VZP likviduje nemocnici, z níž podivně mizely miliony

Petr Holub
26. 11. 2012 10:46
Pojišťovny chtějí zrušit nemocnici, s jejímž majitelem vede VZP už dvouletý spor

Praha - Zdravotní pojišťovny tvrdí, že budou rušit pouze ty nemocnice, které nemají dost klientů. Do této kategorie se překvapivě dostala také nemocnice PP Hospitals v Brandýse se správním obvodem 97 tisíc lidí.

Nečekaná přísnost se dá v lepším případě vysvětlit, že se pojišťovny postavily na jednu stranu ve sporu dvou podnikatelů. V horším případě chtějí zakrýt stopy ukazující na podezření z tunelování při privatizaci.

Sto tisíc lidí pro Bulovku

Za posledních deset let se populace v Brandýse a okolí zvětšila o polovinu. Obyčejná okresní nemocnice se čtyřmi obory je pro velký a rychle rostoucí region spíše slabou nabídkou. Pojišťovny přesto oznámily, že v Brandýse zruší akutní lůžkovou péči. "Návrh byl ovlivněn geografickým umístěním, kdy je akutní péče velmi dobře dostupná v okolních nemocnicích," vysvětluje mluvčí největší pojišťovny VZP Jiří Rod a dodává, že se v nemocnici příliš často mění personál.

Spádovou nemocnicí se pro Brandýs stane dvacet kilometrů vzdálená pražská Bulovka, o deset kilometrů dál jsou Mělník a Mladá Boleslav.

Se stejným zdůvodněním by bylo možné zrušit třeba jabloneckou nemocnici, protože v celém okresu žije jen 87 tisíc lidí, kteří by mohli snadno jezdit tramvají do liberecké nemocnice.

"V dubnu zástupci pojišťoven oznámili, že od Nového roku 2013 neobnoví smlouvy. Poslali jsme jim námitky, na dalším jednání počátkem listopadu ale pouze zopakovali, že už s námi nepočítají," popisuje dosavadní jednání ředitel nemocnice Miroslav Kadlec. Minulý týden proto rozdal 260 zaměstnancům výpovědi.

V souladu s předpisy

Objektivitu VZP zpochybňuje fakt, že s majitelem nemocnice vede už dvouletý spor.

Do roku 2010 platila pojišťovna bez problémů. V roce 2007 poslala do Brandýsa 75 milionů, v dalších dvou letech k tomu přidávala po čtyřech milionech. V roce 2010 došlo k poklesu na 74 milionů. Tehdejší vlastník Martin Vojtíšek na tom vydělal, protože zároveň zrušil chirurgické oddělení, a tím ušetřil nejméně 10 milionů.

V říjnu 2010 však nemocnici koupil podnikatel Petr Švíkovský. O tři měsíce později ho pojišťovna požádala, ať vrátí přeplatek z minulých let ve výši sedmi milionů. Požadavek záhy vyrostl na trojnásobek a příjmy nemocnice od VZP tak v minulém roce poklesly na 50 milionů. "Postupovali jsme v souladu s právními předpisy," komentuje dvojí metr na podnikatele mluvčí Rod.

Postup zdravotní pojišťovny v sobě skrývá paradox. Podporovala původního majitele Vojtíška, o němž jeho nástupce tvrdí, že ji vytuneloval. Se sankcemi proti novému majiteli Švíkovskému začala ve chvíli, kdy zmíněný tunel odhalil.

Dlužník, věřitel i vymahač

O tunelování nemocnice byl Švíkovský nezvratně přesvědčen od třetího února 2011, kdy se dozvěděl, že na něho podal insolvenční návrh podnikatel Vladimír Janata. Ten údajně půjčil nemocnici dva miliony v březnu 2010 a tehdejší majitel Vojtíšek dluh nesplatil.

Nečekané bylo, že návrh podal právě Janata, který s Vojtíškem už dva roky podnikal. Později se k insolvenčnímu řízení připojil prostřednictvím svých dvou firem také sám Vojtíšek.

Švíkovský při nákupu nemocnice informaci o těchto dluzích nedostal, a proto zaplatil auditorské společnosti KPMG, aby prověřila stav účetnictví. Hloubkový audit odhalil, že se pouze v letech 2009 a 2010 z nemocnice ztratilo skoro sto milionů. Zpravidla byly vyplaceny Vojtíškovým firmám, případně firmám jeho známých. Auditoři obvykle nenašli dokumenty, jaké zboží či služby nemocnice za tyto peníze dostala.

Největší částku 24 milionů inkasovala vymahačská firma General Factoring, která v zastoupení Vojtíškových firem vymáhala na Vojtíškově nemocnici dluhy. Samotná General Factoring patří Václavu Jelínkovi, se kterým Vojtíšek ještě před pěti lety podnikal ve firmě International Pharmaceutical Corporation.

Švíkovský proto podal trestní oznámení na "nezákonné vyvádění majetku", policejní vyšetřování ovšem za 16 měsíců nedošlo k žádným výsledkům.

Bez dokumentů

Vojtíšek padesátistránkový audit KPMG zpochybňuje. Připomíná, že zprávu zaplatil Švíkovský pouze za tím účelem, aby svého předchůdce v nemocnici očernil. Přitom pracovníkům KPMG nepředložil podklady, ze kterých by bylo jasné, že jeho společnosti nemocnici opravdu dodávaly konkrétní služby či zboží.

Vojtíšek ovšem zatím nechce publikovat kopie dokumentů o dodávkách, případně protokolů o tom, že dokumenty odevzdal novému majiteli. „To se musím rozhodnout, jestli budu mít chuť tyto dokumenty ukázat," odpověděl a dodal, že je už předložil policii.

VZP Vojtíškovi nejen dobře platila, ještě se přidala k insolvenčnímu řízení, které navrhl Vojtíškův partner Janata a které krajský soud letos v lednu zastavil. Domluvu s Vojtíškem přesto zpochybňuje. "Kategoricky odmítáme, že by VZP postupovala v jakékoliv shodě s jiným komerčním subjektem vůči brandýské nemocnici," tvrdí mluvčí Rod.

 

Právě se děje

Další zprávy