Měli bychom odejít z Afghánistánu, navrhuje Zaorálek. Petříček k tomu nevidí důvod

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2018 16:06
Bývalý šéf diplomacie Lubomír Zaorálek považuje za chybu, že aliance do Afghánistánu vůbec šla. NATO by podle něj mělo zvážit stažení jednotek. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka chrání vojáci v Afghánistánu českou bezpečnost a k jejich stažení není důvod.
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) prohlásil, že čeští vojáci by se měli stáhnout z mise v Afghánistánu. "Je třeba hledat cestu, jak po dohodě se spojenci stáhnout český kontingent z Afghánistánu," řekl. 

Zaorálek také řekl, že je z událostí zarmoucen. "Situace se zhoršuje, nevede ke stabilizaci, bude na to třeba reagovat," uvedl.

Považuje za chybu, že aliance vůbec v Afghánistánu působí. "Stálo nás to biliony dolarů a důsledky jsou vesměs negativní," prohlásil. NATO by podle něj mělo hledat cestu ven a zvážit odchod.

"Jsme spojenci, držíme basu, nemůžeme jednat sami, dohodu je třeba hledat společně," řekl Zaorálek.

Z boje se neutíká, oponuje Fiala

Proti slovům Zaorálka se ohradil šéf ODS Petr Fiala: "Nesouhlasím se slovy (Lubomíra Zaorálka) o stažení českých vojáků z Afghánistánu. Je mi hluboce líto každého ztraceného lidského života. Z boje se ale neutíká."

Se Zaorálkem nesouhlasí ani šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek: "Kdybychom se teď chtěli stáhnout z Afghánistánu, zdevalvovali bychom oběti hrdinů a uvalili hanbu na celou zemi. Nejvíc by tím rozhodnutím opovrhovali právě ti vojáci, kteří tam dobrovolně nasazují své životy."

Zaorálka kritizoval také šéf komunistů Vojtěch Filip, který je dlouhodobě proti zahraničním misím české armády. "Vadí mi farizejství a populismus těch, kdož nyní mluví o ukončení mise AČR v Afghánistánu. Nikdy jsem pro tuto misi nehlasoval a nesouhlasím s účastí našich vojáků na ní. Lituji každého lidského života, který je tam zmařen. Není bojem za české národní zájmy. Hlubokou účast rodině," napsal Filip na Twitteru.

Poslanci vyjadřují soustrast rodině padlého, přou se o mise

Sněmovna držela na jeho počest v úvodu nynější schůze minutu ticha. Podle šéfky výboru pro obranu Jany Černochové (ODS) chystá výbor na úterý či středu jednání, na které by dorazili i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Strany také polemizují o smyslu mise, SPD chce kvůli tomu svolat mimořádnou schůzi sněmovny. 

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek vojákům vzkázal, že jim země děkuje za službu. "Jsme na ně hrdí a stojíme při nich," řekl. V souvislosti s posledními událostmi požádal Černochovou o svolání výboru pro obranu. Hovořit by se podle něj mělo o tom, co aktuální situace znamená a jak postupovat, aby vojáci nebyli v ohrožení. Na mezinárodní úrovni by se podle něj mělo projednat, jak NATO chce dál řešit situaci v Afghánistánu.

Černochová novinářům řekla, že s Metnarem a Opatou se členové výboru sejdou buď ve formě určitého "brainstormingu" během úterý, nebo oficiálně svolají zasedání výboru na středeční ráno. "Dnes se dohodneme," uvedla Černochová. Zaorálkův postoj ji zarazil vzhledem k tomu, že v minulosti zastával opačné názory. Šéfa ČSSD Jana Hamáčka se chce ptát, zda je odchod z misí i jeho názorem a stanoviskem strany, protože by ji to mrzelo.

SPD začíná shánět podpisy pro svolání mimořádné schůze. "Je nezbytné, aby sněmovna projednala cíle této mise a její soulad se zájmy ČR," uvedl místopředseda hnutí Radim Fiala. Místopředseda výboru pro obranu Radovan Vích (SPD) chce diskutovat o perspektivách zapojení českých vojáků do mise a o tom, zda jejich činnost odpovídá mandátu.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik vyjádřil rodině zesnulého vojáka soustrast, byť zdůraznil, že komunisté mise zásadně odmítají. "I tato je spíš válečná než humanitární. Myslíme, že když premiér Andrej Babiš (ANO) hledá způsob, jak se vyhnout těmto ztrátám, že tím řešením je odejít z Afghánistánu," uvedl.

Místopředseda STAN Vít Rakušan řekl, že oběť na životě je tragická a vyvolává debatu, zda mise mají smysl. "My se domníváme, že mají, naši vojáci patří mezi největší profesionály mise NATO v Afghánistánu. Chceme, aby převážil racionální názor, že vojáci v Afghánistánu dělají práci pro větší bezpečnost ČR," uvedl.

Také místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že si činnosti vojáků váží. Poslankyně Helena Langšádlová dodala, že vojáci na misích chrání bezpečnost lidí v Česku. "Je na důstojnících, aby vyhodnotili konkrétní situace. Je třeba přijmout kroky, aby nebyli vojáci vystavování nepřiměřenému nebezpečí," dodala.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy