Video: Kněz léčil narkomany tím, že je mlátil

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 5. 2009 14:45
Bělehrad - Srbská pravoslavná církev odvolala z vedení protidrogového centra u města Novi Pazar kněze Branislava Peranoviće, který za zdmi ústavu léčil narkomany bitím a mučením.

Protidrogové centrum, kde jsou zhruba dvě stovky pacientů, ale zatím zůstává otevřeno a o jeho dalším osudu církev teprve rozhodne.

O násilných praktikách v ústavu informovaly časopis Vreme a televize B92, které získaly tajně pořízenou videonahrávku.

Kněz Peranović hájil mlácení pacientů a kopání do nich tím, že „tvrdé ruky je potřeba." Podle něj řada příbuzných dopředu souhlasila s tím, že ústav používá i násilné metody.

Nahrávka zachycuje i bití muže do bezvědomí a další týraní obětí.

Centrum prý nemělo povolení

Vládní zmocněnec pro lidská práv podal na kněze žalobu.

Vláda navíc tvrdí, že centrum v městečku Crna Reka asi 300 kilometrů jihozápadně od Bělehradu nemělo potřebné povolení a kvalifikaci pro léčbu drogově závislých osob.

Nejvyšší synod církve po odhalení skandálu nejprve rozhodl o uzavření centra, ale pak změnil verdikt, protože v ústavu je asi 200 pacientů. „Pokud se ale objeví nové zprávy o pokračujícím bití, objekt zavřeme," uvedl biskup Artemije.

Pobouřené veřejností Srbská pravoslavná církev vzkázala, že se od Peranoviće distancuje a jeho chování je v rozporu s posláním církve.


 

 

Právě se děje

před 49 minutami

O brexitové dohodě se dnes jednat nebude, rozhodl předseda britské Dolní sněmovny

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow zablokoval nový pokus vlády předložit poslancům ke schválení dohodu o brexitu. Vláda podle něj navrhovala v zásadě stejné usnesení jako v sobotu, přičemž se nezměnily vnější okolnosti, nové projednávání této otázky by tudíž porušovalo procedurální pravidla.

Při mimořádném sobotním zasedání parlamentu nakonec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitové dohody jako takovém. Dolní sněmovna však odhlasovala, že dohodu neschválí, dokud nebude její obsah převeden do britského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy