Video: Studenti testovali poslance. Dávali jim dýchnout

Domácí Domácí
12. 6. 2013 13:42
Poslanci, kteří s dechovou zkouškou souhlasili, prošli. Někteří poslanci však odmítli
Záběr ze studentského projektu. Vpravo Miroslav Svoboda (ČSSD).
Záběr ze studentského projektu. Vpravo Miroslav Svoboda (ČSSD). | Foto: archiv pořadatelů akce

Praha - V pozadí nedávných excesů českých politiků, jejichž "virózy" v poslední době zaplňují media, se skupina studentů rozhodla provést namátkou dechovou zkoušku u českých poslanců.

Studenti se postavili ke vchodu Parlamentu a procházející politiky žádali o to, aby jim nadýchali do testovacího přístroje.

Poslanci, kteří s dechovou zkouškou souhlasili, uspěli na jedničku. "Testem všichni prošli," uvedl student Vysoké školy finanční a správní, který si nepřál být jmenován.

Několik zákonodárců nicméně studentskou iniciativu odmítlo a testování nepodstoupili. Z videa, které studenti během akce pořídili, je vidět, že akce byla nepříjemná například sociálním demokratům Miroslavu Svobodovi a Jiřímu Krátkému.

Dechová zkouška dopadla dobře

První odmítl, protože mu akce připadala nedůstojná. Druhému se nelíbilo, že by ho měli kontrolovat lidé ve věku jeho vnoučat. "Já jsem abstinent, ale nezlobte se, mně to připadá nedůstojné. Tuhle hru s vámi hrát nebudu," distancoval se od akce Svoboda.

Krátký se nejprve zajímal o důvody studentské akce a sháněl se po dokladech studentů, zda mají uzavřené ročníky a neměli by raději sedět ve škole v lavicích.

"Já živím několik takových jako vy, ne vy mě. Takže já budu kontrolovat vás a ne vy mně. Až budeme obráceně, tak to domluvíme," řekl Krátký s úsměvem.

Také dodal, že vchodem, u kterého akce probíhala, chodí zejména poslanci sociální demokracie. Připustil ale, že ze strany studentů mohlo jít o pouhou nevědomost.

Podle videozáznamu dechovou zkouškou úspěšně prošli například Josef DobešJeroným Tejc z ČSSD, Jiří Paroubek (LEV 21) či Vít Bárta z Věcí veřejných.

Bárta reagoval se smíchem, když mu studentka potvrdila, že nadýchal nulu. "To je překvapení," reagoval na výsledek Bárta.

Studenty k recesní akci vedlo rozhořčení nad nedávným vystoupením ministra financí Miroslava Kalouska v rádiu. Média spekulovala, že se ministr ve vysílání rádia objevil opilý.

"Když jsem slyšel Kalouska v rozhlase a následně na TN. cz, nemohl jsem uvěřit, že takto vystupuje náš ministr. A když si vzpomenu, že kritizoval prezidenta s tou šavlí," uvedl student. "Každý řidič MHD ráno musí dýchat, každý zaměstnanec se kdykoli musí podrobit testu. A náš ministr?" doplnil.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy