Welcome US Army: Konvoj doprovodí stovky harleyů a džípů

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
26. 3. 2015 5:30
Na příjezd amerického konvoje se chystají vojenští nadšenci i motorkáři. Za kolonou by jich od česko-polských hranic mohlo jet až několik set.
Estonsko - Parnu - 21. března
Estonsko - Parnu - 21. března | Foto: Reuters

Praha – Burácející motorky, historická vojenská vozidla i současná americká sportovní auta. Jen co v neděli dopoledne americký vojenský konvoj překročí české hranice, připojí se k němu možná i stovky nadšenců, kteří vojáky doprovodí až k branám posádek, v nichž budou Američané z neděle na pondělí přespávat.

"Když bude hezké počasí, tak tam může být až dvě stě motorek, když bude ošklivo, bude nás několik desítek," odhaduje Petr Bíbr, předseda klubu HOG (Harley Owners Group) Praha Chapter, který doprovod organizuje.

Pražští harleyáři budou takzvanou Dragounskou jízdu doprovázet buď z Harrachova, nebo z Náchoda, po třetí trase od Bohumína s obrněnci pojedou členové ostravského klubu. Ti počítají s účastí dalších několika desítek motorek.

Jedinou překážkou pro příznivce americké armády je zatím nedostatek přesných informací – netuší například, kdy přesně konvoj do Česka vjede. Americká armáda je i kvůli oznámeným protestním akcím poměrně skoupá na slovo, přestože akce na svou podporu tiše vítá.

"Je to trochu chaos, ale povzbuzující chaos," popisuje atmosféru okolo organizování doprovodných akcí režisér a major aktivních záloh Václav Marhoul. Ten stojí za iniciativou 1100mil.cz, která organizuje právě uvítání konvoje na hraničních přechodech a zároveň slouží jako rozcestník pro orientaci v dění okolo průjezdu desítek vozů vracejících se ze cvičení v Pobaltí.

Armáda červený koberec nechystá

Koho nechává příjezd obrněnců relativně klidným, je česká armáda, na jejíchž základnách budou američtí vojáci přespávat. "Samozřejmě se pozdraví velitelé, ale červený koberec ani hymny nechystáme," shrnul mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

I přes obrovský humbuk, který konvoj v Česku způsobil, jde podle něj o standardní průjezd, kterých se ročně uskuteční desítky. Jen s tím rozdílem, že se ještě v neděli v podvečer kasárna v Liberci, Pardubicích a Vyškově otevřou pro lidi, aby si mohli prohlédnout americkou vojenskou techniku a pobavit se s vojáky.

To samé, jen ve větším měřítku, se pak zopakuje o necelé dva dny později. V úterý se totiž otevřou vrata ruzyňských kasáren, kde se celý konvoj s více než pěti sty vojáky poprvé na českém území shromáždí celý. Kromě prohlídek vystavené techniky připravuje sdružení iniciativ Pro konvoj 2015 i koncert, dorazit by měli i fanoušci dávné americké vojenské historie na koních.

Rušno však bude i v Plzni, kam v úterý část amerických vojáků odjede položit květiny k památníku Díky, Ameriko! I tam se počítá s desítkami, možná až stovkami lidí z klubů vojenské historie i s technikou, ale i z veřejnosti. V Plzni bude mít přítomnost Američanů o to naléhavější atmosféru, že se blíží kulaté 70. výročí jejího osvobození právě US Army.

"Máme spoustu dotazů, ale zatím neznáme podrobnosti. Samozřejmě, kdo má nějakou vojenskou techniku, tak by se nejraději sebral a doprovázel konvoj hned od překročení našich hranic," poznamenal Ivan Rollinger z Pattonova muzea v Plzni.

Velká pozornost se pak upírá ke středě, kdy by američtí vojáci měli během dopoledne v Rozvadově opustit Česko. "Kdybych to hodně přehnal, tak by tam bylo nejlepší rozvinout transparent 'Neodjíždějte, zůstaňte'," popisuje Václav Marhoul.

Protesty chystají komunisté i exsenátor Vyvadil

Kromě akcí na podporu průjezdu konvoje, který je zejména demonstrací připravenosti NATO na ruskou agresi, se ovšem chystá i spousta protestů. V sobotu chtějí na pražském Václavském náměstí demonstrovat komunisté, akce připravuje i bývalý senátor Jiří Vyvadil. Na facebookovém profilu "Neprojdou", který spravuje, se objevovaly návrhy, jak konvoj zablokovat.

"Ty zátarasy, to jsou takové fantasmagorické nápady,“ komentoval to však Vyvadil s tím, že by raději uspořádal nějakou "pozitivní akci“. Uvažoval například o koncertu v Plzni.

 

Právě se děje

Další zprávy