Vítězné ANO v Pardubicích skončí v opozici. Lídr odmítl nabídku dělat náměstka

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 10. 10. 2016 16:37
Přestože hnutí ANO vyhrálo v Pardubickém kraji volby, míří do opozice. Druhá ČSSD se dohodla s Koalicí pro Pardubický kraj o vytvoření dvojbloku, který má dohromady dvacet mandátů. Lídr ANO a kandidát na hejtmana Jan Řehounek dostal nabídku podílet se na vedení kraje jako náměstek přes zdravotnictví. "To jsem okamžitě odmítl, skončíme v opozici," uvedl Řehounek. Dodal, že takové postupy při koaličních dohodách mohou pouze posílit ANO v nadcházejících sněmovních volbách.
Foto: Jan Řehounek, ANO

Pardubice – Lídr hnutí ANO Jan Řehounek očekával, že bude o případném sestavení koalice jednat v pondělí. Už během neděle ale vznikla dohoda mezi dosavadními koaličními partnery ČSSD a Koalicí pro Pardubický kraj, že budou vystupovat společně jako vítěz voleb. 

"Nabídl jsem Janu Řehounkovi post náměstka pro zdravotnictví, který odmítl. Teď nás čeká ještě další jednání s dalšími možnými koaličními partnery, která bychom chtěli uzavřít ještě dnes večer," uvedl současný a pravděpodobně i příští hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). 

Řehounek obratem nabídku na jediný post v krajské vládě odmítl. "Řekl jsem, že se nenechám koupit do počtu jako jediný radní coby vítěz voleb. Bylo to rychle hotové. Řekl jsem: Dohodli jsme se na tom, že začneme od pondělí oficiálně jednat, a vy už to máte připravené. Chápu, takže nic, odcházíme do opozice," řekl Řehounek po neúspěšném jednání.  

Zmíněnými partnery staronové koalice jsou ODS s pěti mandáty a STAN se třemi získanými křesly. Nová koalice tak bude mít ve 45členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 28 mandátů. 

"Strana ODS se zviditelní, STAN se třemi získanými mandáty získá dvě nebo možná i tři placená místa. Je to prostě kupování si politiky, to jen posílí ANO v příštích parlamentních volbách," reagoval na dohodu Řehounek. 

Při jednání na něm bylo vidět, že je postupem ostatních stran otřesený. Bledý opustil sál, kde jednání probíhala, smířen s tím, že ač vítěz, odchází do opozice. Sám přitom ještě stihl nabídnout post hejtmana lídrovi Koalice pro Pardubický kraj Romanu Línkovi. Ten však dal přednost spolupráci s dosavadním partnerem.

Podle hejtmana Netolického se nejedná o podraz na voliče, což jsou slova, kterými podobná jednání komentuje šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "Politika má několik fází, budu například jednat i s komunisty o tom, aby se ujali kontroly finančního výboru tak, aby bylo vše transparentní," řekl hejtman.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy