Nemáme prsty v únosu Čechů, tvrdí rodina uneseného Libanonce

ČTK ČTK
22. 7. 2015 13:51
Fajádova rodina to uvedla na setkání s českým velvyslancem v Libanonu. Saíb Fajád se stejně jako Češi pohřešuje.
Únos Čechů v Libanonu
Únos Čechů v Libanonu | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Bejrút  - Rodina Alího Fajáda, který byl loni zatčen v Česku a je bratrem muže zmizelého spolu s pěti Čechy v Libanonu, se sešla s českým velvyslancem v Bejrútu Svatoplukem Čumbou.

Napsal to ve středu libanonský list As-Safír, podle něhož Fajádova rodina ujišťuje, že nemá nic společného se zmizením skupiny. Mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová nechtěla údajnou schůzku komentovat.

Alí Fajád byl v Česku zadržen spolu se dvěma muži kvůli podezření z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Nyní čekají, zda budou vydáni do USA.

O spojení Fajádova případu se zmizením Čechů v Libanonu se začalo spekulovat poté, co se ukázalo, že s pěticí zmizel i Fajádův bratr Saíb Munír Taán, který Čechům dělal řidiče. Libanonská média vidí za jejich zmizením únos, jehož cílem může být snaha získat svobodu pro Fajáda.

Libanonec nemá nic společného s únosem

"Saíb se stejně jako Češi pohřešuje. Nemá nic společného s jejich únosem," uvedla podle deníku rodina poté, co se údajně setkala s Čumbou. Jakoukoli souvislost mezi zmizením mužů a Fajádovým případem rodina odmítla už dříve stejně jako Alího právní zástupce v Česku.

České ministerstvo zahraničí už v minulosti uvedlo, že s ohledem na vyřešení zmizení českých občanů v Libanonu nebude spekulace v tisku komentovat. Tento přístup nehodlá měnit ani ohledně údajného setkání Fajádovy rodiny s českým velvyslancem, řekla Lagronová.

Podle generální sekretáře Libanonsko-české obchodní rady Ámira Arslana poškozuje zmizení pěti Čechů vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi a diskredituje Libanon. "Případ může mít negativní dopad na záležitosti Libanonců, kteří žijí v České republice," řekl listu As-Safír.

Češi se pohřešují od soboty

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v úterý po jednání krizového štábu informoval, že Česko kvůli zmizelým Čechům zatím nikdo nekontaktoval a nemá ani informace o místu jejich pobytu.

Nevyloučil přitom, že už mohli opustit území Libanonu. Jejich možný únos označil za jednu za variant vyšetřování.

Češi se pohřešují od soboty, kdy policie nalezla jejich vůz a osobní věci v údolí Bikáa u syrských hranic.

Skupinu tvořili dva novináři z regionální televize, kteří do Libanonu údajně jeli točit reportáž o uprchlících na libanonsko-syrské hranici, tlumočník a advokát Alího Fajáda, který podle jeho právní kanceláře navštívil Libanon kvůli případu svého klienta.

Pátý zmizelý Čech má podle tisku zkušenosti jako armádní zpravodajec a v minulosti působil v Afghánistánu. Do Libanonu ale podle advokátní kanceláře cestoval jako bezpečnostní poradce skupiny

 

Právě se děje

před 18 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy