Minuta po minutě: Jak padl Sobotka a spiklenci v Lánech

Martina Machová Martina Machová
28. 10. 2013 7:30
Aktuálně.cz podrobně rekonstruuje palácový převrat u sociálních demokratů
Kdo s koho? Bohuslav Sobotka a Michal Hašek
Kdo s koho? Bohuslav Sobotka a Michal Hašek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Necelé dvě hodiny po uzavření volebních místností, zmizeli sociální demokraté Michal Hašek a Jeroným Tejc z Lidového domu.

Odešli směrem, z něhož za nějakou chvíli přišel do stranické centrály Zdeněk Škromach. Pak se zde znovu objevil i Hašek a řekl, že ČSSD směřuje k "hubenému vítězství" a že výsledek pod 25 procent je "utrpěné vítězství".

A poté padla věta, na niž se bude vzpomínat: "Nečekejte, že poteče krev a budou se sekat hlavy."

Jak už víme, svým slovům nedostál ani čtyřiadvacet hodin. Už kolem poledne příštího dne spustil statutární místopředseda útok, v němž odstavil stranického šéfa.

Pád Bohuslava Sobotky se po dramatické neděli pokusilo Aktuálně.cz minutu po minutě zrekonstruovat.

Žádná krev nepoteče

Sobota

14:20 - Bohuslav Sobotka předstupuje v Lidovém domě před novináře a děkuje voličům. Přeje si získat třetinu voličské podpory a sní o levicové či středolevé vládě. Výsledek tipovat nechce a odpovědi na otázku, zda by šel do koalice s hnutím ANO, se vyhýbá.

15:50 - Atmosféra v Lidovém domě už houstne. Hašek vyjadřuje nespokojenost a pronáší větu, že hlavy padat nebudou.

18:00 až 18:20 - Začíná grémium strany, které řeší výsledek voleb a Lidový dům bez odvodnění ruší rozhovory, které předseda slíbil novinářům.

18:45 - Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci oznamuje jména vyjednávačů o vládě. Mají jimi být Sobotka, Hašek, Chovanec a Zaorálek. Pátého člena týmu má určit poslanecký klub, má se jím stát jeho předseda.

Nikde jsem nebyl a ty Lány už vůbec nesouhlasí

20:00 - Sobotka jde jako předseda vítězné strany do televizní debaty lídrů stran, které se dostaly do sněmovny. Později se ukáže, že zhruba v této době míří na zámek do Lán pětice jeho spolustraníků. Michal Hašek, Jeroným Tejc, Milan Chovanec, Jiří Zimola a Zdeněk Škromach jedou bez vědomí předsedy na poradu s prezidentem republiky.

21:40 - Zpráva o této misi se objeví v médiích až druhý den dopoledne. A to přesto, že v kuloárech Lidového domu se začíná šířit už během sobotního večera. Zní však obecně: za prezidentem prý míří někteří sociální demokraté. Mluví se o tom, že jsou mezi nimi Tejc s Haškem a později i se zmiňuje i Škromachovo jméno. Deník Aktuálně.cz se ptá napřímo Jeronýma Tejce. Byl v Lánech, kde v ten večer trávil čas i prezident? Není to pravda, tvrdí.

22:00 - Začíná jednání sociálních demokratů s komunisty v Lidovém domě. Ve čtyřiceti minutách končí s tím, že si obě strany přislíbily, že budou trvat na poměrném zastoupení všech stran ve vedení sněmovny a výborech. Na straně sociálních demokratů sedí Hašek vedle Sobotky.

Vtip za stovku

Neděle

11:38 - ČTK vydává zprávu, že Michal Hašek uvažuje o tom, že se vzdá jedné ze dvou svých hlavních funkcí. Buď prý bude poslancem, nebo hejtmanem. Ale ještě neví kdy.

11:50 - První dotaz, co se čeká od jednání předsednictva ČSSD. Jeden z jeho členů naznačuje, že odpolední jednání nebude v žádném případě poklidné. Dojde i na odvolávání předsedy? Ne, ne, bude spíš jen "diskuze", zní odpověď.

12:00 - Miloš Zeman v televizi poprvé veřejně komentuje výsledky voleb. Otázku, zda pověří vyjednáváním o vládě Bohuslava Sobotku, nezodpoví jednoznačně. Sestavením vlády prý pověří toho, koho mu navrhne vítězná strana. Moderátor připomene usnesení ústředního výkonného výboru ČSSD, že je to Bohuslav Sobotka, ale Zeman připomíná, že odpoledne se schází předsednictvo strany a přidává anekdotu. Její pointou je věta "Všechno je jinak". Jak se ukáže, zlatá slova.

O chlapském Paroubkovi

13:15 - Ze zpráv, které postupně získává Aktuálně.cz, je jasné, že skupina sociálních demokratů kolem Michala Haška se někde radí. Sám Hašek není přítomen, protože se účastní povolební debaty v televizi.

Během ní vychází v ČTK zpráva z Haškova rozhovoru. Místopředseda říká, že být na místě Sobotky, tak by kvůli volbám rezignoval. Připomíná stejný čin Jiřího Paroubka z roku 2010 a označuje ho za chlapské gesto.

14:11 - Haškův spojenec Jiří Zimola deníku se přidává. Aktuálně.cz napsal v SMS zprávě, že situace je na odstoupení předsedy. "Já bych na jeho místě rezignoval. Politika má jasná pravidla," uvedl.

Jiří Paroubek později odpoledne vydává na Aktuálně.cz svůj blog, kde Sobotku, ale i Haška označuje za zbabělce.

Kdo za to může

14:30 - Začíná předsednictvo ČSSD. Slovo si první bere Bohuslav Sobotka, navrhuje postup jak dál a hovoří o mimořádném sjezdu v březnu. Následuje diskuze, v níž vystupuje v ní Zdeněk Škromach. Kritizuje způsob vedení kampaně, pak Michal Hašek kritizuje kroužkovací kampaň vyhlášenou Sobotkovými lidmi v situaci, kdy všem kandidátům byly osobní kampaně zakázány.

Postupně vystupují řečníci na podporu Haška i Sobotky. Ve prospěch Sobotky to je například Richard Dolejš nebo Vladimír Špidla. Řeší se, kdo může za volby. Jedním z viníků je označen Haškovymi příznivci i Jiří Dienstbier. Ten se podle popisu účastníků brání s tím, že za neúspěch může Zeman a jeho příznivci. Sobotka pak naléhá, aby strana udržela jednotu.

Rebel z Krna

17:15 - Asi dvacátým vystupujícím je brněnský primátor Roman Onderka. V závěru říká, že je rebel a navrhuje usnesení, aby Sobotka vyvodil z výsledku voleb osobní a politickou odpovědnost a aby byl vyřazen z vyjednávacího týmu. Jeho slova zapůsobí, padají i ostřejší výrazy. Sobotka a jeho lidé v obměnách navrhují, aby rezignovalo spolu s předsedou celé vedení nebo alespoň Hašek.

18:40 - Po vyčerpání příspěvků do diskuze se předsednictvo chystá hlasovat. Sobotka předává vedení jednání Haškovi. Nejprve se hlasuje o výzvě Sobotkovi, aby rezignoval. Hlasuje se po jménech, Sobotka si dělá poznámky, jak kdo hlasuje (Seznam nakonec vydá i tiskový odbor Lidového domu). Výsledek je 20 pro, 13 proti.

Za Sobotku se postavili Karel Březina, Richard Dolejš, Richard Falbr, Alena Gajdůšková, Petr Krčál, Hana Orgoníková, Jiří Petrů, Martin Starec, Milan Štěch, Petr Vícha, Václav Votava a Lubomír Zaorálek.

Proti němu hlasují Vlasta Bohdalová, Petr Dolínek, Jaroslav Drozd, Lenka Fojtíková, Michal Hašek, Petr Hulinský, Milan Chovanec, Lenka Kadlecová, Martin Netolický, Roman Onderka, Irena Ropková, Jiří Rozbořil, Adam Rykala, Zdeněk Seidl, Radek Scherfer, Zdeněk Škromach, Milan Urban, Jana Vaňhová, Markéta Wernerová a Jiří Zimola. Následuje hlasování o novém vyjednávacím týmu, ve kterém Sobotka chybí a jehož mužem číslo jedna je Michal Hašek. To proběhne aklamací. Sobotka následně vyzval Onderku s Haškem "ať si to jdou říci na tiskovku" a sám odchází.

19:05 - Začíná tisková konference v Lidovém domě, které se účastní Sobotka spolu s Onderkou a Haškem. Sobotka opakuje, že odstoupit nehodlá a míní dál bránit hodnoty, které jsou mu vlastní. Poté, co domluví, odchází a nechává na stupínku Onderku s Haškem, kteří vysvětlují, proč se tak stalo.

 

Právě se děje

Další zprávy