Vrah Romana Housky se proti vyměřeným 17,5 letům odvolal

ČTK ČTK
20. 11. 2014 16:23
Krnáčův advokát požaduje překvalifikování skutku na zabití. Státní zástupce se neodvolal.
Vrah Romana Housky Michal Krnáč.
Vrah Romana Housky Michal Krnáč. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Bývalý voják Michal Krnáč se odvolal proti trestu za vraždu podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky. Ústecký krajský soud mu na konci října vyměřil za předem plánovanou vraždu a porušování domovní svobody 17,5 roku vězení.

Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze, řekla mluvčí ústeckého soudu Marcela Trejbalová. Státní zástupce se vzdal práva na odvolání hned po vynesení rozsudku.

"Dnes si žalovaný skrze svého právního zástupce podal odvolání," uvedla Trejbalová. Houska zemřel loni 18. listopadu u svého domu. Krnáč ho podle soudu zastřelil čtyřmi ranami z pistole. K usmrcení vlivného sociálního demokrata se přiznal, podle své verze ho ale zastřelil po vzájemné potyčce. Krnáčův advokát požadoval u soudu překvalifikování skutku na zabití.

Soud: Byla to poprava

Podle soudu si Krnáč minimálně půl roku před činem získával o Houskovi i jeho partnerce Janě Vaňhové (ČSSD) informace, připravil si legendu, jak bývalou hejtmanku případně oslovit, a krátce před činem si pořídil paralyzér. Způsob vraždy označil za popravu.

"V okamžiku, kdy zasáhnu třikrát člověka pistolí do hlavy, z toho jednou zezadu, tak mě jiné slovo než poprava nenapadá. Pochopil bych jednu střelu do hlavy, možná ještě druhou, ale třetí, kdy v té době, kdy byla ta střela vedena, už nepochybně Roman Houska byl pravděpodobně téměř mrtvý, to už byla jenom rána jistoty," vysvětlil po vynesení rozsudku předseda senátu Jiří Bednář.

Kvůli tomu, že po činu prohledal dům oběti, uznal Krnáče vinným i z porušování domovní svobody.

Státní zástupce se neodvolal

Státní zástupce Vladimír Jan se možnosti odvolání vzdal. Připustil ale, že v případu zůstávají otazníky. "Je pravdou, že otázky zde jsou, ale přes veškerou práci policejního orgánu se tyto věci zjistit nepodařilo," řekl už dříve Jan.

Zmocněnci Houskovy rodiny, kteří opakovaně navrhovali doplnit některé důkazy, jsou přesvědčeni, že Krnáč nebyl na místě činu sám. "Mám za to, že pachateli mohli být buď současní nebo bývalí členové armády, nebo současní nebo bývalí členové policie. Co mám za indicii? Způsob provedení toho činu," řekl zmocněnec rodiny Michael Kis.

Blízkým oběti má Krnáč podle soudu zaplatit bezmála 2,5 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy