VZP likviduje nemocnici, z níž podivně mizely miliony

Petr Holub
26. 11. 2012 10:46
Pojišťovny chtějí zrušit nemocnici, s jejímž majitelem vede VZP už dvouletý spor

Praha - Zdravotní pojišťovny tvrdí, že budou rušit pouze ty nemocnice, které nemají dost klientů. Do této kategorie se překvapivě dostala také nemocnice PP Hospitals v Brandýse se správním obvodem 97 tisíc lidí.

Nečekaná přísnost se dá v lepším případě vysvětlit, že se pojišťovny postavily na jednu stranu ve sporu dvou podnikatelů. V horším případě chtějí zakrýt stopy ukazující na podezření z tunelování při privatizaci.

Sto tisíc lidí pro Bulovku

Za posledních deset let se populace v Brandýse a okolí zvětšila o polovinu. Obyčejná okresní nemocnice se čtyřmi obory je pro velký a rychle rostoucí region spíše slabou nabídkou. Pojišťovny přesto oznámily, že v Brandýse zruší akutní lůžkovou péči. "Návrh byl ovlivněn geografickým umístěním, kdy je akutní péče velmi dobře dostupná v okolních nemocnicích," vysvětluje mluvčí největší pojišťovny VZP Jiří Rod a dodává, že se v nemocnici příliš často mění personál.

Spádovou nemocnicí se pro Brandýs stane dvacet kilometrů vzdálená pražská Bulovka, o deset kilometrů dál jsou Mělník a Mladá Boleslav.

Se stejným zdůvodněním by bylo možné zrušit třeba jabloneckou nemocnici, protože v celém okresu žije jen 87 tisíc lidí, kteří by mohli snadno jezdit tramvají do liberecké nemocnice.

"V dubnu zástupci pojišťoven oznámili, že od Nového roku 2013 neobnoví smlouvy. Poslali jsme jim námitky, na dalším jednání počátkem listopadu ale pouze zopakovali, že už s námi nepočítají," popisuje dosavadní jednání ředitel nemocnice Miroslav Kadlec. Minulý týden proto rozdal 260 zaměstnancům výpovědi.

V souladu s předpisy

Objektivitu VZP zpochybňuje fakt, že s majitelem nemocnice vede už dvouletý spor.

Do roku 2010 platila pojišťovna bez problémů. V roce 2007 poslala do Brandýsa 75 milionů, v dalších dvou letech k tomu přidávala po čtyřech milionech. V roce 2010 došlo k poklesu na 74 milionů. Tehdejší vlastník Martin Vojtíšek na tom vydělal, protože zároveň zrušil chirurgické oddělení, a tím ušetřil nejméně 10 milionů.

V říjnu 2010 však nemocnici koupil podnikatel Petr Švíkovský. O tři měsíce později ho pojišťovna požádala, ať vrátí přeplatek z minulých let ve výši sedmi milionů. Požadavek záhy vyrostl na trojnásobek a příjmy nemocnice od VZP tak v minulém roce poklesly na 50 milionů. "Postupovali jsme v souladu s právními předpisy," komentuje dvojí metr na podnikatele mluvčí Rod.

Postup zdravotní pojišťovny v sobě skrývá paradox. Podporovala původního majitele Vojtíška, o němž jeho nástupce tvrdí, že ji vytuneloval. Se sankcemi proti novému majiteli Švíkovskému začala ve chvíli, kdy zmíněný tunel odhalil.

Dlužník, věřitel i vymahač

O tunelování nemocnice byl Švíkovský nezvratně přesvědčen od třetího února 2011, kdy se dozvěděl, že na něho podal insolvenční návrh podnikatel Vladimír Janata. Ten údajně půjčil nemocnici dva miliony v březnu 2010 a tehdejší majitel Vojtíšek dluh nesplatil.

Nečekané bylo, že návrh podal právě Janata, který s Vojtíškem už dva roky podnikal. Později se k insolvenčnímu řízení připojil prostřednictvím svých dvou firem také sám Vojtíšek.

Švíkovský při nákupu nemocnice informaci o těchto dluzích nedostal, a proto zaplatil auditorské společnosti KPMG, aby prověřila stav účetnictví. Hloubkový audit odhalil, že se pouze v letech 2009 a 2010 z nemocnice ztratilo skoro sto milionů. Zpravidla byly vyplaceny Vojtíškovým firmám, případně firmám jeho známých. Auditoři obvykle nenašli dokumenty, jaké zboží či služby nemocnice za tyto peníze dostala.

Největší částku 24 milionů inkasovala vymahačská firma General Factoring, která v zastoupení Vojtíškových firem vymáhala na Vojtíškově nemocnici dluhy. Samotná General Factoring patří Václavu Jelínkovi, se kterým Vojtíšek ještě před pěti lety podnikal ve firmě International Pharmaceutical Corporation.

Švíkovský proto podal trestní oznámení na "nezákonné vyvádění majetku", policejní vyšetřování ovšem za 16 měsíců nedošlo k žádným výsledkům.

Bez dokumentů

Vojtíšek padesátistránkový audit KPMG zpochybňuje. Připomíná, že zprávu zaplatil Švíkovský pouze za tím účelem, aby svého předchůdce v nemocnici očernil. Přitom pracovníkům KPMG nepředložil podklady, ze kterých by bylo jasné, že jeho společnosti nemocnici opravdu dodávaly konkrétní služby či zboží.

Vojtíšek ovšem zatím nechce publikovat kopie dokumentů o dodávkách, případně protokolů o tom, že dokumenty odevzdal novému majiteli. „To se musím rozhodnout, jestli budu mít chuť tyto dokumenty ukázat," odpověděl a dodal, že je už předložil policii.

VZP Vojtíškovi nejen dobře platila, ještě se přidala k insolvenčnímu řízení, které navrhl Vojtíškův partner Janata a které krajský soud letos v lednu zastavil. Domluvu s Vojtíškem přesto zpochybňuje. "Kategoricky odmítáme, že by VZP postupovala v jakékoliv shodě s jiným komerčním subjektem vůči brandýské nemocnici," tvrdí mluvčí Rod.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy