Voliči chtějí změnu, vládě stačí kosmetické úpravy

Petr Holub
21. 10. 2008 12:30
Pravice prohrála v Bavorsku, Rakousku i v Česku
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Během měsíce zažila střední Evropa již třetí volební katastrofu. Stejně jako v Bavorsku a Rakousku je také v Česku postižena vládní pravice.

Proto může ODS hledat za hranicemi vzor, jak řešit krizi, v obou zemích byly volby už před třemi týdny.

Reakce se shodují v tom, že okamžitě po porážce rezignovali straničtí předsedové, v Rakousku Wilhelm Molterer (ÖVP), v Bavorsku Erwin Huber (CSU).

Mirek Topolánek ovšem oznámil, že kvůli méně důležitým volbám odstupovat nehodlá a že bude funkci předsedy obhajovat na prosincovém kongresu: "Nevidím důvod, proč by to tak nebylo," řekl.

Ovšem podobně se demisi bránil druhý vedoucí muž bavorské CSU, premiér Günther Beckstein. Odstoupil až týden po volbách pod tlakem kolegů z vedení.

Prezident Klaus potom všem hejtmanům poděkoval za odvedenou práci a krátce zavzpomínal na své cesty po krajích České republiky.
Prezident Klaus potom všem hejtmanům poděkoval za odvedenou práci a krátce zavzpomínal na své cesty po krajích České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Klaus má špatný pocit

Podobné řešení pro Čechy naznačil prezident a zakladatel ODS Václav Klaus.

"Voliči si přejí změnu a v tomto smyslu vyslali politikům signál. Mám zároveň špatný pocit z toho, že obětí touhy voličů po změně se stali hejtmani, kteří se přitom podle většinových soudů osvědčili," řekla hlava státu ve svém povolebním projevu.

Klaus ovšem ve svém krátkém vyjádření neupřesnil, jako změnou by měli politici na voličský signál reagovat.

Také ODS má rekord

Důvodem k demisím byl v Bavorsku nejhorší výsledek tamní CSU za 46 let, v Rakousku to bylo pro lidovce nejhorší od války.

ODS zaznamenala svůj vůbec nejhorší výsledek ve volbách od svého vzniku. Víc než 23,6 procenta dostala dokonce i ve všech čtyřech komunálních volbách, kde lidé často dávají hlasy místním sdružením.

Petr Bendl.
Petr Bendl. | Foto: Ondřej Besperát

Porážka v boji s ČSSD o 12,3 procenta je rovněž největší v historii. Dosud občanští demokraté prohráli nejvíce o 5,7 procenta, bylo to před šesti lety při volbách do sněmovny.

Jak svědčí sobotní návštěva pražského primátora Pavla Béma u středočeského hejtmana Petra Bendla, hledají straníci na prosincový kongres Topolánkova vyzývatele.

"Bémovy akcie by v případném souboji vyrostly, kdyby v Praze získal všechny tři senátorské mandáty," připomíná ředitel vzdělávacího institutu CEVRO Ladislav Mrklas.

Bavorská změna, rakouský klid

Bavorsko a Rakousko přitom naznačují dvě možné cesty politického řešení.

Rakouské lidovce voliči potrestali za neúspěšné vládnutí ve velké koalici se sociálními demokraty. Po volební porážce však ÖVP zakládá stejné spojenectví. Vysvětluje ho tím, že je třeba udržet dál od vlády pravicové populisty, kteří dosáhli téměř 30 procent hlasů.

Jako jedinou změnu slibují lidovci "nový politický styl", ovšem sami připouštějí, že vysvětlit obnovení neoblíbené koalice bude obtížné i před členskou základnou.

Vesnická volební komise rozpečetila hlasovací urnu a lístky se sypou na stůl. Oproti komisím ve městech nebude sečtení hlasů tak náročné. Lístků je sedm desítek. Ve Velkých Janovicích přišlo k volbám 73 procent voličů
Vesnická volební komise rozpečetila hlasovací urnu a lístky se sypou na stůl. Oproti komisím ve městech nebude sečtení hlasů tak náročné. Lístků je sedm desítek. Ve Velkých Janovicích přišlo k volbám 73 procent voličů | Foto: Jiří Hloušek

Bavorská CSU se na rozdíl od rakouského příkladu ke změně rozhodla. Po 46 letech samostatného vládnutí nechala nového premiéra Horsta Seehofera sestavit koalici se dvěmi menšími stranami.

Ministry nejde nahradit

Čeští koaliční lídři zatím volí rakouský klid. Pokračování stávající vlády je podle nich nezbytné, protože dva měsíce před evropským předsednictvím není změna myslitelná. Premiér Topolánek v rozhovoru pro ČT upozornil, že jeho ministři se na předsednictví připravují už osmnáct měsíců.

Češi chtějí napodobit také rakouské kosmetické změny. "Měli bychom si znovu definovat koaliční dohodu," navrhl šéf zelených Martin Bursík.

Fakticky by to znamenalo vyškrtat z programového prohlášení vlády nejvíce nepopulární reformní kroky v čele se změnami ve zdravotnictví.  

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy