Češi pijí méně piva než před lety, obézních lidí přesto přibylo. Lékař nesouhlasí s brněnskými vědci

Barbora Němcová Barbora Němcová
17. 12. 2016 13:50
Tvrzení brněnských vědců, že za obezitu u lidí může z velké části pivo, rozporuje obezitolog Martin Matoulek. Říká, že lidé pijí méně piva než před dvaceti lety, ale počet lidí s obezitou a nadváhou stoupl. Připouští, že s dennodenním pitím piva se hubnout nedá, ale jako hlavního viníka obezity u Čechů by ho rozhodně neoznačil.
Foto: Thinkstock

Praha – Pivo destruuje vnitřnosti a přispívá také k vysokému výskytu obezity. S tímto tvrzením přišli tento týden brněnští vědci. Podle obezitologa Martina Matoulka, který působí na 3. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a současně je předsedou České společnosti tělovýchovného lékařství, je toto tvrzení příliš zjednodušené a pivo rozhodně není jasným a jediným viníkem obezity u Čechů.

"Češi nyní pijí méně piva než před dvaceti lety, výskyt lidí s obezitou a nadváhou ale za tuto dobu významně stoupl," vyvrací hned na úvod přímou souvislost mezi obezitou a oblíbeným zlatavým mokem. Problém s pivem a s ním spojenou obezitou lékař navíc nevidí pouze v samotném nápoji. "Problém spíš je, že pivo lidé často kombinují s tučným a nezdravým jídlem," říká.

Teorii, že za tloušťku může především pivo, vyvrací podle něj i fakt, že často jsou obézní i lidé, kteří ho nepijí. "V ordinaci mám i hodně žen, které jsou obézní a přitom pivo nikdy nepily," upřesňuje lékař, který v oboru působí dvě desítky let.

Pivo samo o sobě ale je velmi kalorické a na jeho konzumaci by si lidé, kteří se chtějí nějakých kilogramů zbavit, měli rozhodně dávat pozor. "Se dvěma nebo třemi pivy denně se dá hubnout dost těžko," upozorňuje Matoulek. Velmi důležitý je v tomto ohledu především pohyb. "Pokud si po sportu dá někdo pivo, z hlediska obezity mu to nijak zásadně neublíží," dodává s tím, že po zvýšené fyzické aktivitě ale může být reakce na alkohol jiná než za normálních okolností a lidé by měli být opatrní při jeho konzumaci.

Pivo tedy samozřejmě za obezitou zčásti také stojí, hlavní příčina je ale podle obezitologa přeci jenom jinde. "Svádět obezitu jen na pivo a považovat ho za největší nešvar Čechů je příliš zjednodušené. Za posledních patnáct let jsme omezili dramaticky pohybovou aktivitu, což možná bude hlavní příčina vzestupu hmotnosti," říká Matoulek.

Češi drží v konzumaci piva světové prvenství už řadu let. Podle nejnovější studie, kterou provedli odborníci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, je to největší nešvar v českém stravování. Odborníci porovnali údaje o stravě a nejčastějších onemocněních ve 42 zemích. Výsledek je k dispozici na webu časopisu Food and Nutrition Research.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud v úterý potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy