Začíná test nových poslanců. Podepsali boj s korupcí

Zdeněk John
27. 10. 2013 12:40
Rekonstrukce státu oznámila, že získala ústavní většinu v boji proti uplácení

Praha - Voliči poslali do Sněmovny dostatečný počet politiků, kteří se zavázali bojovat proti korupci.

Sdružení Rekonstrukce státu oznámilo, že 140 budoucích poslanců slíbilo podporu osmi konkrétním zákonům, například o elektronických majetkových přiznáních, rozšíření pravomocí NKÚ nebo vystavování smluv na internetu.

"Pro protikorupční zákony máme ústavní většinu," napsalo sdružení Rekonstrukce státu v prohlášení vydaném po oznámení výsledků voleb.

O Rekonstrukci státu se v předvolební kampani i těsně po oznámení výsledků opírali ve svých prohlášeních sociální demokraté i Andrej Babiš, lídr hnutí ANO 2011, tedy dvě strany s největším volebním ziskem. ČSSDobsadí v nové sněmovně 50 mandátů, Babišovo hnutí jen o tři méně.

Počty poslanců proti korupci

Kolik poslanců závazně slíbilo podporu konkrétním zákonům:

  • Průhledné financování stran: 14
  • Elektronické majetková přiznání: 137
  • Smlouvy na internetu: 140
  • Odborné nominace do dozorčích rad: 128
  • Zákon o státní službě: 138
  • Nezávislé státní zastupitelství: 137
  • Průhledné legislativní proces: 138
  • Rozšíření pravomocí NKÚ: 135

Zdroj: Rekonstrukce státu

Rekonstrukce stát navrhuje, aby se v nové sněmovně začalo se zákony, které byly již v minulé období důkladně prodebatovány. Jde o zveřejňování smluv na internetu nebo zákon o státní službě.

Protikorupční aktivisté si také pochvalují, že do sněmovny se nedostali "hříšníci" - jak je Rekonstrukce státu označuje - Bárta a Lukša. Vít Bárta, lídr Věcí veřejných, nebyl zvolen za Okamurův Úsvit v Plzni, Lukša byl vykroužkován v Moravskoslezském kraji.Rekonstrukce státu odstartovala při vyhlášení předčasných voleb kampaň "Bla bla nevolím" . Svůj cíl - přimět kandidáty k písemnému závazku, že podpoří protikorupční zákony - splnilo.

Podle odhadů expertní vládní komise NERV stojí korupce Českou republiku ročně minimálně 64 miliard korun.

Členy platformy Rekonstrukce státu jsou například sdružení Oživení, Transparency International, Ekologický právní servis, Nadační fond proti korupci, iniciativa Vyměňte politiky a další.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy