Vyšetřete zabavení komisu, žádá galerista policii

ČTK ČTK
21. 2. 2014 16:36
Saudkův komiks mu vzali před zahájením předaukční výstavy
Komiks Káji Saudka Muriel a andělé.
Komiks Káji Saudka Muriel a andělé. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Galerista Jiří Rybář, který plánoval ve své aukční síni dražit originál komiksu Káji Saudka Muriel a Andělé, zaslal Generální inspekci bezpečnostních sborů podnět k prošetření postupu policie při zásahu v jeho galerii.

V den, kdy měla začít předaukční výstava, přišla ráno policie do galerie komiks zabavit na základě trestního oznámení, k němuž se později přihlásila Saudkova rodina.

"Prostřednictvím svého právníka jsem také požádal Vrchní státní zastupitelství v Praze, aby věc prošetřilo, a vyzval policii, aby zabavený soubor vrátila," řekl Rybář. Policie podle právníka nepředložila při zabavování souboru potřebná potvrzení, jež by ji k takovému kroku opravňovala.

Soubor měl být v aukci nabízen za 5,9 milionu korun, zájem o něj údajně mělo nejméně pět sběratelů, cena by tedy pravděpodobně ještě vzrostla. Tím, že se dražba neuskutečnila, by mohl galerista požadovat náhradu ušlého zisku, pokud by se zjistilo, kdo nebo co dražbu znemožnilo.

Saudkova rodina: komiks byl ukraden

Saudkova manželka Johana a dcera Berenika tvrdí, že komiks byl čtyřicet let nezvěstný a původnímu majiteli, tedy Saudkovi, byl ukraden. Autor komiksu je podle nich dosud jeho jediným vlastníkem.

Sám Saudek je již osm let v kómatu. Kriminalisté uvedli, že chtějí vyhledat všechny případné majitele souboru kreseb, aby se vyjasnil jejich pohyb v uplynulých letech.

Při zásahu policie uváděla, že čekala až na chvíli, kdy bude celý soubor na místě pohromadě, tedy na samý začátek výstavy; zároveň prý nemohla se zabavením čekat, neboť se obávala, že může být rozdělen, a potřebovala ho zajistit vcelku.

Do dražby komiksu ale zbývalo ještě devět dní. Saudkovy příbuzné uvádějí, že podáním trestního oznámení chtěly zabránit jeho opětovnému zmizení. Domnívají se, že současný majitel, který komiks nabídl do aukce, není jeho pravým vlastníkem.

Galerista ale uvádí, že před aukcí uzavřel standardní smlouvu, v níž se ten, kdo dílo do aukce nabízí, prohlašuje za výhradního vlastníka díla. Všechna dražená díla také konzultuje ve veřejně přístupné databázi Policie ČR, zda konkrétní dílo není v seznamu pohřešovaných uměleckých děl.

"Dílo Muriel a Andělé v tomto seznamu uvedeno nebylo, proto máme důvodně za to, že nebylo v minulosti ukradeno," uvedl již dříve Rybář.

Právní zástupce rodiny Tomáš Nielsen říká, že Saudek před více než 40 lety originály komiksu předal nakladatelství Mladá fronta a od té doby byly kresby nezvěstné. Mezi odborníky na komiks se říká, že současný majitel dílo koupil od ženy, která jej zdědila.

 

Právě se děje

Další zprávy