Jak se v zákulisí Velké pardubické pekla koalice. Vítězné hnutí ANO zůstane mimo. Je to domluvené

Martin Biben Martin Biben
9. 10. 2016 17:57
Jednání o budoucí spolupráci na pardubickém krajském úřadu probíhala v neděli přímo na tribunách dostihového závodiště. Sledování Velké pardubické, ale i zákulisní dohadování přitáhlo do VIP prostor řadu vlivných politiků. V zákulisí se šušká o možnosti, jak by ostatní strany v kraji obešly vítězné ANO.
Na VIP tribuně probíhají i během dostihů vyjednávání.
Na VIP tribuně probíhají i během dostihů vyjednávání. | Foto: ČTK

Pardubice – Politici se na Velké pardubické – mezi muži v padnoucích oblecích a dámami v nóbl kloboucích  snadno ztratí. Přesto je jich zejména v prostorech pro VIP hosty celá řada. Den po volbách jsou totiž legendární dostihy ideální příležitostí k neformálním setkáním a dohodám.

"Velká pardubická a její termín k tomu samozřejmě vybízí. Před třemi roky byla zase místem velké kampaně ANO," říká vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v salonku určeném pro politiky a hosty vedení Pardubického kraje. Ví, o čem hovoří. Kousek dál stojí u stolu pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) a jeho zástupce Roman Línek z KDU-ČSL.

Na stole za nimi je bohatý raut, ve sklenkách šampaňské. Na otázku, zda i v Pardubicích ostatní strany obejdou vítězné ANO, jak se v zákulisí šušká, nekývnou, ale potutelné úsměvy a na první pohled panující shoda vypovídají o ledasčem. 

"Jako koalice jsme vítězi voleb, máme nejvyšší počty preferenčních hlasů," odpovídá Línek na námitku, zda by přece jen neměl dostat první šanci k jednání vítěz voleb, tedy kandidát na hejtmana za ANO Jan Řehounek. "S panem Řehounkem jednáme, sejdeme se ještě zítra, kdy bude teprve znám relevantní výsledek. Nicméně nezastírám, že preferujeme spojení s Koalicí pro Pardubický kraj," dodal hejtman.

Vítěz už se smiřuje s porážkou

Matematika je skutečně na jejich straně. Vítěz ANO má sice nejvíce, 12 mandátů, ČSSD však 11 a lidovci, kteří tvoří základ Koalice pro Pardubický kraj, devět. K dvaceti mandátům, které dá dnešní koalice dohromady, tak stačí přidat pět křesel ODS či komunistů, stejně jako tři mandáty STAN.

"Je to vlastně domluvené, pondělní jednání už je jen formalita," říká dobře informovaný zdroj z pardubické politické scény, který si však nepřál být jmenován.

Smířený se zdá být i vítěz Řehounek. "Zdá se, že předvolební dohoda, kterou jsme tu s ČSSD měli, že do toho půjdeme spolu, neplatí. Možná by platila, kdybych nevyhrál a neměl být hejtmanem. Ale uvidíme, v pondělí ještě s lidovci a socialisty jednáme," řekl posmutněle na jednom z balkonů při sledování koní a zmizel v chodbě, kde nabízejí nápoje hostesky oblečené stylově v bílých rajtkách, modrých sáčkách a s jezdeckými přilbami na hlavách.

Poblíž stojící lanškrounský farář Zbygniev Czendlik potahuje z cigarety a jen pokývá hlavou. "To je politika, vítěz nikdy není ten, kdo získá nejvíc hlasů, ale ten, kdo sestaví koalici, která má největší podporu," řekne jako zkušený politolog.

Politická jednání na půdě závodiště nejsou vůbec proti mysli šéfovi Dostihového spolku Richardu Benýškovi. "Jsem rád, že sem chodí významní lidé, vše funguje a celková návštěva je letos opět vynikající. A od politiků nelze den po volbách čekat, že se budou chovat jinak," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy