Voják odmítl očkování a musel v armádě skončit. Nezákonné propuštění, rozhodl soud

ČTK ČTK
23. 11. 2022 14:07
Městský soud v Praze dal za pravdu bývalému vojákovi, který se správní žalobou bránil nucenému odchodu z armády poté, co kvůli zdravotním problémům odmítl očkování. Muž se tak podle své advokátky může rozhodnout, zda se do služby vrátí, a má také nárok na doplacení služebního příjmu za dobu nezákonného propuštění. Rozsudek není pravomocný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Jedenačtyřicetiletý četař v záloze Robert Mikuláš odmítl druhé povinné očkování proti klíšťové encefalitidě, protože po první vakcíně se u něj rozvinula roztroušená skleróza. Obával se toho, že další dávka by jeho zdravotní stav zhoršila a podle Seznam Zpráv mu v tom dali za pravdu odborní lékaři. Armáda však na povinnosti plošného očkování trvala, proti propuštění Mikulášovi nepomohlo ani odvolání u tehdejšího náčelníka generálního štábu Aleše Opaty.

Mikuláš tak musel opustit místo technika roty velitelského družstva 14. pluku logistické podpory v Pardubicích. Po odchodu z armády se stal revizorem u pardubického dopravního podniku.

Správní žalobě bývalého vojáka dal za pravdu předseda senátu pražského městského soudu Milan Tauber. "Soud potvrdil naše námitky a konstatoval, že nařízení, kterým byla uložena plošná povinnost k podstoupení očkování, vybočovalo ze zákonných mantinelů, a proto bylo i samotné rozhodnutí o propuštění stojící na takovém podkladě nezákonné," uvedla Mikulášova advokátka Alice Hejzlarová.

"Klient se po nabytí právní moci může rozhodnout, zda se do služby vrátí či nikoli. Současně má nárok na doplacení služebního příjmu za dobu nezákonného propuštění," dodala Hejzlarová.

Generální štáb, respektive ministerstvo obrany, mají dva týdny ode dne doručení rozhodnutí na to, aby případně podaly proti rozhodnutí soudu kasační stížnost. Jestli se k tomu chystají a zdali věc bude případně řešit Nejvyšší správní soud, nechtěly sdělit, píše Seznam Zprávy.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nicméně podle serveru slíbila ombudsmanovi, že kvůli tomuto případu bude iniciovat změnu novely zákona o ochraně veřejného zdraví a novelizaci očkovací vyhlášky.

Video: Konec povinného očkování? Vláda není odvážná, na podzim bude hasit požár, říká Kubek (27. 1. 2022)

Vláda není odvážná, zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu byla politická chyba, očkování skomírá. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy