Vysoké školy dostanou miliardu navíc pro pedagogy. Valachová chce změnit způsob financování

ČTK ČTK
16. 8. 2016 19:48
Univerzity dostanou příští rok miliardu korun navíc, oznámila ministryně školství Kateřina Valachová. Rektoři však žádali navýšení minimálně o 1,3 miliardy, i miliarda navíc totiž znamená pokles finančních prostředků oproti loňskému roku. Ministryně ale další jednání o rozpočtu neplánuje. Chtěla by v budoucnu také změnit způsob financování vysokých škol, a to již od roku 2018.
Ministryně školství Kateřina Valachová.
Ministryně školství Kateřina Valachová. | Foto: Archiv Úřadu vlády

Praha - Vysoké školy dostanou v příštím roce o miliardu korun víc na ohodnocení pedagogů. Po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) to Českému rozhlasu (ČRo) řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Rektoři ale žádali navíc 1,3 miliardy a stále doufají, že se částku podaří vyjednat. Už dříve ministryně získala 350 milionů korun navíc na zvýšení kapacit škol kolem Prahy.

Valachová v úterý přišla za správcem státní pokladny s žádostí o peníze pro vysoké školy. Za prioritu označila finance na pedagogickou činnost a ohodnocení pedagogů. "To se podařilo na dnešním jednání vyjednat a ta dohoda je taková, že návrh rozpočtu by tedy počítal s tím, že narovnání o jednu miliardu korun proti předchozímu rozpočtu by bylo už v rozpočtu 2017," řekla rozhlasu Valachová.

Vysoké školy v posledních letech získávaly od státu peníze z různých mimorozpočtových zdrojů. "Poprvé v rozpočtu 21 miliard pro vysoké školy bez nedůstojného přetahování v průběhu roku," doplnila ministryně.

Vysoké školy ale požadovaly navíc 1,3 miliardy korun, které měly v rozpočtu na rok 2015. "Věřím, že vysoké školy nedostanou v roce 2017 méně, než dostaly v roce 2015. Ve všech segmentech se přidává, věřím, že na vysoké školy vláda nezapomene," řekl předseda České konfederace rektorů Tomáš Zima. Podle něj se sice mluví o nedostatku učitelů, lékařů a dalších profesí, ale může se stát, že bude nedostatek těch, kteří mají budoucí odborníky učit.

Jeho kolega z Masarykovy univerzity Mikuláš Bek také upozornil, že kompenzace není úplná. "Korekce škrtu o jednu miliardu korun je dobrou zprávou, ale pořád to není na rok 2017 nárůst, nýbrž pokles, byť ne dramatický. Ani demografický pokles nedokáže bez navýšení rozpočtu VŠ napravit základní ekonomický problém, kterým je nízká částka vynakládaná v ČR na jednoho vysokoškolského studenta," napsal na svůj facebook.

Ministryně dodala, že žádné další vyjednávání o rozpočtu s ministrem financí už neplánuje a že je se zlepšením finanční situace u vysokých škol spokojena. Bez bližších podrobností dodala, že ale chce ještě diskutovat s rektory vysokých škol o investicích v příštích letech.

Plánuje také změnu způsobu jejich financování. "Od roku 2018 budeme mít nové financování vysokých škol. Společně na tom pracujeme s reprezentacemi vysokých škol," řekla.

Podle dosavadních jednání mělo ministerstvo školství příští rok dostat ze státního rozpočtu zhruba 148 miliard korun, letos to bylo přes 142 miliard.

 

Právě se děje

Další zprávy