Vyhoštění, pokuta a podmínka. Soud potrestal cizince, který napsal na sochu fixem "svatý František"

ČTK ČTK
18. 9. 2017 15:06
Cizinec, který fixem popsal sochu na Karlově mostě dostal pokutu 15 tisíc korun, vyhoštění na tři roky a půlroční podmínku. Protože byl pachatel dopaden bezprostředně po činu, policie a státní zastupitelství vyřídily jeho skutek ve zkráceném řízení. Rozhodnutí je pravomocné, pachatel i státní zástupce se vzdali práva podat odpor.
Arabské nápisy na Karlově mostě.
Arabské nápisy na Karlově mostě. | Foto: MP hl. m. Prahy

Praha - Soud vyhostil na tři roky cizince, který napsal fixem na sochu svatého Františka na Karlově mostě arabsky "svatý František". Trestním příkazem muži za sprejerství uložil také půlroční podmíněný trest odnětí svobody a povinnost nahradit způsobenou škodu ve výši 15 tisíc korun. Rozhodnutí je pravomocné, pachatel i státní zástupce se vzdali práva podat odpor. Informoval o tom šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Osmačtyřicetiletý muž poškodil sochu světce počátkem září. Zanechal na ní zhruba třiceticentimetrový cizojazyčný nápis v zelené barvě. Strážníky na něj upozornili dva jiní cizinci, kteří ho při vandalství viděli. Protože byl pachatel dopaden bezprostředně po činu, policie a státní zastupitelství vyřídily jeho skutek ve zkráceném řízení. Trestní příkaz pak vydal Obvodní soud pro Prahu 1. Muži hrozily až tři roky vězení.

Policie v uplynulých letech řešila už několik případů, kdy cizinci poničili pražské památky. Například v roce 2014 si tři zahraniční návštěvníci vybrali za cíl Národní divadlo. Nejdříve na něm dvojice mladých Francouzů vytvořila černým sprejem několik obrazců, později japonský turista posprejoval stěnu budovy divadla v podchodu v Divadelní ulici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy