník N mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Jeden z plodů české vstřícnosti k Číně, popsal spoj Zeman

Přímý spoj Praha - Peking byl v provozu od září 2015, kdy se stal jedním z ukazatelů sblížení spolupráce mezi Českem a Čínou. Prezident Miloš Zeman jej tehdy podle Respektu označil za "jeden z úspěchů a plodů české vstřícnosti k čínskému státu".

Vztahy mezi oběma zeměmi se ovšem od té doby značně zkomplikovaly. Nové vedení Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem se v posledních měsících dostalo opakovaně do sporů s čínskou stranou, která hlavní město obviňuje z vměšování do vnitřních záležitostí státu. Na základě toho s Prahou v říjnu ukončil partnerství Peking, v lednu pak také Šanghaj. Praha mezitím navázala partnerství s Tchaj-wanem.

V poslední době se k Číně stavěl výjimečně kriticky také prezident Zeman, podle kterého Peking nedodržuje své sliby o investicích v Česku. Zatím ovšem není jasné, zda za údajné zrušení spoje mohou zhoršující se vztahy mezi zeměmi. O tom, že diplomatická roztržka mezi vedením Prahy a Čínou může vést k odklonění některých leteckých linek z Číny do Prahy, Zeman mluvil už v říjnu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy