Vláda chce, aby kraje také zvedly platy v nemocnicích, připravuje memorandum

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2016 17:13
Premiér Sobotka řekl, že vláda plánuje uzavřít s kraji memorandum o zvýšení tarifů v nemocnicích. V memorandu by se kraje zavázaly, že lékařům, sestrám a ostatním pracovníkům v krajských zařízeních přidají slibovaných deset procent, stejně jako ve státních nemocnicích. "Je to klíčové, v krajských nemocnicích je gros zdravotní péče," uvedl předseda vlády. Už dřív řekl, že soukromá zdravotnická zařízení lékařům a sestrám mzdy tolik nezvyšují.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Economia

Praha - Vláda plánuje uzavřít s kraji memorandum o zvýšení výdělků v nemocnicích. Chce tak zajistit, aby desetiprocentní růst tarifů měli od ledna i zdravotníci v krajských zařízeních, nejen ve státních. Na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Odbory žádají srovnání odměňování a stejné tarify pro veřejné i soukromé nemocnice. V privátních podle nich pracovníci vždy přidáno nedostanou. Podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) se budou hejtmani návrhem vlády zabývat ve čtvrtek.

"Nemůžeme v tuto chvíli ostatním zaměstnavatelům (krajům a soukromým společnostem) nařizovat, aby mzdy zvýšili taky. Nemáme dostatek hlasů, které by mohly tuto změnu prosadit," uvedl šéf ČSSD a premiér Sobotka.

Podle něj kabinet může nyní ale uzavřít dohodu s kraji. Ty by v memorandu stvrdily, že lékařům, sestrám a ostatním pracovníkům v krajských zařízeních přidají slibovaných deset procent. "Je to klíčové, v krajských nemocnicích je gros zdravotní péče," uvedl předseda vlády.

Už dřív řekl, že soukromá zdravotnická zařízení nekopírují postup vlády a lékařům a sestrám mzdy tolik nezvyšují. Postupné přidávání přitom může pomoci řešit nedostatek zdravotníků, míní premiér.

Návrhem vlády se podle Haška bude ve čtvrtek zabývat Rada Asociace krajů ČR na setkání v Ústeckém kraji. "Souhlasím a doporučím hejtmanům uzavření memoranda s vládou, které bude zaručovat, že vláda zajistí krajům navýšení plateb zdravotního pojištění zajišťujících poskytnutí deseti procent růstu tarifů od ledna příštího roku a také že kraje takovéto navýšení použijí právě na desetiprocentní nárůst," sdělil Hašek.

Za 4 roky zvýšení tarifů o 20 procent

Letos se tarifní platy ve státních nemocnicích zvedly o pět procent. Stejně se přidávalo i loni. Od ledna mají lékaři, sestry a ostatní zdravotníci slíbeno zvýšení tarifů o deset procent.

"Za čtyři roky je to tak nárůst tarifů o 20 procent," řekl odborářům Sobotka. Na dnešním odborářském sněmu jim vyjmenoval i další kroky, které jeho vláda od svého nástupu udělala. Zmínil zrušení druhého důchodového pilíře, zvyšování minimální mzdy, vyšší valorizaci penzí či zvednutí příspěvku na péči pro postižené a seniory. Na podzim se konají krajské volby.

Odbory vládu chválily. Podle předáků je sociální dialog nyní vůbec nejlepší od roku 1989, vymyká se i ve srovnání se zahraničím. Podle zaměstnavatelů ale kabinet příliš odborům podléhá a prosazuje pak vlastně jejich návrhy.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy