Vojáky straší klesající kondice Čechů. Do obrany státu chtějí zapojit myslivce, skauty či kynology

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
Aktualizováno 5. 6. 2017 13:19
Armádní plánovači chtějí dosáhnout toho, aby Češi byli akceschopní a odolní třeba i v situaci, jaká o víkendu nastala v Londýně. Vojáci plánují v případě ohrožení do obrany státu zapojit co nejvíce lidí, chtějí proto spolupracovat s myslivci, skauty či kynology. Materiál, který počítá se zvýšením obranyschopnosti země s pomocí civilistů, schválila v pondělí vláda.
Myslivci (ilustrační foto).
Myslivci (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Armádní důstojníci připravili plán, jak v případě ohrožení zapojit do obrany země co nejvíc lidí. Chtějí také české civilisty co nejlépe připravit na to, aby byli akceschopní a odolní i v situaci, jaká o víkendu nastala v Londýně.

Vojáci by kromě už diskutovaného návratu branné výchovy do škol rádi navázali spolupráci s myslivci, kynology, radioamatéry nebo skauty, jejichž činnosti mají k armádním potřebám blízko. Základní parametry materiálu v pondělí schválila vláda a ministerstvu obrany dala za úkol přijít s věcným návrhem zákona, který by měl v budoucnu pomoci k dobrovolnému zapojování obyvatel Česka do plnění úkolů ozbrojených sil. 

"Chceme podporovat zájmy a dovednosti lidí a současně tím přispět ke zvýšení obranyschopnosti," řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Jeho podřízení spolu s generálním štábem se inspirovali takzvaným finským modelem. V severské zemi funguje od roku 1999 asociace, v níž má stát hlavní slovo a která organizuje dobrovolný krizový a vojenský výcvik. Toho se mohou účastnit i civilisté.

Ve Finsku těmito soustředěními projde ročně na 50 tisíc lidí. Český koncept, který počítá se zapojením dobrovolných spolků, je ale mnohem šířeji rozkročený a inspiruje se zkušenostmi z první republiky, kdy například v legiích bylo mnoho členů Sokola.

"Pokud by to bylo na základě dobrovolnosti, tak bychom proti tomu nic neměli, naopak," prohlásil člen vedení Českomoravské myslivecké jednoty Bohuslav Straka. Bylo by podle něj skvělé, kdyby nimrodi mohli trénovat na státem zřízených střelnicích. "V historii se myslivci vždy zapojovali do obrany státu," zdůrazňuje.

Užší spoluprací a finanční podporou zájmových organizací, které by pomáhaly v mimořádných situacích, ale armádní plány nekončí. Navrhují také vznik registru dobrovolníků s informacemi o tom, co umí, čím mohou k obraně země přispět a jaký je jejich zdravotní stav. Těmto lidem by se pak volalo jen v naléhavých případech.

Jedním z důvodů, proč vojáci takovou strategii vymýšlejí, jsou obavy z horšící se kondice populace - přibývá obézních, lidé se méně hýbou a často ani nevědí, jak zareagovat na nenadálé situace. Chybí prý i pocit pospolitosti.

S tím souhlasí Josef Výprachtický, starosta Junáka, tedy jednoho ze spolků, které by vojáci rádi získali na svou stranu: "Po zkušenostech z minulých dob jsme opatrní na to vstupovat do jakýchkoliv asociací. Je ale pravda, že spousta lidí, kteří procházeli odbojem, byli skauti."

Za minulého režimu podobné organizace zastřešoval Svazarm, který měl v Československu více než milion členů. A Zdeněk Ertl, předseda nástupnického Sdružení sportovních svazů, je jedním z těch, s kým ministerstvo nové plány konzultuje.

Stát podle Ertla potřebuje řadu profesí, které dnes ale nemá. Propojení s organizacemi, jako je ta jeho (sdružuje 17 svazů se 600 tisíci členy), by mu ovšem mohlo pomoct.

Starosti s obranyschopností nejsou v Evropě s ohledem na rostoucí ambice Ruska a nepřehlednou situací na Blízkém východě nijak výjimečné. Jedním ze způsobů, jak podpořit odolnost společnosti, je obnovit základní vojenskou službu.

Jako první v Evropě ji v roce 2015 po ruské agresi na Ukrajině obnovila Litva, která povolává mladé muže ve věku 18 až 26 let na devět měsíců. Nemusí ale narukovat všichni. "Vybíráme teď na základě loterie, protože nepotřebujeme tolik lidí, kolik bychom papírově měli každý rok vzít," řekl ministr obrany Raimundas Karoblis.

Češi mají ale ještě jeden důvod - v návrhu stojí, že ti, kdo se zapojí dobrovolně do národní obrany, budou moct mít výjimku na držení poloautomatických zbraní, jež chce jinak EU pro civilisty zakázat. Kvůli tomu už i ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec připravil změnu ústavy s argumentem, že držení zbraní je důležité kvůli boji s teroristy. Chovanec také ještě před Stropnickým začal hovořit o potřebě vzniku jakýchsi domobran, které by mohly pomáhat armádě či policii v kritických situacích.

S přispěním Martina Ehla a Barbory Báštěcké

 

Právě se děje

před 17 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 18 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 34 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

před 1 hodinou

Zemřel slavný televizní moderátor Larry King

Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King, informovala televize CNN, na níž moderátor po desetiletí vedl svou talkshow Larry King Live, v níž zpovídal prezidentské kandidáty, celebrity, i hosty z každodenního života. King byl začátkem ledna hospitalizován s covidem-19.

Podle prohlášení mediální společnosti Ora Media zemřel King v sobotu ráno v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles, kam byl podle CNN převezen na začátku roku kvůli těžkému průběhu covidu-19. Oznámení však příčinu Kingova úmrtí neuvádí.

CNN vysílala Kingův pořad Larry King Live po dobu 25 let, za něž moderátor natočil přes 6000 dílů. Pořad skončil v roce 2010, King se však o dva roky později vrátil na obrazovky na stanici Ora TV, kde třikrát týdně moderoval pořad Larry King Now.

Moderátor měl podle CNN cukrovku 2. typu a za svůj život čelil řadě zdravotních obtíží, včetně několika infarktů, kvůli nimž v roce 1987 podstoupil čtyřnásobný koronární bypass. V roce 2017 oznámil, že trpí rakovinou plic, kterou se mu však po operaci podařilo překonat.

Další zprávy