Větrný park zničí českou ves v Rumunsku, varují krajané

Pavel Baroch
9. 4. 2012 22:44
V Banátu vyrostou desítky větrných elektráren, nelíbí se to ani Schwarzenbergovi
Výstavba větrných elektráren v těsné blízkosti Svaté Heleny.
Výstavba větrných elektráren v těsné blízkosti Svaté Heleny. | Foto: Ivo Dokoupil

Praha/Svatá Helena - Česká ves Svatá Helena v rumunském Banátu, která žije z biozemědělství a šetrného turistického ruchu, se obává, že ji zahubí jiné ekologické podnikání - obří větrný park s jednadvaceti elektrárnami.

Tamní obyvatelé jsou přesvědčeni, že se vysoké stožáry do okolí jejich obce nehodí, protože zcela změní tvář nedotčené krajiny, kvůli níž sem přijíždějí turisté. Tvrdí také, že vrtule na stočtyřicetimetrových stožárech budou slyšet.

Skupina krajanů ze Svaté Heleny se obrátila s prosbou o pomoc i na české velvyslanectví v Bukurešti.

"Elektrárny vyženou z naší vesnice turisty a krajané, kteří turisty ubytovávají, přijdou o práci a o peníze. Obáváme se, že to bude příčinou dalšího stěhování obyvatel vesnice do Čech za prací a příčinou zániku Svaté Heleny," napsalo loni deset Čechů ze Svaté Heleny.

V hornatém kraji nad Dunajem se často ještě používá zvířat k obdělávání půdy. Dnes už ale neplatí, že kdo má pole a hospodářství, je boháč.
V hornatém kraji nad Dunajem se často ještě používá zvířat k obdělávání půdy. Dnes už ale neplatí, že kdo má pole a hospodářství, je boháč. | Foto: Ivo Dokoupil

Petice proti větrníkům

Česká společnost ornitologická teď na svých stránkách zveřejnila výzvu, aby lidé pomohli krajanům v Rumunsku aspoň prostřednictvím petice. Její autoři upozorňují, že podobně jsou ohroženy i další české vesnice v Banátu.

"Žádám rumunské úřady, především ministerstvo životního prostředí, i úřady Evropské unie, aby projekt výstavby větrných elektráren v okolí vesnic Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Bígr, Eibenthal a Šumice zastavily a prošetřily jeho dopady na ochranu přírody a na život místních obyvatel, a našly případně takové umístění pro větrné elektrárny, které nezpůsobí tak rozsáhlé škody přírodě a obyvatelům," uvádí se v petici zveřejněné na webu věnovaném Svaté Heleně.

Marná snaha velvyslance

O to už loni požádal český velvyslanec Jiří Šitler, který se obrátil na rumunského ministra životního prostředí a lesů.

Foto: Ivo Dokoupil

"Rumunské ministerstvo nechalo na tento popud prošetřit získání souhlasu k výstavbě větrného parku a došlo k závěru, že dopad na životní prostředí je v přípustném rozsahu a uskutečnění projektu nepoškodí kvalitu života v obcích," sdělilo Aktuálně.cz tiskové oddělení českého ministerstva zahraničí.

Také ministr Karel Schwarzenberg při své podzimní návštěvě Rumunska požádal rumunskou stranu, aby této záležitosti věnovala pozornost.

"Problematiku výstavby větrných elektráren v krajanských obcích v rumunském Banátu monitorujeme dlouhodobě. Je však třeba zdůraznit, že rozhodnutí o omezení či zastavení výstavby náleží výhradně rumunským úřadům," uvedlo ministerstvo zahraničí, podle něhož skutečně hrozí "ztráta jedinečné identity turisticky atraktivní a moderní dobou nedotčené krajiny".

Ves vznikla před 190 lety

Společnost Enel Green Power Romania začala v těsném sousedství Svaté Heleny se stavbou větrného parku vloni. Ve Svaté Heleně, která byla založena v roce 1824, žijí stovky českých krajanů a každý rok sem zavítá na šest tisíc českých turistů.

Po celou dobu si tamní komunita udržela svou kulturu včetně českého jazyka. Česká vláda sem investovala desítky milionů korun, v posledních letech podpořila především turismus a drobné podnikání. Další peníze poskytla Evropská investiční banka.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 39 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 44 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy