Začíná test nových poslanců. Podepsali boj s korupcí

Zdeněk John
27. 10. 2013 12:40
Rekonstrukce státu oznámila, že získala ústavní většinu v boji proti uplácení

Praha - Voliči poslali do Sněmovny dostatečný počet politiků, kteří se zavázali bojovat proti korupci.

Sdružení Rekonstrukce státu oznámilo, že 140 budoucích poslanců slíbilo podporu osmi konkrétním zákonům, například o elektronických majetkových přiznáních, rozšíření pravomocí NKÚ nebo vystavování smluv na internetu.

"Pro protikorupční zákony máme ústavní většinu," napsalo sdružení Rekonstrukce státu v prohlášení vydaném po oznámení výsledků voleb.

O Rekonstrukci státu se v předvolební kampani i těsně po oznámení výsledků opírali ve svých prohlášeních sociální demokraté i Andrej Babiš, lídr hnutí ANO 2011, tedy dvě strany s největším volebním ziskem. ČSSDobsadí v nové sněmovně 50 mandátů, Babišovo hnutí jen o tři méně.

Počty poslanců proti korupci

Kolik poslanců závazně slíbilo podporu konkrétním zákonům:

  • Průhledné financování stran: 14
  • Elektronické majetková přiznání: 137
  • Smlouvy na internetu: 140
  • Odborné nominace do dozorčích rad: 128
  • Zákon o státní službě: 138
  • Nezávislé státní zastupitelství: 137
  • Průhledné legislativní proces: 138
  • Rozšíření pravomocí NKÚ: 135

Zdroj: Rekonstrukce státu

Rekonstrukce stát navrhuje, aby se v nové sněmovně začalo se zákony, které byly již v minulé období důkladně prodebatovány. Jde o zveřejňování smluv na internetu nebo zákon o státní službě.

Protikorupční aktivisté si také pochvalují, že do sněmovny se nedostali "hříšníci" - jak je Rekonstrukce státu označuje - Bárta a Lukša. Vít Bárta, lídr Věcí veřejných, nebyl zvolen za Okamurův Úsvit v Plzni, Lukša byl vykroužkován v Moravskoslezském kraji.Rekonstrukce státu odstartovala při vyhlášení předčasných voleb kampaň "Bla bla nevolím" . Svůj cíl - přimět kandidáty k písemnému závazku, že podpoří protikorupční zákony - splnilo.

Podle odhadů expertní vládní komise NERV stojí korupce Českou republiku ročně minimálně 64 miliard korun.

Členy platformy Rekonstrukce státu jsou například sdružení Oživení, Transparency International, Ekologický právní servis, Nadační fond proti korupci, iniciativa Vyměňte politiky a další.

 

Právě se děje

Další zprávy