Velvyslankyně Filipi i Klausová zůstanou ve funkcích, souhlasí s pracovní dohodou

ČTK ČTK
30. 12. 2015 10:43
Velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi a na Slovensku Livia Klausová zůstanou i po Novém roce ve funkcích. S tímto prozatímním řešením přišlo ministerstvo zahraničí, které tak dává čas na schválení novely, která by pro velvyslance zavedla výjimku ze služebního zákona, aby mohli dokončit misi i přes to, že už dosáhli věku 70 let. Filipi i Klausová by ve funkci měly skončit s letošním rokem, velvyslance ale jmenuje a odvolává prezident.
Livie Klausová
Livie Klausová | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Praha - Velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi a na Slovensku Livia Klausová zůstanou ve funkcích i po Novém roce. Podle serveru iDnes.cz obě souhlasí s prozatímním řešením, které navrhlo ministerstvo zahraničí.

Obě budou zatím pracovat na "dohodu o provedení práce". Podle služebního zákona by totiž velvyslankyně ve funkci měly skončit kvůli věku, protože je jim víc než 70 let. Novelu, která zavádí výjimku, projedná Senát až v lednu.

S návrhem řešení přišlo ministerstvo před Vánoci, jak Filipi, tak Klausová se na něj rozhodly přistoupit, potvrdila serveru ředitelka tiskového odboru ministerstva Michaela Lagronová.

Věkový limit stanoví nynější znění služebního zákona, který se naplno uplatňuje od července. Změna v novele spočívá v tom, že diplomaté, kteří dovrší věk 70 let ve funkčním období, budou moci misi dokončit. Úprava, kterou prosazuje prezident Miloš Zeman kvůli Filipi, ale nebude platit zpětně.

Filipi i Klausová by ve funkci měly skončit s letošním rokem, velvyslance ale jmenuje a odvolává prezident. Pracovní dohodu jako pravděpodobné řešení situace zmínilo ministerstvo zahraničí už dřív.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Česko loni čerpalo z EU o 68,5 miliardy více, než kolik do rozpočtu odvedlo

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie (EU) o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla, informovalo ministerstvo financí. Předloni tzv. čistá pozice ČR činila 44,7 miliardy Kč. Zvýšení čisté pozice je podle ministerstva způsobeno vyšším tempem čerpání peněz z fondů EU.

Česko loni obdrželo z unijního rozpočtu 119,9 miliardy korun a odvedla do něj 51,4 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Celkově od vstupu do unijního svazku v květnu 2004 ČR do konce roku 2019 zaplatila do rozpočtu EU 616,8 miliardy korun a získala z něj 1,43 bilionu Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy