Veleba stáhl novelu o České televizi, chce hledat podporu

Domácí Domácí
18. 3. 2015 12:25
Podle premiéra Bohuslava Sobotky je skutečným důvodem fakt, že novela neměla šanci na úspěch a ČSSD by ji nepodpořila.
Senátor Jan Veleba.
Senátor Jan Veleba. | Foto: DVTV

Praha - Senát odložil schvalování novely o koncesionářských poplatcích přímo na žádost jejího iniciátora Jana Veleby. Předseda Strany práv občanů ji stáhl z programu schůze s tím, že je potřeba kontroverzní novelu ještě probrat.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale serveru iDnes.cz řekl, že skutečným důvodem je, že novela nemá šanci na úspěch a ČSSD by ji nepodpořila.

Novela by měla například osvobodit od koncesionářských poplatků na pět let ty, o nichž Česká televize či Český rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci.

Další diskuse

"Dočasné stáhnutí navrhuji proto, že zákon je natolik zásadní a natolik budí reakce, že je nutné jej probrat důsledněji,“ řekl na začátku středeční schůze Jan Veleba.

Chce proto, aby téma bylo předmětem veřejného slyšení v horní komoře, než jej Senát znovu zařadí na některou z příštích schůzí.

Poté ji Veleba znovu podá. Velké změny v návrhu ale nepředpokládá. "Změn dle mého názoru nedozná,“ řekl serveru Veleba s tím, že nyní připravuje další návrh, který by se týkal mediální legislativy a který podle něj bude méně kontroverzní.

Sobotka: nemá to šanci projít

"Jsem přesvědčen, že pan Veleba ten návrh stáhl proto, aby ho udržel alespoň takto ve hře, protože zjistil, že nemá žádnou šanci projít,“ řekl serveru Sobotka.

Ten v úterý dorazil na jednání senátorského klubu ČSSD, který má v horní komoře parlamentu 33 z 81 hlasů. Senátoři ČSSD jsou podle něj připraveni hlasovat proti návrhu.

Podle Veleby ale není situace v sociální demokracii černobílá, část senátorů by podle něj pro novelu ruku zvedla. "Musím nyní s kolegy probrat, jestli novela projde nebo neprojde," dodal.

Obavy, že neprojdou

"Pan premiér byl senátory zmasírovat. Je jasné, že tyto aktivity (návrh novely) mu nemohou vyhovovat, protože potřebuje mít nekonfliktní vztah s ČT, aby byl na obrazovce. Příští rok budou krajské volby,“ vysvětluje Veleba.

Připustil ale, že ho ke stažení novely vedly skutečné obavy, že změny neprojdou.

"Nechtěl jsem riskovat, že novela skončí neúspěchem," doplnil. Kolegy chce k hlasování ještě přesvědčit.

Návrh novely počítá s tím, že od koncesionářských poplatků budou osvobozeni ti, jejichž poškození ve vysílání by uznaly rady obou veřejnoprávních médií či Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, případně soud, pokud by přiznal poškozenému právo na uveřejnění odpovědi či dodatečného sdělení.

Chci, aby se Česká televize zamyslela nad svou činností, slezla z toho piedestalu a vyslyšela rostoucí kritiku, říká senátor Jan Veleba. Rada ČT podle něj neplní svoji funkci a činnost televize kryje.
19:33
Chci, aby se Česká televize zamyslela nad svou činností, slezla z toho piedestalu a vyslyšela rostoucí kritiku, říká senátor Jan Veleba. Rada ČT podle něj neplní svoji funkci a činnost televize kryje. | Video: Martin Veselovský

Zeman novelu podpořil

Senátoři také navrhují, aby byli od koncesionářského poplatku osvobozeni ti, kdo by v lednu poslali 1,2násobek roční výše poplatku jako dar ve prospěch příspěvkové organizace nebo veřejně prospěšných právnických osob.

Novelu již dříve podpořil prezident a čestný předseda SPO Miloš Zeman. Proti se postavili mnozí politici včetně Sobotky.

Podle něj jsou koncesionářské poplatky zárukou toho, že Česká televize a Český rozhlas nejsou závislé na podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě a mohou nezávisle hájit veřejný zájem.

Česká televize Zemanův postoj označila za útok na svou nezávislost, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy