Výstava o Marilyn i přes krádež bude, rozhodl pořadatel

ČTK ČTK
23. 5. 2013 13:35
V úterý se ztratila část vybavení včetně fotek, podle pořadatelů je ale lze nahradit
Foto: ČTK/AP

Praha - Výstava o Marilyn Monroeové, provázená ztrátou části vybavení, se na Pražském hradě uskuteční v původním termínu.

Pro veřejnost se tedy otevře 30. května v 10:00, řekl David Šebek, mluvčí Správy Pražského hradu, která je jedním z pořadatelů výstavy.

Dalšími jsou Muzeum Salvatore Ferragamo a společnost Armentano.

"Italští autoři a architekti výstavy Marilyn zkonstatovali, že ztracený fundus expozice lze nahradit, a byla přijata nezbytná opatření k jeho včasné náhradě," uvedl Hrad.

V úterý se během transportu z Itálie do České republiky ztratila část vybavení výstavy - vitríny, podstavce, figuríny, ale také část originálních fotografií.

Výstava má nabídnout především kolekci unikátních kostýmů a bot z filmů i z osobního života herečky, sestavenou ze soukromých sbírek z celého světa.

Ty ale jsou v Praze již delší dobu, vezla je forma specializovaná na převoz umění, který se děje za zvláštních podmínek a s odborným doprovodem.

Figuríny na míru

Pořadatelé v současné době domlouvají dodání i výrobu věcí, které by nahradily ty ztracené. Složité jsou třeba figuríny na desítky šatů, které byly speciálně vyrobené podle hereččiných mír.

Byla drobná, dnešní figuríny jsou mnohem vyšší. Některé části fundusu ale bude pravděpodobně možné zapůjčit.

Policie nechce případ komentovat, podle pořadatelů výstavy ale mohla být krádež obsahu kamionu součástí organizované akce.

Kamion s věcmi na výstavu měl označení Salvatore Ferragamo, muzeum této módní značky je pořadatelem putovní výstavy.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy