Česko dostane ke dvanácti objednaným vrtulníkům z USA dalších osm zdarma

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 8. 2022 6:32
Česko získá od Spojených států amerických zdarma osm vrtulníků, z toho šest bojových a dva transportní. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to řekla v České televizi. Převod strojů potvrdila americká ambasáda v Praze. Česko podle ní zaplatí pouze za přepravu a modernizaci vrtulníků.
Vrtulník UH-1Y Venom.
Vrtulník UH-1Y Venom. | Foto: Aktuálně.cz

"Moje jednání v Pentagonu s ministrem Austinem na jaře letošního roku bylo úspěšné. Přišel nám na ministerstvo obrany dopis, že nám americká strana věnuje šest bojových vrtulníků a dva transportní vrtulníky nad rámec těch dvanácti. Vrtulníků americké provenience bude dvacet, z toho deset bude transportních a deset bitevníků," řekla Černochová v České televizi.

Dohodu potvrdila večer na Twitteru také americká ambasáda v Praze. Česko podle ní získá šest bitevních strojů AH-1Z a dva víceúčelové vrtulníky UH-1Y v rámci programu Excess Defense Articles. "Díky němu bude Česká republika platit pouze za modernizaci a transfer strojů," uvedla ambasáda.

Česko ze Spojených států kupuje osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bitevní AH-1Z Viper, vyrábí je firma Bell. První kusy by měla armáda dostat příští rok, ve výzbroji nahradí bitevní stroje Mi-35/24.

Cena zakázky je 14,6 miliardy korun bez daně. Nákup stvrdil v listopadu 2019 tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Společnost Bell Textron zahájila výrobu prvního Viperu pro českou armádu letos v únoru.

Ministryně Černochová letos v červnu na letecké základně v Náměšti nad Oslavou zopakovala, že v budoucnu by pro českou armádu chtěla až 24 nových vrtulníků. Důležité je podle ní nastavit parametry tak, aby se mohly vyměnit i stroje, které slouží jako vrtulníky záchranářů.

VIDEO: Americké stíhačky by nás stály až 280 miliard, říká analytik Vojáček (21. 7. 2022)

Samotným nákupem všechno placení začíná, v Čáslavi by musela vzniknout nová vzletová i přistávací dráha i zabezpečovací systémy, říká analytik. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy