Střelec z Ostravy nebyl fyzicky nemocný, jak si myslel. Čeká se posudek od psychiatra

ČTK ČTK
14. 5. 2020 13:32
Vyšetřování střelby v čekárně ostravské fakultní nemocnice, kterou nepřežilo sedm lidí a dva byli zranění, nepotvrdilo, že by byl střelec fyzicky nemocný. Policie nyní čeká na posudek z psychiatrie, zda měl pachatel, který se nakonec také zastřelil, duševní poruchu. Vyšetřování skočí pravděpodobně v červnu, řekl dozorující státní zástupce David Bartoš.
Muž v ostravské fakultní nemocnici loni v prosinci zabil šest lidí
Muž v ostravské fakultní nemocnici loni v prosinci zabil šest lidí | Foto: Drahoslav Ramík

Policie pracovala s verzí, že motivem dvaačtyřicetiletého muže byla nespokojenost s tím, jak lékaři přistupovali k jeho léčbě. Podle dostupných informací byl muž přesvědčený, že je těžce nemocný. Lékaři ale na nic nepřišli, takže ho neměli jak léčit.

"Vyšetřování nepotvrdilo, že by muž byl fyzicky nemocný. Vše ale směřuje k nějakému duševnímu onemocnění. S tímto policie nyní pracuje," uvedl Bartoš. Dodal, že znalci vypracovávají psychologický posudek, na který vyšetřovatelé a státní zástupce ještě čekají. Po jeho dokončení bude vyšetřování ukončeno. "Předpokládám, že to bude v červnu," řekl Bartoš.

Muž zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po 7. hodině. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Sedm lidí zabil, dva zranil. Z nemocnice se mu podařilo utéci před příjezdem policie. V Děhylově na Opavsku pak spáchal sebevraždu.

Při útoku použil zbraň, jež nebyla plně funkční. Opakovaně se mu podle výpovědí svědků z místa činu i expertů zasekávala. Obětí tak podle policie mohlo být více. "Myslíme si, že kdyby použil plně funkční zbraň, mohly být následky mnohem horší," řekl dříve moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Podle něj střelec použil takzvaný řez zbraně. Jde o zbraň sloužící třeba k výuce a některé její části chybí, což umožňuje pohled do útrob zbraně. V tomto případě ale byla dodatečně upravena tak, že byla schopná střelby, i když ne úplně spolehlivě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump poblahopřál "svému příteli" Dudovi k vítězství v polských prezidentských volbách

Americký prezident Donald Trump blahopřál polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, kterého označil za přítele, k nedělnímu "historickému znovuzvolení". V gratulaci na Twitteru v pondělí uvedl, že se těší na spolupráci s Polskem v oblastech, jako jsou obrana nebo energetika.

"Blahopřeji svému příteli prezidentovi Andrzeji Dudovi z Polska k jeho historickému znovuzvolení. Těším se na pokračování naší důležité spolupráce v mnoha záležitostech, včetně obrany, obchodu, energetiky a telekomunikační bezpečnosti!" napsal šéf Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy