Vysoká hra o očištění doktora Bartáka. Využívá dva advokáty, jednoho mu platí stát

Jan Horák Jan Horák
13. 8. 2020 19:51
Lékař Jaroslav Barták "proslul" sexuálním trýzněním svých asistentek, odpykává si za to dvanáctiletý trest. Justice se však zabývá i jeho další kauzou, v níž si chtěl objednat vraždu tří lidí. Také v tomto případu už zazněl pravomocný verdikt. Jaroslav Barták se vůči němu brání dvěma dovoláními. Každé pro něj vypracoval jiný advokát. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, jednoho z nich mu platí stát.
Jaroslav Barták u soudu
Jaroslav Barták u soudu | Foto: Vojtěch Marek

Aktuální Bartákova kauza vyvstala z případu sexuálních útoků na jeho asistentky. Roku 2013 seděl ve vazbě, v níž vyhlížel rozsudek. V cele začal uvažovat, že si objedná vraždu tří lidí a vydírání dalších tří. Motivem mu byla pomsta za jejich svědectví v jeho sexuální kauze. Plán však zachytila policie. Barták znovu skončil na lavici obžalovaných a letos v březnu mu pražský vrchní soud vyměřil trest šesti let vězení.

Kauza však pokračuje, tento týden přijal Nejvyšší soud Bartákovo dovolání. Nebylo však úplně obvyklé. Lékař podal hned dvě. Jak zjistilo Aktuálně.cz, jedno mu vypracoval advokát na náklady státu. "Ano, jedno z dovolání bylo sepsáno ustanoveným (ex offo) obhájcem," potvrdil Aktuálně.cz Roman Buchal, místopředseda liberecké pobočky ústeckého krajského soudu, kde se případ vyřizoval v prvním stupni a jenž dovolání Nejvyššímu soudu doručoval.

Barták, s mírnou nadsázkou řečeno, platí za dvojí obhajobu jednou. Příběh jeho advokátů se odvíjel následovně: Bartáka do pravomocného rozsudku zastupovala Hana Riedlová. Její práce se završila, když zazněl pravomocný verdikt. Dál ho nezastupovala. Trestní řád však praví, že když u soudu stojí pachatel ve výkonu trestu, musí mít obhájce. Proto ho Bartákovi pro řízení před Nejvyšším soudem určil stát.

Dva advokáti ve třech dnech

Advokát se s Bartákem ve věznici dvakrát sešel, následně pro něj sepsal dovolání a podal ho. Nicméně odsouzený lékař si poté vybral podle svého uvážení nového obhájce. Ten o tři dny později adresoval soudu další dovolání. Podle zjištění Aktuálně.cz stát Bartákovi určil advokáta Martina Goldsteina, lékař si pak zvolil advokáta Jiřího Nohu. Proč takto postupoval, není jasné.

"Vůbec netuším, těmito úvahami jsem se nezabýval," řekl Aktuálně.cz advokát Goldstein, který podle svých slov neměl o Bartákových záměrech obhajoby informace. Advokáta Nohu se Aktuálně.cz zastihnout nepodařilo. Když odsouzený lékař ukázal na Jiřího Nohu coby svého nového obhájce, zastupování Goldsteinem přestalo platit. Podle trestního řádu v tu chvíli zaniklo. Dovolání se však počítají obě.

Sexuální zneužívání asistentek

Někdejší spolumajitel polikliniky Modřany, dlouholetý sekretář pražského Lions Clubu a lékař Jaroslav Barták je za mřížemi od srpna 2011, kde si odpykává dvanáctiletý trest za trýznění jedenácti asistentek s výrazným sexuálním podtextem. Své podřízené na služebních cestách bil, znásilňoval a zastrašoval svými známostmi. Matce jedné z nich vyhrožoval. Ženám ubližoval v letech 2006 až 2011.

Nejvyšší soud Bartákova podání spojil pod jednu spisovou značku, žádné ale nespadne pod stůl. V podstatě argumenty jednoho mohou zesílit argumenty druhého. "Občas se stává, že obviněný si nechá napsat dovolání více advokáty, musíme se vypořádat s argumenty obsaženými v obou," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

V průměru trvá nejvyšší instanci 46 dní, než vypořádá dovolání v trestním případu. Bartákova podání skončila na stole čtvrtého trestního senátu. Stejný senát už se přitom v minulosti kauzou Bartákových vražedných plánů zabýval. Senátu tehdy předsedala soudkyně Danuše Novotná, ta ovšem s koncem loňského roku odešla do penze. 

Tajemná nahrávka 

Lékař v této kauze uslyšel pravomocný verdikt poprvé v listopadu 2016, vrchní soud ho potrestal osmi lety vězení. Když se pak dostal případ k Nejvyššímu soudu poprvé, nejvyšší instance ho zrušila. Zásadní problém shledala v tom, že rozsudek stál na nahrávce Bartákova spoluvězně Miloše Levka. Levko zprvu řeči o vraždách nebral vážně. Později si ale sehnal nahrávací zařízení, na které Bartákovy úmysly zaznamenal.

Nejvyšší soud nižším instancím zásadně vytkl, že se nezabývaly tím, za jakých okolností si Levko obstaral nahrávací zařízení. "Okolnost, že odmítl vypovídat o tom, kdo mu hodinky s nahrávacím zařízením do věznice dodal, na čí popud si toto zařízení opatřil, jakým způsobem a za čí pomoci se zařízení dostalo do věznice, čí byl nápad dodat zařízení policistovi, motivace tohoto úkonu není v rozsudku náležitě objasněna a vysvětlena."

V dalším soudním kole dostal Barták zmíněných šest let. Ani tentokrát se žádná instance nezabývala původem vzniku nahrávky, nevyslechly ani Levka. "Dovolání se týká tohoto všeho. Pokud ten příběh znáte, naše argumenty jsou stejné," řekl advokát Goldstein, kterého Bartákovi určil stát. Pokud s dovoláním uspěje, náklady na něj zůstanou státu. Pokud ho ale v plném rozsahu Nejvyšší soud zamítne, stát jeho služby Bartákovi naúčtuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy