Vedra střídají přeháňky a ochlazení

Reportéři Aktuálně.cz, čtk, Reuters
1. 8. 2006 9:59
ON-LINE - Po rekordní vlně veder přichází studenější počasí. Polojasno a občasný déšť mají vydržet celý týden. Uvnitř: PŘEDPOVĚĎ

ÚTERÝ 1. srpna

10:01 - V Dyji je málo vody, pramice nemůže vozit turisty

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz, Ondřej Bespertá

Infobox

JAK BUDE V NEJBLIŽŠÍCH DNECH?

  • V úterý bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, postupně od západu až polojasno a částečné ustávání srážek. Teploty se budou pohybovat mezi 22 až 26 stupni Celsia. Bude vát mírný západní vítr.
  • Oblačnou až zataženou oblohu místy s přeháňkami můžeme očekávat i ve středu. Během dne může být až polojasno. Teploty budou znovu mezi 22 až 26 stupni.
  • Od čtvrtka do neděle se dá očekávat oblačno až polojasno, místy přeháňky nebo déšť, ojediněle bouřky.

 

PŘEDPOVĚĎ ON-LINE

Na déšť netrpělivě čekají lodníci z Břeclavi zajišťující přepravu turistů pramicí Jitka po řece Dyji z centra města k osm kilometrů vzdálenému zámečku Pohansko. Člun začal na této trase jezdit počátkem prázdnin. Kvůli nedostatku vody byl ale v provozu jen téměř tři týdny. "Až sprchne, budeme moci vyjet," řekl ČTK jeho provozovatel Jan Maděřič.

Pohansko se nachází na dolním toku Dyje. Vlivem sucha se v těchto místech nyní průtok pohybuje okolo 16 metrů krychlových vody za sekundu. Aby mohl být provoz obnoven, musí se zvýšit na nejméně 24 metrů krychlových. Nutný je tedy vydatnější déšť.

PONDĚLÍ 31. července

16:54 - Teplotně nadprůměrný bude i srpen

Teplotně nadprůměrný by měl být i druhý prázdninový měsíc, který začne v úterý. Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu, který vyšel dnes, bude příštích 30 dní srážkově průměrných a teplotně nadprůměrných. I v srpnu by se teplota ještě mohla v některých obdobích vyšplhat k tropické třicítce.

Minimálně na příští dva týdny by ale Českou republiku měla opustit tropická vedra, která se vyskytovala neobvykle dlouhou nepřetržitou dobu. Ještě v neděli se průměrné teploty v ČR pohybovaly o tři až pět stupňů nad normálem, maximální teploty dosáhly hodnoty kolem 30 stupňů Celsia. Nejvíce naměřili v Doksanech, kde bylo 33,1 stupně Celsia.

Dnes ještě na ojedinělých místech teplota tropickou třicítku překročí, od úterý se již tropické teploty nevyskytnou. V některých oblastech bude teplotní skok velký, neboť přechodně v druhé polovině tohoto týdne vystoupí místy teplota jen slabě nad 20 stupňů Celsia. Přichází totiž studená fronta, kterou mohou provázet bouřky s přívalovými dešti, silným nárazovým větrem a kroupami.

13:57 - V Česku opět hrozí bouřky s přívalovými dešti

Bouřky doprovázené místy přívalovými dešti, silným nárazovým větrem a kroupami přinese studená fronta, která míří od jihozápadu do České republiky. Bouřky a silné deště se mohou vyskytovat od dnešních 14:00 do úterní půlnoci. Lokálně může spadnout 30 až 50 milimetrů srážek. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Dnes odpoledne a večer se budou bouřky vyskytovat především v Čechách. V noci na úterý na jihu republiky a v úterý je lze očekávat zejména na Moravě. 

"V důsledku přívalových srážek či silného deště může lokálně dojít k rozvodnění malých toků, potoků, nebo i jindy suchých koryt, k zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů a komunikací," uvedl ČHMÚ. Při výrazném zesílení větru se také mohou lámat velké větve či vyvracet stromy. "Je nutné dávat pozor i na možnost pádu drátů elektrických rozvodů," upozorňují meteorologové.

11:03 - Vykolejení vlaku u Přerova mají zřejmě na svědomí vysoké teploty

Páteční vykolejení osobního vlaku na Přerovsku mají na svědomí vysoké teploty. Podle odborníků kvůli nim zřejmě vybočila kolejnice, na které poté vykolejily tři vozy. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. 

"Podle měření železničního svršku vše nasvědčuje tomu, že k vykolejení došlo kvůli vybočení kolejnice vlivem vysokých teplot. Musíme však počkat na další vyšetřování a na komisionální prohlídku vozu," řekl dnes ČTK mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. V pátek naměřili odborníci v této oblasti přes 33 stupňů. 

Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové strojvedoucí vlaku musel kvůli zvlnění obou kolejnic snižovat rychlost brzděním. Poté, co začal vlak vibrovat, zatáhl za rychločinnou brzdu a vlak zastavil. Následně ale zjistil, že tři vozy vykolejily a lokomotiva se od soupravy odtrhla. Na drážních vozech vznikla škoda milion korun a na kolejovém svršku zhruba 1,5 milionu korun, řekla dnes ČTK Sedláčková.

10:59 - Pojistné proti živelním pohromám může zdražit

Stále větší rozmary počasí mohou v budoucnu zvýšit pojistné až o deset procent. Pojišťovny v Česku totiž svým klientům musí vyplácet rekordní sumy, zejména v důsledku přírodních pohrom, jakou jsou povodně nebo v zimním období škody způsobené tíhou sněhu a ledu. Tyto zvýšené výdaje proto vedou velkou část pojišťoven k úvahám o zdražení pojistného, napsaly dnešní Lidové noviny.

"O zdražení pojistného se spekuluje na všech frontách," říká mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích. Podobně se vyjádřil i Vratislav Hybner ze společnosti IMG, která se zabývá zprostředkováním pojištění. Podle něj však bude záležet také na tom, jak výhodně se pojišťovnám povede uzavřít smlouvy se zajišťovnami.

Některé pojišťovny se ale spekulacím o zdražování pojistného brání s poukazem na nutnost analyzovat delší časové období. "Pokud by se ale trend stoupajícího množství škod ze živelních pohrom dlouhodobě neměnil, museli bychom se podle toho zařídit," uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

NEDĚLE 30. července

15:45 - Deště snížily riziko požáru

Páteční a sobotní dešťové přeháňky snížily riziko vzniku požárů. Například na Liberecku hasiči v posledních dvou dnech vyjeli kvůli požáru jen jednou. "Deště přišly v pravou chvíli. Minulý týden na našem území hořelo dvakrát a nebýt obdivuhodné práce hasičů, oheň by v extrémně vyprahlých porostech napáchal obrovské škody," uvedl ještědský lesní správce Josef Rákosník.

Půda je však stále proschlá. Pokud by znovu nastala tropická vedra, slunce by lesy rychle zcela vysušilo.

13:50 - Nad územím Česka se začíná blýskat

V Česku se objevují bouřky. Prší v některých oblastech Plzeňského a Jihočeského kraje. 

10:35 - Horké počasí se dočasně vrátilo

Dnes budou teploty opět stoupat ke třiceti stupňům Celsia. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu se v následujících dnech bude ochlazovat. Příští víkend by se teploty měly pohybovat kolem 24 stupňů. 

SOBOTA 29. července

16:34 - Vedra v Kalifornii polevují, vyžádala si nejméně 69 obětí 

Kalifornie se zřejmě už přenesla přes dvoutýdenní vlnu veder, která po sobě zanechala nejméně 126 mrtvých, podle agentury AP však až 141. Sucha a vedra sužují v Evropě také Španělsko a Francii. Belgie se naopak potýká se záplavami.

16:07 - Průtrž mračen vyvracela ve Zlínském kraji stromy 

Silná průtrž mračen, která se dnes po poledni přehnala nad částí Vsetínska a Zlínska, vyvracela stromy a trhala dráty elektrického vedení. Na řadě míst se kvůli popadaným stromů zkomplikovala doprava. Krajské operační středisko i centrum tísňového volání bylo během několika málo minut zavaleno desítkami telefonátů s žádostí o pomoc, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Nejvážnější situace byla v Provodově na Zlínsku.

14:13 - Čtyři pětiny Francie postiženy suchem, poprvé restrikce v Paříži

Už čtyři pětiny francouzského území jsou postiženy suchem a ve více než čtyřiceti ze stovky departementů byly vyhlášeny restrikce používání vody. K omezení její spotřeby byli vůbec poprvé vyzváni také Pařížané. Zásobování pitnou vodou ale není ohroženo. Sucho postihuje zvlášť jihozápad a jihovýchod, středozápadní kraj Poitou a pařížskou oblast, kde je hladina spodních vod na nejnižší úrovni za posledních 20 let.

12:28 - Meteorologové varují před bouřkami a přívalovými dešti

V Čechách po celý den a od odpoledne i na Moravě a ve Slezsku se dnes budou vyskytovat bouřky, ojediněle doprovázené kroupami, přívalovými srážkami a nárazy větru. Přinese je studená fronta, která postupuje zvolna přes Čechy k severovýchodu, varovali dnes meteorologové. Varování před bouřkami platí až do neděle.

12:26 - Hasiči ráno ukončili dohašovací práce v lese u Rajnochovic

Hasiči dnes ukončili dohašovací a likvidační práce v Hostýnských vrších, kde v pátek během dne hořela poblíž Rajnochovic na Kroměřížsku lesní mýtina. Oheň zasáhl nízký porost. Veškeré práce na místě trvaly zhruba 20 hodin, řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Škodu lesníci vyčíslili na 200.000 korun. Vyšetřovatel hasičů nevyloučil nedbalost nebo úmysl neznámé osoby.

10:27 - Vedra v Moravskoslezském kraji působí požáry

Už několik týdnů trvající sucho se podepisuje i na počtu požárů. V Moravskoslezském kraji hasiči vyjížděli k řadě ohňů. Hořely lesy, louky a paseky. Naposledy zasahovali v pátek večer v Beskydech, kde hořela tráva, pařezy a malé smrčky. ČTK to dnes řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

PÁTEK 28. července

Český hydrometeorologický úřad stáhl veškerá varování před extrémním suchem a teplem. Ty však dnes vystřídalo upozornění na bouřky, které by od soboty do neděle mohlo místy doprovázet krupobití, prudký vítr a přívalové srážky.

Absolutní teplotní rekord v Česku (40,2 stupně z roku 1983) v pátek odolal. Vlnu největších veder postupně ukončuje déšť a bouřky, které do Česka přicházejí od západu. "Asi bych si na rekord už nevsadil," řekl už v pátek odpoledne David Bartoš z pražského Klementina, kde se teploty nepřetržitě zaznamenávají už od roku 1775.

Červenec je však už teď podle pozorování meteorologů nejteplejším měsícem za posledních 45 let. Ještě nikdy netrvala totiž vedra tak dlouho, počet tropických dní (nad 30 stupňů) během jediného měsíce nikdy nedosáhl 18 jako nyní.

V pátek ve 14:42 hodin ukazoval teploměr v Klementinu 32,5 stupně, ale mírný déšť vše otočil. Čtvrt hodiny poté na něm bylo "jen" 26,6 stupně, jak se přesvědčila redaktorka Aktuálně.cz.

Na celém území Česka budou až do soboty opět vysoké teploty, které překročí 30 stupňů Celsia, místy vystoupí až na 35 stupňů. Meteorologové varují před přehřátím a dehydratací organismu. Doporučují proto lidem, aby nepobývali na slunci v poledních a odpoledních hodinách. Měli by omezit tělesnou zátěž a více pít. Děti vážící do 20 kilogramů by měly vypít 1,5 až dva litry denně, starší děti a dospělí kolem tří litrů denně.
Na celém území Česka budou až do soboty opět vysoké teploty, které překročí 30 stupňů Celsia, místy vystoupí až na 35 stupňů. Meteorologové varují před přehřátím a dehydratací organismu. Doporučují proto lidem, aby nepobývali na slunci v poledních a odpoledních hodinách. Měli by omezit tělesnou zátěž a více pít. Děti vážící do 20 kilogramů by měly vypít 1,5 až dva litry denně, starší děti a dospělí kolem tří litrů denně. | Foto: čtk
Vedro přemohlo ledního mědvěda v pražské zoologické zahradě. Tento týden bude muset ještě vydržet - předpověď říká, že vysoké teploty pokračují
Vedro přemohlo ledního mědvěda v pražské zoologické zahradě. Tento týden bude muset ještě vydržet - předpověď říká, že vysoké teploty pokračují | Foto: čtk
Letní vedra
Letní vedra | Foto: čtk
Letní vedra
Letní vedra | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vedro atakuje rekordy a bude nebezpečné:
Vlna veder dnes vyvrcholí. Odborníci zveřejnili novou studii o následcích slunečního záření.

SPECIÁL Jak se bránit vedru:
Horko zmaří každý rok více životů než povodně, tornáda a hurikány. Jak se v horkém letním počasí chovat, abyste nepřišli k úhoně?

Česku hrozí extrémní sucho:
Haná, Plzeňsko, Klatovsko, Domažlicko, Vyškovsko, Těšínsko, Karvinsko. Tady může sucho brzy zničit úrodu.

Klima se mění, může přinést katastrofu:
Lední medvědi běhají po zelených loukách a vymírají, mořská hladina stoupá. Změny klimatu mohou brzy zásadně změnit tvář světa.

Letní vedra
Letní vedra | Foto: čtk
Voda tryskající z fontány před olomouckým krajským úřadem láká v těchto dnech k osvěžení děti i dospělé.
Voda tryskající z fontány před olomouckým krajským úřadem láká v těchto dnech k osvěžení děti i dospělé. | Foto: čtk
V současných horkých dnech by se lidé měli vyvarovat větší fyzické zátěže.
V současných horkých dnech by se lidé měli vyvarovat větší fyzické zátěže. | Foto: čtk

20:37 - V Kalifornii už 123 mrtvých, dobytek hyne po tisících

Pokračující velká vedra v západní části USA si nadále vybírají daň v podobě rozsáhlých požárů lesního porostu i lidských životů. Ukázalo se ale, že ve vedrech také hyne dobytek a domácí drůbež. Podle nejnovějších agenturních informací jen v Kalifornii zemřelo v důsledku veder již 123 lidí a uhynulo na 25 tisíc kusů dobytka.

19:30 - Meteorologové vzali zpět varování

Český hydrometeorologický úřad už nevaruje ani před suchem, ani před následky vedra. Na jeho webových stránkách  v sekci Výstrahy je mapa Česka celá zelená: čili bez varovných upozornění.

16:16 - V Plzeňském kraji řádila bouřka, blesk zapálil dům a stodolu

Při odpolední bouřce v Plzeňském kraji zapálil blesk na Klatovsku rodinný dům a stodolu. Přívalový déšť zaplavil pole a sklepy domků na Domažlicku a Tachovsku, vítr porážel stromy. Hasiči v řadě případů čerpali vodu nebo odstraňovali spadlé stromy. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů František Vaško.

"V areálu bývalého zámku v Hlavňovicích na Klatovsku vzplála věžička rodinného domku. Hasiči museli rozebrat její konstrukci. Požár poškodil krov a krytinu věžičky. Škoda byla předběžně vyčíslena na 100 000 korun. Blesk zapálil zřejmě i stodolu v obci Odolenov. Hasiči odvedli z maštale dva býky, dvě telata a dvě prasata, vyváželi seno. Škoda není zatím vyčíslena," uvedl Vaško.

Dva stromy spadly nedaleko Mlýnce na Tachovsku, voda zaplavila sklepy několika objektů v Domažlicích a okolí. Natekla i do kempu a na přilehlou silnici v Podhájí na Domažlicku.

15:50 - V sobotu se ochladí, přijdou bouřky

Dnešek je zřejmě posledním tropickým dnem, hřeben vyššího tlaku nad střední Evropou slábne. V noci na sobotu se nad území České republiky přesune studená fronta z Německa. V sobotu bude podle Českého hydrometeorologického ústavu polojasno až oblačno s možností bouřek a dešťových přeháněk.

V sobotu by ještě mohly na východě území teploty vyšplhat ke 33 stupňům Celsia, na západě se budou držet kolem 27 stupňů. Ojedinělé bouřky provázené přívalovými dešti, kroupami a silným nárazovým větrem hrozí přes den v Čechách, večer a v noci na Moravě a ve Slezsku. Podobné počasí bude také v neděli a pondělí.

V pražském Klementinu ukázal teploměr odpoledne 26,6 stupně, sdělila ČTK meteoroložka Ivona Kučerová. Loňský rekord pro 28. červenec, kdy bylo 35,9 stupně Celsia, tak nebyl překonaný. Meteorologové nepředpokládají, že by mohl padnout po dalším měření ve 22:00. Nejnižší teplotu, 9,8 stupně, v Klementinu naměřili v tento den v roce 1832. 

15:40 - V Praze kvůli teplu přibyla práce záchranářům

Pražští záchranáři kvůli vedru ošetřili dnes ve srovnání s uplynulými dny rekordní počet lidí. Množství pacientů, kterým se v současném tropickém počasí přitížilo, stoupnul zhruba o dvě desítky na 118. Oznámila mluvčí pražské záchranné služby Simona Cigánková.

Záchranáři ve čtvrtek vyjížděli ke 29 kolapsům, 20 případům dušnosti, 19 pacientům, kteří trpěli nevolností, 13 pacientům se stenokardií a osmi pacientům, které trápily poruchy srdečního rytmu. Sanitky také do nemocnic odvezly jednoho člověka s akutním infarktem myokardu, sedm pacientů po epileptickém záchvatu, devět lidí s centrální mozkovou příhodou, jednoho člověka s náhlou zástavou oběhu a jedno roční dítě, které trápily křeče po úpalu.

14:50 - Vedra v Evropě vystřídaly mírnější teploty a bouřky

Bouře s přívalovými dešti postihly v noci na dnešek některé části Německa, zejména Sasko-Anhaltsko. Způsobily problémy v dopravě, které se postupně podařilo vyřešit. Přívalové deště vyvolaly zaplavení některých níže položených čtvrtí v Hannoveru. V Porýní zranil blesk sedm hasičů, jednu ženu těžce.

Bouře byly dnes hlášeny také z rakouského Štýrska. Hasiči museli především uvolňovat z vozovek ulámané větve nebo padlé stromy. Jen ve Štýrském Hradci takto zasahovali hasiči ve 170 případech.

V Polsku zahynul z vedra devatenáctiletý účastník festivalu Przystanek Woodstock - ráno byl nalezen ve svém stanu mrtvý. Podle policie byl příčinou smrti úžeh.

V Moskvě a evropské části Ruska vládne před víkendem podzimní počasí. Na rozdíl od střední a západní Evropy, kde i po určitém ochlazení vládnou vysoké teploty, klesla rtuť teploměrů v ruské metropoli k 15 stupňům Celsia. Podle meteorologů se má ochlazovat i v příštích dnech, v noci na sobotu má teplota klesnout na šest až osm stupňů Celsia.

14:25 - Abnormální vedro se bude v příštích letech opakovat

Podle klimatologa Českého hydrometeorologického ústavu Jana Pretela podobné počasí jako letos zažili obyvatelé České republiky například v letech 1988, 1994, 1998, 2000 a 2003. "V uvedené roky byla také vedra, většinou ale teplota klesla po týdnu, maximálně po 14 dnech, rozhodně netrvala tak dlouho jako letos, " dodal Pretel.

Nadprůměrně teplé bylo i loňské léto. Na přelomu července a srpna vystoupila teplota krátkodobě nad 35 stupňů Celsia, vzápětí se ale ochladilo o víc než deset stupňů. Tento scénář se letos zřejmě opakovat nebude. Přestože meteorologové předpovídají na příští týden ochlazení, teploty by se měly držet v rozmezí mezi 26 a 29 stupni.

Podle klimatologů nezbývá nic jiného, než si začít zvykat na dlouhá období s extrémními teplotami. Následující roky bude totiž počasí podobné tomu letošnímu. "Čekají nás horká léta a velmi studené zimy, je to trvalý vývoj počasí," tvrdí klimatolog Jiří Svoboda.

14:10 - V Olomouci z vedra více kolabují lidé

Ke zdravotním obtížím spojeným s horkým počasí vyjíždí denně až 150krát Záchranná služba Olomouckého kraje, její ředitel Ivo Mareš však situaci nepovažuje za nijak dramatickou.

"Ještě minulý týden jsme na urgentním příjmu přijímali denně asi šest případů kolapsových stavů z vedra. V tomto týdnu už ale počet stoupl o polovinu, denně jich je kolem 12. Jsou to především starší lidé," řekl ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

13:29 - Turisty ve Španělsku obtěžují medúzy

Mnozí turisté, kteří letos přijeli strávit parné léto do španělských letovisek, si nejspíš neužijí mořských vln. Východní pobřeží této temperamentní země je totiž v posledních dnech doslova obleženo záplavou žahavých medúz.

Tyto nevítané hosty, kteří mnohdy dosahují velikosti jídelního talíře, přilákal ke břehu plankton. Ten se zde díky nepolevujícím vedrům přemnožil. Pro medúzy jsou stále menší hrozbou i přirození predátoři z řad delfínů či želv.

Na kritickou situaci ihned zareagoval Červený kříž, který letos jen ve východním Katalánsku ošetřil už více než 10 000 popálenin způsobených těmito žahavými tvory.

13:22 - Vedro v USA zabíjí lidi i zvířata

Pokračující velká vedra v západní části USA si nadále vybírají daň v podobě rozsáhlých požárů lesního porostu, ale i lidských životů. Ukázalo se ale, že kromě lidí ve vedrech hyne i dobytek a domácí drůbež. Jen v Kalifornii zemřelo již asi 100 lidí a uhynulo na 25.000 kusů dobytka.

Úřad vrchního koronera Kalifornie dnes oznámil, že registruje už 98 osob mrtvých v důsledku veder, napsala agentura AP. Deník New York Times však informuje, že počet obětí veder již dávno překročil stovku, což vysoko překonává historický rekord. Dosud největší počet úmrtí kvůli vedru v Kalifornii pochází z roku 2000 a týkal se 40 lidí. Před rokem 1989 se ovšem takové případy zvlášť neregistrovaly, statisticky šly do běžných úmrtí.

Nejhorší je situace v kalifornském Centrálním údolí mezi San Franciskem a Los Angeles. Teplota zde překračuje 40 stupňů a "lidé i dobytek umírají denně", jak situaci charakterizoval Andy Zylstra, šéf místního sdružení mléko produkujících farmářů. Jiné oblasti amerického západu zase sužují požáry lesního porostu

12:50 - Vedro pomáhá lidem v povodňových oblastech

Na vedro si rozhodně nestěžují obyvatelé obcí na jihu Moravy, které letos dvakrát postihla povodeň. Jejich domy totiž za současných klimatických podmínek rychleji vysychají. "Přirozený horký, suchý vzduch je mnohem lepší než všechny vysoušeče," řekl dnes ČTK starosta Vranova nad Dyjí na Znojemsku František Texl.

Nejvíce pocítili povodeň obyvatelé nedalekého Podhradí. Ve vesnici zuřily záplavy nejen na přelomu března a dubna, ale i koncem června, kdy řeka Dyje zaplavila 35 objektů včetně policejního rekreačního střediska Riviéra a hotelu Zátiší. 

"Vedra urychlila vysychání objektů o měsíc. O interiéry se starají vysoušeče, z venkovních zdí vysává vlhko přirozené teplo," řekl ČTK starosta Podhradí Petr Čálek. První ze 45 vysoušečů začnou obyvatelé vesnice vracet hasičům v pondělí.

Ani současná vedra ale nepomohla tamnímu hotelu Zátiší. Byla v něm sice otevřena restaurace, kuchyně je ale zničená. Proto se v ní nevaří. Hotel zůstane v této sezoně uzavřen.

11:18 - V Německu zabil blesk devatenáctiletého mladíka

Po úmorných vedrech zasáhly nyní části především středního Německa silné bouře a přívalový déšť. Počasí komplikovalo ve čtvrtek večer a v noci na dnešek dopravu.

Na severu nedaleko Brém zabil blesk devatenáctiletého mladíka, když šel zavřít okénko svého auta. V Porýní zranil blesk sedm hasičů, jednu ženu těžce. Devětatřicetiletá žena a jejích šest kolegů hasili oheň na poli.

Problémy způsobily bouřky v centrální části Německa, kde silné deště zaplavily několik silnic. Přívalové deště zatopily i části Hannoveru, kde museli záchranáři odstraňovat také vyvrácené stromy. Hasiči museli vyjíždět nejen k odčerpávání vody ze sklepů, ale i k požárům způsobeným blesky. Úder jednoho z nich způsobil požár rodinného domku, který zcela shořel.

11:09 - Už i Pardubický kraj vyhlásil zvýšené nebezpečí požárů

Pardubický kraj vyhlásil ode dnešního dne kvůli extrémně horkému a suchému počasí období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Počet požárů v kraji v poslední době oproti stejnému období loňského roku nesrovnatelně vzrostl, řekl první náměstek hejtmana Roman Línek. Stav nebezpečí trvá až do odvolání.

10:38 - Zákazů koupání přibývá

Zákaz koupání kvůli nadměrnému výskytu sinic a snížené průhlednosti vody platí již na 13 místech v republice. Jde o vodní plochy v Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém a Středočeském kraji a na Vysočině.

V dalších 16 lokalitách není voda vhodná ke koupání a na 35 místech se koupání nedoporučuje citlivým jedincům, sdělil dnes ČTK hlavní hygienik Michael Vít. Proti minulému týdnu, kdy zákaz platil v deseti oblastech, se tak situace mírně zhoršila.

Nejvíce zákazů koupání vydali hygienici v Karlovarském kraji. Poškození zdraví podle nich hrozí při koupání ve Velkém rybníku, brouzdališti v Rolavě a koupalištích Toužim a Teplá - Betlém. Ve středních Čechách je koupání zakázáno v Komárovském rybníku, a to u pláží Křineč a v lese; nařízení se nově vztahuje i na jezero Poděbrady. V Libereckém kraji se lidé nesmějí koupat v koupališti Česká Lípa - Dubice a v Královéhradeckém v přehradní nádrži Rozkoš. Na Vysočině zákaz nadále platí pro rybník Kachlička a rozšířil se i na Ředkovec, Řeku a Pilskou nádrž.

ČTVRTEK 27. července

17:47 - V Olomouckém kraji dnes opět padl teplotní rekord

V Olomouckém kraji dnes tropické počasí znovu překonalo dosavadní teplotní rekord. Padl v Bělotíně na Přerovsku, kde dnes odborníci naměřili 34,9 stupně.

Dosavadní o stupeň nižší rekord byl starý třiadvacet let. Tropické teploty však mohli pocítit také ostatní obyvatelé kraje. Nejtepleji bylo dnes podle meteorologů v Olomouci, kde odborníci naměřili rovných 35 stupňů. Rekord zde však nepadl.

16:49 - Klimatizace v Británii přetěžují síť

Výpadek elektrickéhop proudu zasáhl ve čtvrtek část centrálního Londýna. Kvůli poruchám způsobeným horkým počasím byly bez proudu tisíce zákazníků.

Přes tři tisíce zákazníku ve čtvrti Soho v Londýně se na několik hodin ocitlo bez elektrického proudu. Kolaps způsobila vlna veder, která nyní zasáhla Británii. Přetížení sítě má na svědomí především velký počet puštěných klimatizačních zařízení. Za poslední dny to je již čtvrtá porucha v dodávce elekřtiny.

Kvůli poruše elektrického proudu musela být dokonce ne čas uzavřena jedna z nejrušnějších stanic metra Oxford Circus.

15:31 - Lidé se chodí chladit do jeskyní

Velkou návštěvnost hlásí v těchto tropických dnech jeskyně v Olomouckém kraji. Podle správců se počet lidí zvýšil i v souvislosti s počasím. Mnozí návštěvníci se do útrob jeskyní chodí chladit. Zatímco venku se ručička teploměru šplhá přes 30 stupňů Celsia, v jeskyních nyní panuje průměrná teplota kolem deseti stupňů.

"Zaznamenáváme vyšší návštěvnost, lidé se sem chodí zchladit. Hodně návštěvníků chodí i hodně nalehko, aby tělo dostalo ten chladivý šok. Lidé tím vedrem trpí, hledají úkryt v chladných dírách," řekla dnes ČTK vedoucí jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku Evelyna Vozábalová.

Jeskyně, která je nejstarším doloženým jeskynním komplexem v republice, podle tamních pracovníků návštěvníky zaručeně zchladí. V jejích útrobách totiž nyní pouhých osm stupňů. Během července se tam přišlo ochladit již zhruba 6500 lidí.

Podobná situace je také ve Zbrašovské aragonitové jeskyni v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku, která je přitom nejteplejší jeskyní v Česku. "Máme silnou návštěvnost. Je to nejen počasím, ale i tím, že jsme po rekonstrukci návštěvnické trasy. Lidé se sem chodí zchladit.

14:54 - Klimatizace jdou na odbyt

Od května do konce tohoto týdne zažívá japonský Daikin, výrobce klimatizací, nejsilnější výrobní měsíce ve své historii.
Obrovská vedra v celé Evropě zvýšila výrobu plzeňského závodu o čtvrtinu na 2500 klimatizačních jednotek denně, určených na export do Itálie, Francie a Španělska. Firma pracuje na tři směny. K 950 pracovníkům musela přijmout 450 brigádníků, kteří skončí s prací v průběhu září. ČTK to řekl personální a správní ředitel plzeňské pobočky Daikin Industries Bohuslav Borovanský.

"Nárůst výroby tento týden končí, od pondělí máme dvoutýdenní celozávodní dovolenou," dodal. Podle něj je trvalý zájem o všechny druhy menších klimatizačních jednotek do domácností, kanceláří i menších výrobních firem. Podle Borovanského nemá pražská obchodní kancelář problémy s uspokojením výrazně zvýšené poptávky českých zákazníků.

13:04 - Počet obětí ve Francii stoupl, ale vlna veder snad už skončí

Počet obětí veder ve Francii stoupl od začátku týdne ze 40 na 64. Novou bilanci dnes oznámil Národní ústav pro zdravotní dozor. Dvě třetiny z uvedeného počtu tvoří lidé nad 75 let.

Nová bilance byla oznámena v době, kdy vlna extrémních teplot ve Francii v podstatě končí s výjimkou některých oblastí na jihu a jihovýchodě, kde se dnes ještě čeká až 38 stupňů. Pohotovost kvůli počasí však stále platí na víc než polovině území státu. Vedle doznívajících veder jsou příčinou prudké bouřky, doprovázené mnohdy krupobitím.

12:58 - Karlovarský kraj vyhlásil zvýšené nebezpečí požárů

Karlovarský kraj vyhlásil od dnešního poledne takzvanou dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Tento postup mu doporučil Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje, aby se tak snížilo riziko vzniku požárů. Omezení, která je nutné respektovat, se týkají hlavně zákazu rozdělávání ohňů ve volné přírodě, případných jízd parních lokomotiv nebo pyrotechnických prací. ČTK to dnes oznámila mluvčí krajského úřadu Kateřina Telínová.

V kraji zatím nikde neplatí zákaz vstupu do lesů. Neuvažuje o něm ani vedení Lázeňských lesů Karlovy Vary. Vzhledem k tomu, že tudy vede řada vycházkových tras pro lázeňské hosty, by toto opatření nebylo vhodné, řekl ČTK ředitel společnosti Evžen Krejčí

11:28 - Červené víno může prý během veder do ledničky

Puristé jsou patrně v šoku, ale praktická rada sklepmistra společnosti Waitrose v nynější vlně veder zní - s červeným vínem raději do ledničky. Pokojová teplota, v níž se toto víno má přechovávat a hlavně podávat, je totiž někde kolem 20 stupňů, a rozhodně ne nynějších 30 stupňů, v nichž mnoho britských domácností přes den je kvůli vlně veder.
   
Podle Williama Sittwella jakmile se teplota dostane nad 25 stupňů, víno začíná rychle stárnout. "V této situaci je skutečně trestuhodné nechávat slušné víno mimo ledničku," soudí Sitwell. "Červená vína za nynější situace touží po tom, aby v ní byla."

Naproti tomu Tim Triptee, odborník na vína v aukční síni Christie's, řekl deníku The Times, že nejlepší vína by se chladit neměla. Lednička je podle něj v pořádku pro beaujolais a červená vína z Loiry, která se ostatně chladila vždy. Pro ně doporučuje dokonce 12 stupňů. Jinak se ale červená vína chladit nemají. S ním souhlasí i sklepmistr londýnského hotelu Ritz Alessandro Baccarelli.

10:56 - Policisté v Brně nemusí v teple nosit čepice a reflexní vesty 

Policisté v Brně nemusí nosit v současných tropických vedrech čepice ani reflexní vesty s nápisem Policie. Vesty v ostatní měsíce roku ale nosí, aby byli v ulicích lépe vidět. "Tento pokyn jsem kvůli tropickým vedrům dočasně zrušil," řekl dnes ČTK ředitel brněnské policie Jaroslav Vaněk.

O tom, v jaké ústroji mají vyrážet policejní hlídky do terénu, rozhodují jednotliví policejní ředitelé. Někde pracují policisté v reflexních vestách. Zejména při silničních kontrolách jsou tak pro projíždějící řidiče nepřehlédnutelní. V Brně nosí vesty i pěší hlídky, aby je občané v případě potřeby mohli snadno najít.

9:30 - Vodáci mají smůlu, v řekách je kvůli parnu málo vody

Průměrné denní teploty dnes vystoupí k 35 stupňům, podle meteorologů by měly padat historické rekordy. V sobotu by pak mělo být jasno jen na východě území, kde by teploty ještě mohly vystoupit na 32 stupňů. Na zbytku území se očekávají teploty kolem 28 stupňů Celsia.
Průměrné denní teploty dnes vystoupí k 35 stupňům, podle meteorologů by měly padat historické rekordy. V sobotu by pak mělo být jasno jen na východě území, kde by teploty ještě mohly vystoupit na 32 stupňů. Na zbytku území se očekávají teploty kolem 28 stupňů Celsia. | Foto: čtk

Tropická vedra s teplotami nad třicet stupňů Celsia nepotěšila vodáky. V řekách kvůli parnu výrazně ubylo vody. Nejlépe je vybrat si mezi přelidněnou Vltavou či Lužnicí, kde je zatím vody nejvíce, sdělil ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Slušný průtok má podle něj také Morava pod Postřelmovem.

Většina menších toků je však již bez vody. Opomíjené řeky, které ale jinak nabízejí alespoň možnost jednodenních výletů, jako Úhlava, Ploučnice či Bílina, se dostaly svými průtoky pod vodácká minima. "Z menších toků je tak možné uskutečnit jednodenní výlety jen na dolním toku Orlice či Radbuzy anebo Opavy," uvedl.

Alespoň krátkou vyjížďku umožňuje situace na dolní Odře a středním Labi. Trochu vody pro splutí má i krátký úsek na dolní Tiché Orlici, Bečvě či stará koryta Metuje. "Z velkých řek se blíží minimu Ohře i Sázava a podobně je na tom i Jizera či Otava," dodal Jančar.

9:00 - Počet mrtvých v důsledku veder v Kalifornii přesáhl 70

Přes 70 úmrtí by mohlo mít souvislost s historickou vlnou veder, která už více než týden sužují americký stát Kalifornie. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na středeční údaje zveřejněné odborem mimořádných služeb úřadu guvernéra Arnolda
Schwarzeneggera.

STŘEDA 26. července

16:13 - V Klementinu zatím nenaměřili rekordní teploty

Přes přetrvávající extrémně vysoké teploty v pražském Klementinu zatím nenaměřili rekordní hodnoty pro dnešní den. Nejvyšší teplota dosáhla 32,1 stupňů Celsia, což je skoro tři stupně pod rekordní teplotou. ČTK to řekla meteoroložka Ivona Kučerová z pražských Komořan. Výsledky dalšího měření budou známy po 22:00, meteorologové ale nepředpokládají, že by došlo k prudkému oteplení a rekord mohl padnout.

Nejvyšší teplotu naměřili v Klementinu 26. července v roce 1782, kdy se ručička teploměru vyšplhala přesně na 35 stupňů. Opačný teplotní rekord pochází z roku 1958, kdy bylo v Praze pouhých 7,9 stupňů celsia. Průměrná dnešní teplota se podle měření za posledních padesát let pohybuje kolem 19,5 stupňů.

13:54 - The Guardian: Uvařeni za živa

Počasí v Británii se i tento týden pohybuje zejména na jihu blízko rekordním teplotám kolem 34 stupňů. Meteorologové však slibují, že vedro skončí ještě tento týden tak, jak má - letními bouřkami. Ani to však pro mnohé nebude vysvobození, protože se vzápětí dají čekat náhlé, prudké záplavy.

Deník The Guardian dnes opatřil jeden ze svých článků titulkem Uvařeni za živa.  Vysvětluje v něm čtenářům, že v situaci, kdy se lidské tělo ohřeje na 42 stupňů, se začíná vařit a probíhají v něm nevratné změny. Člověk si je ale příliš neuvědomuje, píše the Guardian, protože mozek mu vypnul už předtím.

List uvádí, že vlny veder stojí každý rok více životů než povodně, tornáda a hurikány dohromady. Vlna veder v roce 2003 byla pro Evropu největší přírodní katastrofou v zaznamenané historii a stála 30.000 lidských životů. Situace se prý bude ještě zhoršovat a podle Světové meteorologické organizace se počet smrtí spojených s vedrem zvýší v příštích dvaceti letech dvojnásobně.

12:24 - Zvláštní opatření kvůli suchu už i ve Zlínském kraji

Zvláštní bezpečnostní opatření vyhlásil dnes kvůli suchu a hrozícím požárům hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. Na území kraje zakázal rozdělávání ohňů a spalování hořlavých látek na volném prostranství, a to zejména v blízkosti lesů a polí. Zakázané jsou také jízdy parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření, sdělil ČTK mluvčí kraje Patrik Kamas.

Hejtman rozhodl na základě návrhu ředitele hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. "Jde o ochranu krajiny a také majetku našich občanů," zdůvodnil své rozhodnutí hejtman. Zvláštní bezpečnostní opatření platí také v Královéhradeckém, Ústeckém, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě byl vyhlášen i na Vysočině.

9:26 - Správná volba jídla a pití může pomoci překonat horké dny

Před vedrem může chránit i jídlo a pití. Podle tradiční čínské medicíny některé potraviny organismus ochlazují a jiné ohřívají, tím regulují jeho chod. Psycholožka Marcela Slavíčková z Ústřední vojenské nemocnice ČTK řekla, že čerstvá, svěží, studená, ale ne příliš chladná strava pomůže člověku vyrovnat horké prostředí. Varovala, že zmrzlina k ochlazení nepomáhá.

V horku je podle Slavíčkové vhodné jíst celkově méně než v chladných měsících roku. Je lépe vyhnout se tučným a těžkým jídlům a dát přednost svěžím chladným pokrmům, jako jsou zeleninové saláty. Tělu prospívají obiloviny a naklíčené luštěniny, listová zelenina a ovoce.

"Z masa se doporučuje jen maso ochlazující, jako jsou játra, králík, korýši a mušle. Z mléčných výrobků čerstvý sýr tvarohového typu, jogurt a tofu, které se vyrábí ze sóji," upřesnila.

K pití je v horku nejvhodnější slabý zelený čaj, čerstvě vylisované ovocné a zeleninové šťávy a čerstvé mléko. Komu způsobuje čerstvé mléko obtíže, měl by je nahradit kysanými a jogurtovými nápoji. V omezené míře je povoleno i pivo.

Naproti tomu káva, černý čaj, cukr, kuřecí a hovězí maso nejsou ve vedrech vhodné. Zahřívají tělo, i když se požívají chladné. Studená zmrzlina dokonce tělo oslabuje.

Podle Slavíčkové je současné extrémní počasí také jakousi preventivní prohlídkou těla. Kdo je zcela zdráv, funguje nyní bez problémů. Pokud ale vyřadí někoho vysoké teploty z běžného života, může to být proto, že má skrytý zdravotní problém, varovala.

7:00 - O víkendu se mírně ochladí a má zapršet

Je to obvyklá schválnost  - s blížícím se víkendem přichází předpověď meteorologů, že bude pršet. Vzhledem k dlouhotrvajícím vedrům a suchu se však tentokrát bude zlobit málokdo.

Podle nové předpovědi se mají teploty v sobotu i neděli dostat pod hranici třiceti stupňů, na horách bude dokonce pod pětadvacet. Na většině území  České republiky pak studená fronta přinese první významnější srážky po mnoha dnech.

ÚTERÝ 25. července

20:15 - Ve Francii již zemřelo v důsledku veder kolem 40 lidí

Životy již téměř čtyř desítek osob, převážně starších lidí, si vyžádala vytrvalá vedra sužující Francii. Dvě oběti hlásí rovněž Bulharsko, v Nizozemsku teploty útočí na rekordní zápis a v Německu výrazně poklesly hladiny řek a jezer.

Ze stovky francouzských departementů platí v 53 druhý nejvyšší stupeň pohotovosti vyhlašované kvůli extrémním teplotám. Podle agentury AP zemřelo na následky vyvolané neobvyklém horkem již téměř 40 lidí, většinou starších osob, jejichž zdravotní stav tropické teploty ještě zhoršily.

Ministr-zmocněnec pro pracovní vztahy Gérard Larcher se dnes sešel se zástupci stavebního průmyslu a diskutoval s nimi o možnostech ochrany zaměstnanců, včetně úpravy pracovní doby, tak, aby pracující nebyli vystaveni největší sluneční výhni.

V Bulharsku si vysoké teploty nad 30 stupňů vyžádaly v pondělí dvě oběti; přehřátí organismu podlehli v hlavním městě Sofii 82letá žena a 53letý muž. S rozsáhlým lesním požárem se zase potýkali na jihovýchodě Slovinska, až v noci na dnešek se více než tisícovce hasičů podařilo dostat živel pod kontrolu.

V Nizozemsku bude letošní červenec s největší pravděpodobností nejteplejším měsícem od roku 1706, kdy byly údaje poprvé zaznamenány, napsala agentura Reuters. Průměrná denní teplota se pohybuje kolem 22,3 stupně Celsia, zatímco dosavadní červencové maximum z roku 1994 činilo 21,4 stupně a obvyklý průměr je 17,4 stupně Celsia. Minulý týden se teploty vyšplhaly až na 37 stupňů a dva lidé zemřeli.

V Německu v důsledku dlouhotrvajícího sucha klesají hladiny řek a jezer. Nízký stav vody ochromil ve spolkové zemi Sasko lodní nákladní dopravu na Labi. Čtyři měsíce po ničivých záplavách dnes klesla hladina toku u Drážďan na pouhých 90 centimetrů, napsala agentura DPA. Pod rekordním minimem z horkého léta 2003 se ocitlo i Bodamské jezero; vodohospodáři naměřili na německé straně u Kostnice hloubku 3,17 metru a teplotu mezi 24 až 27 stupni Celsia.

Nedostatek kyslíku, který spotřebovávají v horku přemnožené řasy, ohrožuje stavy ryb. Před třemi lety jich v jezeře uhynuly desetitisíce.

17:48 - Úřady v Praze upravují kvůli vedrům pracovní dobu

Současná i očekávaná vedra způsobují, že některé úřady pražských městských částí přistupují k úpravě pracovní doby svých zaměstnanců. Úředních hodin pro občany se to nedotkne, protože úlevy platí pro úředníky pracující v odborech, které přímo nesouvisí s jednáním s občany.

Některé úřady povolují zaměstnancům odcházet dříve v pátek, například Praha 2, jiné umožňují posunutí pracovní doby tak, aby zaměstnanci mohli přijít do práce dříve a zkrátit si tím práci odpoledne, jako v Praze 3. Vedení této radnice také dnes rozhodlo, že zaměstnanci v neklimatizovaných místnostech nebo chronicky nemocní mohou odcházet domů dříve.

Úředníci na Praze 6 a 2 zase mají možnost pracovat doma, pokud vedoucí jejich odborů usoudí, že práci zvládnou dobře. Radnice na Praze 9 snížila pracovní dobu na 36 hodin, jinde se úředníci na určitých místech střídají.

16:01 - Káva ve vedru může přivodit i kolaps

Na opačné účinky kávy v tropických vedrech by si podle lékařů měli dávat pozor zejména lidé s nižším tlakem. Zatímco za normálních klimatických podmínek pomáhá káva zvýšit krevní tlak a v boji s únavou, v horku tomu tak není. ČTK to dnes řekl Jindřich Špinar z Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Káva zrychluje činnost srdce, ale zároveň působí močopudně, což zbavuje organismus tekutin. Na rychlost srdečního tepu však působí i horko, které zároveň roztahuje cévy a přispívá k většímu pocení. Výsledkem působení kávy a horka je pak celková únava, snížení tlaku, které může vést až ke kolapsovým stavům, vysvětlil Špinar. Stejný efekt má přitom i v létě oblíbená ledová káva.

Špinar připustil, že tyto zkušenosti zatím nejsou ověřeny zřejmě žádnou odbornou studií. I tak lékaři v horkých dnech doporučují doplňovat tekutiny raději různými iontovými nápoji nebo čaji. Ani čaje by však neměly být příliš silné.

15:55 - Pozor za volantem v horkých dnech

Policisté na Liberecku vyjížděli v posledních pěti dnech ke třem nehodám, které zavinil krátký spánek řidiče. Podobnou bilanci ještě nikdy nezaznamenali a za hlavní příčinu únavy motoristů považují úmorné vedro. ČTK to dnes řekla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

"Mikrospánek hrozí především starším řidičům. Nejvíce nebezpečné jsou dlouhé rovné úseky silnic první třídy a rychlostní komunikace z Liberce do Prahy. Motoristé na nich téměř netočí volantem, neřadí a ztrácejí pozornost," dodala mluvčí.

14:50 - Chraňte si uši a nos

Také uši, nos a kůži pod očima by si lidé měli chránit před spálením a promazat je před pobytem na slunci krémy s UV filtrem. Muži by neměli zapomínat na kouty a pleš, ženy na výstřih, zejména když mají bujné poprsí. Ochranné krémy jsou potřeba i při pohybu po městě, člověk se může spálit i ve stínu. ČTK to řekla kožní lékařka Kateřina Hýblerová z Fakultní nemocnice Motol.

"Uši, nos, dekolt, kůže pod očima, ramena a u pánů prořídlá kštice se nejsnáze spálí. Zde se také nejčastěji vyskytují kožní nádory," varovala. Tato místa na lidském těle nazývají lékaři souhrnně sluneční terasy, protože na ně sluneční paprsky dopadají kolmo, a tedy s větší silou. Riziko spálení tím roste.

14:40 - Podbořany zakázaly odběr vody z toků, klesá hladina Ohře i Labe 

Město Podbořany na Lounsku dnes zakázalo odběr vody z toků na svém území. Zahrádkáři tak nesmí čerpat vodu z potoků k zalévání. Postupně klesá hladina Labe i Ohře, situace v povodí obou řek na území Ústeckého kraje však zatím není vážná. ČTK o tom dnes informovalo Povodí Ohře.

Zákaz odběru povrchových vod na Podbořansku platí podle vedoucí odboru životního prostředí Martiny Bednářové až do odvolání. Důvodem jeho vyhlášení je sucho a hrozba kyslíkového deficitu a hygienických závad, které mohou nastat kvůli malému ředění vypouštěných předčištěných odpadních vod.

V jiných lokalitách je zatím vody dostatek. "Máme dost vody v přehradách, takže žádná kritická situace nehrozí," řekl ČTK mluvčí Povodí Ohře Václav Pondělíček. V omezené míře stále fungují vodní elektrárny na Ohři.

13:40 - V Praze opět přibývá pacientů kvůli horku, v Brně je víc úrazů

Lékaři Fakultní nemocnice Brno se během uplynulých tří týdnů, kdy zemi zasáhla tropická vedra, překvapivě nemuseli zabývat větším počtem případů pacientů s kolapsy a stavy dušnosti. Mnohem častější jsou ale úrazy při vodních a ostatních sportech, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

Podle lékařů se již mnozí lidé naučili, jak se proti horkům chránit. Dodržují pitný režim a přes poledne raději nevychází ven. 

Z pohledu kardiologů je navíc paradoxně pozitivní i to, že horka trvají dlouhou dobu. "K infarktům totiž nejčastěji dochází při prudké změně počasí, stabilní počasí je tedy z tohoto důvodu příznivé a je jedno, zda je špatné, nebo dobré," řekl ČTK přednosta Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Jindřich Špinar.

Zato pražští záchranáři opět začali kvůli horkům častěji vyjíždět k pacientům. Mluvčí záchranné služby Simona Cigánková dnes ČTK řekla, že v pondělí zdravotníci ošetřili více než sedm desítek lidí, jejichž zdravotní stav mohlo ovlivnit dusné a horké počasí. Proti neděli, kdy byla metropole téměř liduprázdná, je to o téměř dvacítku výjezdů více.

12:55 - Lidé v horku plní kadeřnictví a chtějí kratší vlasy

Tropické počasí nutí v těchto dnech mnoho lidí ke změně účesu. Provozovny kadeřnictví a holičství v souvislosti s vysokými teplotami hlásí obrovský nárůst klientů.

Nejčastějším požadavkem je přitom hlavně zkrácení vlasů. Své vlasy přitom častěji oželí kvůli vedru muži než ženy. Podle kadeřnic je v porovnání se zimním obdobím zájem o jejich služby v těchto dnech až trojnásobný. Vyplynulo to z ankety ČTK.
   

"Je tady plno, lidem je teplo. Jak mají vlasy trochu dlouhé, už to chtějí honem dolů. Jde to pocítit, že je velké vedro, lidé se chtějí stříhat, ať se s vlasy nemusejí v létě trápit," řekla pracovnice jedné z olomouckých provozoven holičství Dagmar Krňávková.
   
Plno mají také v provozovně na Horním náměstí. "Lidé chtějí kratší sestřih, máme plný kšeft," uvedla tamní pracovnice.

11:00 - Klimatizace a větráky mohou způsobit ve vedru zdravotní potíže

Lékaři upozorňují, že klimatizace nastavená na příliš nízkou teplotu může způsobit zdravotní problémy - například letní angíny.

Problémy místo osvěžení může podle hygieniků způsobit i větrák, který žene vzduch přímo na člověka. Vysušuje pokožku a způsobuje pálení očí. Některým lidem vadí i to, že klimatizace a větráky hlučí a že si v klimatizované místnosti nemohou otevřít okno.

Hygienici varují před zapínáním klimatizace na příliš nízkou teplotu. Když pak člověk odchází z příjemně chladné kanceláře do rozpálených ulic, utrpí jeho tělo teplotní šok. Proto se vyplatí po odchodu z prochlazené místnosti setrvat chvíli na neklimatizované chodbě, vypít trochu minerálky a pak teprve jít ven.

Podle hygieniků může způsobit nachlazení i větrák. Na rozdíl od klimatizace vzduch neochlazuje, ale proudící vzduch zvyšuje odpařování potu, člověk se ochlazuje, až se prochladí a dostane rýmu. Větráky by proto neměly směrovat proud přímo na člověka, ale protáčet vzduch v místnosti, to dá člověku pocit úlevy.

PONDĚLÍ 24. července

18:38 - Už více než v půlce Francie vyhlášena pohotovost kvůli vedrům

Už ve více než polovině departementů Francie platí druhý nejvyšší stupeň pohotovosti vyhlašované kvůli extrémním teplotám. Počet obětí vlny veder stoupl podle dnešního oznámení Národního ústavu pro zdravotní dozor na 24. Většinu z nich tvoří staří lidé, jejichž špatný zdravotní stav tropické teploty dále zhoršily.

Dnes odpoledne bylo na většině francouzského území mezi 33 a 37 stupni, na jihovýchodě se místy rtuť šplhala ke čtyřicítce.

17:00 - Dělník dnes zahynul po pádu z lešení, možná kvůli vedru

Pětatřicetiletý dělník zahynul dnes dopoledne ve Valouškově ulici v Brně-Bystrci poté, co se zřítil z lešení. Příčina neštěstí není známa. Podle jedné z verzí se mu před pádem mohla zatočit hlava vlivem horka, řekla ČTK mluvčí brněnské policie.

Doplnila, že muž spadl z lešení ze čtvrtého patra. Dělník na místě vážným zraněním podlehl. Byla nařízena soudní pitva. Kriminalisté zatím nemohouvyloučit ani  možnost, že muž zemřel cizím zaviněním.

16:42 - Na Labi v Sasku nefunguje lodní doprava

Dlouhotrvající sucha a nízký stav vody ochromily na německé straně Labe ve spolkové zemi Sasko lodní nákladní dopravu. Hladina řeky u Drážďan klesla jen v průběhu dnešního dopoledne z 99 na 95 centimetrů, napsala agentura DPA.

"Rejdaři odmítli s nákladem za takových podmínek plout. Lodím hrozí  poškození," řekl šéf Saských říčních přístavů Detlef Bütow. V provozu jsou zatím nadále výletní lodi, které mají menší ponor, a podobná kritická situace by jim hrozila až při hloubce kolem 80 centimetrů.

Děčínská rejdařská společnost ČSPL zastavila lodní dopravu na dolním toku Labe již minulý týden v pátek poté, co se hladina řeky v Ústí nad Labem pohybovala okolo 150 cm. Signálem pro rejdaře, že nastává období sucha, je tzv. hladový kámen pod Tyršovým mostem v Děčíně, který již vyčnívá nad hladinu.

16:27 - Mezi kraje s mimořádnými protipožárními opatřeními patří i Ústecký

V Ústeckém kraji platí od dnešního dne mimořádná opatření kvůli extrémnímu suchu a vysokému nebezpečí požárů. Lidé nesmějí v lesích a jejich okolí do 50 metrů na loukách či polích rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, kouřit, odhazovat kouřící či doutnající předměty a používat zábavnou pyrotechniku. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Šárka Roudnická.

Omezení vyhlásila ředitelka krajského úřadu Lýdie Šťastná v 15:00. Vyhlášení zvýšeného nebezpečí vzniku požárů platí pro
celé území Ústeckého kraje do odvolání.

15:26 - I Středočeský kraj přijal mimořádná opatření proti požárům

Středočeský kraj přijal mimořádná opatření kvůli extrémnímu suchu a vysokému nebezpečí požárů. Až do odvolání platí například v kraji zákaz kouření v prostorách, kde může dojít k rozšíření ohně, motorová vozidla nesmí jezdit do lesů a na polní cesty. ČTK o tom informoval mluvčí krajského úřadu Martin Kupka. 

"Chceme předejít katastrofě, ke které došlo v Českém Švýcarsku," doplnil Kupka. V kraji je zakázáno i rozdělávání a používání otevřeného ohně v kritických místech a zákaz spalování hořlavých látek na volném prostranství, bez přijatých protipožárních opatření nesmí vyjet parní lokomotivy.

Zvláštní podmínky platí i pro zemědělce při sklizni a skladování úrody. Vlastníci příjezdových cest do lesů musí zajistit jejich průjezdnost, je vydán i zákaz táboření mimo vyhrazené prostory.

14:04 - Vedra v Itálii ničí i pláže

Italské západní pobřeží, využívané jako letní rekreační zóna řadou Středoevropanů, stíhá v důsledku veder jedna pohroma za druhou.

Již v sobotu se na plážích jižně od Říma objevilo množství chaluh, které na břehu hnily, zapáchaly a odrazovaly koupající. V moři uhynuly kvůli přehřátí vody, nyní se tato nechutná hmota šíří podél pobřeží na sever k Toskánsku.

Následně zaplavily pobřeží Ligurie, Toskánska, ale i Sardinie a Sicílie statisíce medúz, které také zahubilo přehřátí moře. Medúzy druhu Rizostoma pulmo jsou po tunách vyplavovány na břeh a vodu před plážemi barví do fialova.

Místní úřady nasazují všechnu dostupnou mechanizaci, aby "fialový mor" odstranily, protože se bojí odlivu rekreantů.

Pláže v okolí Říma postihla navíc další rána v podobě přemnožení komárů druhu Orius niger, jehož bodnutí mohou způsobovat alergické reakce pokožky.

Tito komáři se běžně vyskytují především v italském vnitrozemí, díky letošnímu mimořádnému počasí ale přesídlili na pobřeží. Zejména rekreanti v renomovaném přímořském středisku Fregene severně od Říma, stiženém již záplavou chaluh, čelí přímo mrakům tohoto hmyzu.

13:43 - Prachové částice v ovzduší už někde překročily přípustné hodnoty

Prachové částice ve vzduchu dnes překročily přípustné hodnoty už na několika místech republiky. Nadlimitní údaje byly zjištěny v Brně, Ústí nad Labem, Teplicích, Bohumíně a Ostravě, informoval ČTK Český hydrometeorologický ústav.

Podle meteorologů je pravděpodobné, že se koncentrace přízemního ozonu zvýší na celém území, a je možné, že odpoledne překročí limitní hodnoty 180 mikrogramů na metr krychlový.

Tento stav bude trvat přinejmenším do pátku. Podobné překročení koncentrací se očekává i u prachových částic, obzvláště v centrech velkých měst.

13:30 - Hejtman Vysočiny dnes vydal zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě

Zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě na území celého kraje dnes vyhlásil hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil. Rozhodl tak s ohledem na dlouhotrvající sucho. Zákaz platí až do odvolání.

"Všechna přijatá opatření chápeme jako preventivní a platí pro všechny občany na území kraje Vysočina," uvedl hejtman. Rozhodl na základě konzultace s krajskými hasiči a vodaři.

Provinilci za rozdělávání ohňů v lese mohou dostat pokutu až 15.000, v případě požáru až 25.000 korun.

10:20 - Český hydrometeorologický ústav varuje až do pátku před požáry

Mapka České republiky na stránkách výstražných informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se už od soboty zbarvila do ruda. ČHMÚ varuje ve všech krajích ČR až do pátku 28. července před vysokými teplotami a extrémním suchem s nebezpečím požárů.

Až do pátku se budou teploty pohybovat mezi 30 až 35 stupni, očekávají se zvýšené koncentrace přízemního ozonu v odpoledních hodinách na celém území ČR s možností překročení imisního limitu.

NEDĚLE 23. července

14:55 - Evropu sužují vedra a přívalové deště

Západní a střední Evropu nadále sužují vedra, při nichž jsou v řadě míst zaznamenávány nové teplotní rekordy. 

Nejvyšší teploty byly o víkendu naměřeny v Malaze na jihu Španělska. V této hojně navštěvované rekreační oblasti se turisté potili při 41,6 stupních Celsia.    

V Rakousku metorologové naměřili nejvyšší teplotu na východě země v Neusiedlu u Neziderského jezera: 36,1 stupně. 

V maďarské Budapešti začaly městské úřady na hlavních turistických tepnách nabízet zdarma pitnou vodu, aby zabránily dehydrataci návštěvníků. 

V Británii začínají přetrvávající vedra způsobovat lokální nedostatek vody a v řadě míst je zakázáno zalévat trávníky a záhonky.    

Německem dnes ráno procházela vlna prudkých bouřek přinášející přívalové deště. Silnice byly v řadě míst nesjízdné, protože je zaplavila voda, případně zatarasily povalené stromy. Karlsruhe zažilo dnes ráno tornádo, vzdušný vír poškodil v Hambrückenu na 50 domů.

14:40 - V Krkonoších roztál poslední sníh

V Krkonoších v minulých dnech roztály poslední zbytky sněhu na úbočí Studniční hory, na místě zvaném kvůli tvaru sněhového pole Mapa republiky. V této lokalitě sníh každoročně v nejvyšších českých horách vydrží nejdéle.

11:20 - Horko bude i příští týden

Na západě Čech se v následujících dnech vyskytnou bouřky, jinde bude oblačnosti méně. Teploty budou i v příštím týdnu stoupat nad třicet stupňů.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by se mohlo ochladit až o víkendu.

SOBOTA 22. července

20:35 - V Olomouci padl teplotní rekord starý 72 let

V Olomouci dnes naměřili 34 stupňů Celsia, nejvíce od roku 1934. Dosavadní olomoucký rekord, který odolával 72 let, dnešní tropická vedra převýšila o 0,2 stupně. "V roce 1934 bylo naměřeno 33,8 stupně," uvedla Eva Koblihová z meteorologického ústavu v Ostravě. Ještě výše než v Olomouci se vyšplhala rtuť teploměru v Bělotíně na Přerovsku. Teplota tam dosáhla 34,2 stupně Celsia.

Historické tabulky dnešní počasí přepsalo také v Javorníku na Jesenicku. Odborníci tam naměřili podle Koblihové 32,3 stupně, což je o 0,7 stupně více než před 12 lety. Další rekord padl v Luké na Olomoucku.

17:45 - Rekordní vedra udeřila na Evropu

Nové teplotní rekordy padají v jedné zemi za druhou. Ve Francii kvůli horku dochází k úmrtím. A střední část kontinentu postihly místy prudké bouře a přívalové deště.

V Rakousku tak čelí lokálním záplavám. V pátek večer překvapily například městečko Raabs nad Dyjí poblíž české hranice. Přitom jen před pouhými třemi týdny bylo postiženo silnou povodní, nyní voda zaplavila obec podruhé. Místní povodně byly hlášeny také ze Salcburska.

V italské Ferraře naměřili rekordních 40 stupňů, na španělské Ibize 38,8. Teploty přes 38 stupňů Celsia se přehouply i ve francouzských městech (Albi, Montauban, Toulouse, Blagnac a Auch) či ve slovinském Nova gorica (38,6 stupně).

Rakousko hlásí 36,2 stupně v korutanském Villachu, podobně v městečkách Poysdorf a Stockerau, která leží těsně u české hranice.

Podle meteorologů bude v neděli ve střední Evropě docházet k místním bouřkám, od pondělí častějším. Ochladit by se ale příliš nemělo, denní teploty budou i příští týden od 26 do 33 stupňů.

17:00 - V Klementinu "jen" 31,4 stupně Celsia.

V pražském Klementinu dnes v 15:00 meteorologové naměřili 31,4 stupně Celsia. Odpoledne se s největší pravděpodobností teplota ještě o trochu zvýší.

Nejvyšší zjištěná hodnota pro dnešní den pochází z roku 1995 a činí rovných 35 stupňů, překonána tak zřejmě nebude. Naopak nejchladnější 22. červenec byl podle klementinských měření před 99 lety - tehdy bylo jen 8,4 stupňů Celsia.

15:30 - Jak vyzrát na horké noci? Pyžamo vychlaďte v ledničce a dejte si teplou sprchu.

Odborníci se shodují, že teplá sprcha je účinnější než ledová. Otevře póry a horkost z těla lépe odchází. Oschnout je pak lepší než se otřít, i tím se člověk více zchladí.

A jak si přizpůsobit ložnici, abychom i v horku mohli lépe spát? Přes den okna neotvírat, mít spuštěné žaluzie a vyvětrat až večer. Krátkým průvanem se vzduch vymění.

Pomůže i na okně zavěšené namočené prostěradlo, které zchladí vzduch proudící dovnitř. Pyžamo je možné ochladit v ledničce a gumová zahřívací láhev, která se používá v zimě, funguje i opačně -  naplněná studenou vodou může příjemně osvěžit.

A hlavně v létě vyměňme tlustou peřinu za tenkou deku. Lidé, kteří se hodně potí, by měli spát v pyžamu, které tvoří ochrannou vrstvu mezi kůží a prostěradlem.

13:10 - Česku hrozí nebezpečí požárů. Kvůli suchu

Kvůli vysokým teplotám a extrémnímu suchu hrozí v celé republice vysoké nebezpečí požárů, informují meteorologové.

Nejvyšší denní teploty se ode dneška do pátku budou nadále pohybovat mezi 30 a 35 stupni Celsia.

Páteční teploty vystoupily na 31 až 35 stupňů Celsia, v Doksanech na Litoměřicku až na 37 stupňů Celsia.

Ostrava-Mošnov naměřila na teploměru 35 stupňů Celsia, čímž byl překročen teplotní rekord z roku 1992 o dva stupně.

13:00 - Přírodní materiály jsou v horku nejlepší

Uznávaná slovenská módní návrhářka Lea Feketeová radí, co na sebe v horkých dnech. Chcete-li být i v teplotách kolem 37 stupňů svěží, choďte jen v čisté bavlně, lehounkém lnu nebo nejlépe v hedvábí, které příjemně chladí. Přiléhavé šaty z umělých přízí jsou v létě naopak ta nejhorší varianta.

"Vyloučit bychom měli během horkých dní velmi těsný oděv z umělých materiálů, pod nimiž kůže nedýchá. Naopak se doporučují přírodní látky, které buď dobře sají pot, nebo příjemně chladí," řekla Feketeová ČTK.

11:30 - Rozehřátí do vody neskákejme

Koupání je v těchto vedrech příjemným osvěžením. Kromě řas a sinic, které se díky vysokým teplotám přemnožují a leckdy koupání v dané lokalitě znemožní, je však třeba dávat pozor i na jiná nebezpečí.

Simona Cigánková z pražské záchranky varuje: "Skok přehřátého těla do ledové vody bez předchozí přípravy organismu na teplotní změnu často vyvolá svalové křeče a přináší pak jiné účinky než tolik kýžené osvěžení." Doporučuje se ochladit, napít, odpočinout si a do vody vstupovat obezřetně. Neznáme-li povahu dna, rozhodně do vody neskákat.

11:00 - Sucho na Olomoucku. V Domašově vozí vodu do vodovodu

V obci Domašov u Šternberka na Olomoucku již několik týdnů nepršelo. Vlivem sucha klesla hladina spodní vody natolik, že místní musejí do obecního vodovodu vodu dovážet.

"Od úterka vodu vozíme ze Šternberka a přečerpáváme ji do vodojemu," řekl Olomouckému deníku starosta Pavel Dovrtěl.

Přesto voda přes den skoro neteče a asi 70 procent z 290 trvalých obyvatel ji tak může čerpat až ve večerních hodinách.

10:45 - Požár nedaleko Svoru již je pod kontrolou

V ranních hodinách se opět rozhořel požár na Českolipsku, se kterým během pátečního odpoledne bojovalo několik dobrovolných a profesionálních jednotek. Plameny zachvátily asi hektar převážně smrkového lesa na kopci Klíč u Svoru.

Oheň se podařilo zlikvidovat do tmy, ale dnes, v půl sedmé ráno, na některých místech plameny opět vyšlehly. Po dvou hodinách je ale oheň znovu pod kontrolou.

Příčinou požáru byla podle revírníka Miloslava Slánského, který na místo přes noc dohlížel, s největší pravděpodobností nedbalost sběračů borůvek. "Někdo z nich si zřejmě zapálil a v tomhle suchu pak není k požáru daleko," řekl dnes ČTK. Škody předběžně odhadl na 40.000 korun.

PÁTEK 21. července

21:25 - Teplotní rekordy padají i na Slovensku

Šest teplotních rekordů dnes padlo na Slovensku. Historicky nejvyšší teploty pro tento den zaznamenali meteorologové například v Bratislavě, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 35,4 stupně Celsia.

21:20 - Vedra ve Francii si vyžádala už jednadvacet mrtvých

Už jednadvacet mrtvých si vyžádala vlna veder, která postihla v posledních dnech Francii. Oznámil to dnes francouzský Národní ústav pro zdravotní dozor. Počet obětí se tak proti středě více než zdvojnásobil.

Ústav upřesnil, že deset z 21 obětí jsou staří, víc než osmdesátiletí lidé, u nichž vysoké teploty tragicky zhoršily jejich špatný zdravotní stav. Dalších sedm lidí zemřelo kvůli přehřátí, které si přivodili, když pracovali nebo sportovali na přímém slunci, mezi zbývajícími jsou i dva bezdomovci.

Ústav uvedl, že v některých případech lze vedro považovat jen za pravděpodobnou, ale ne jistou příčinu úmrtí.

17:45 - Kvůli horkům přibývá požárů

Kvůli tropickým teplotám v posledních dnech neustále roste počet požárů. Ve čtvrtek jich hasiči zaznamenali už 160, což je téměř dvojnásobek dlouhodobého průměru. Množství zásahů roste prakticky od minulého pátku, kdy si oheň vyžádal výjezd hasičů "jen" v 66 případech. Informoval o tom mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Generální ředitelství hasičského záchranného sboru proto doporučuje všem lidem, aby kdekoli v přírodě nerozdělávali oheň, nekouřili a nepoužívali ani zapalovače, zápalky nebo přenosné vařiče. "Stačí málo a může dojít k požáru," uvedl Kopáček.

17:40 - Podle porodníků nemají setrvalá vedra na počty porodů velký vliv
Současná vedra podle porodníků nemají velký vliv na počty porodů. Teploty se už třetí týden pohybují kolem 30 stupňů Celsia
a na pražských klinikách se rodí zhruba pořád stejně. Nárůst počtu porodů zaznamenávají porodníci, když se mění počasí, například za bouřky.    

"Vedra trvají přes dva týdny, měli jsme minulý týden mírný pokles porodů, teď je prudký nárůst, ale netroufl bych si říci, že to souvisí s vedrem," řekl porodník Tomáš Binder z Fakultní nemocnice Motol. "Ve středu a ve čtvrtek jsme měli porodů hodně, dnes to zatím je mírnější," doplnil porodník Petr Velebil z Ústavu péče o matku a dítě v Podolí.

17:15 - V lesích na Vysočině je sucho, houbaři se vracejí s prázdnou

Slibně začínající houbařská sezona na Vysočině zřejmě nebude mít šťastné pokračování. V lesích je sucho a houbaři se vracejí jen s několika málo exempláři, které jsou navíc ve většině případů staré a červivé. Větší štěstí mají pouze v oblastech, kde v minulých dnech byly bouřky a nárazové deště. "V těchto místech rostou hřibovité houby, růžovky a lišky," řekl dnes ČTK mykolog Vladimír Antonín z Moravského zemského muzea v Brně.

Na ostatních místech, kterým se bouřky vyhnuly, je velmi sucho a lidé v lesích skoro nic nenajdou. "Vysoké teploty bez vláhy růstu hub nepřejí. Škodlivý je teplý vítr, který podhoubí ještě více vysušuje. Pokud výrazně nezaprší, bude houbařská sezona velmi špatná," předpovídá Antonín. Přitom ještě minulý týden se zdálo, že houbařské úlovky letošního léta budou bohaté. "Ještě minulý pátek jsme donesli tašku plnou růžovek a lišek," řekla houbařka z Jihlavy, která zkoušela štěstí v příměstských lesích.

15:08 - Zákaz koupání platí už na deseti mítech v Česku

Již na deseti místech v republice platí zákaz koupání kvůli nadměrnému výskytu sinic a snížené průhlednosti vody. Jde o vodní plochy v Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Středočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině. V dalších 12 lokalitách není voda vhodná ke koupání a na 25 místech má zhoršenou jakost, sdělil dnes ČTK Václav Šebor z ministerstva zdravotnictví.

Nejvíce zákazů koupání vydali hygienici v Karlovarském kraji. Akutní poškození zdraví podle nich hrozí při koupání ve Velkém rybníku, brouzdališti v Rolavě, koupališti Toužim a koupališti Teplá - Betlém.

Ve středních Čechách se lidé nesmějí koupat v Komárovském rybníku, a to u pláží Křineč a v lese. V Libereckém kraji se zákaz vztahuje na koupaliště Česká Lípa - Dubice a v Královéhradeckém na přehradní nádrž Rozkoš. Jihomoravští hygienici zakázali koupání v nádrži Brno a na Vysočině se lidé nesmějí koupat v rybníku Kachlička.

14:44 - Sucho se zřejmě bude prohlubovat, lokální bouřky to nezvrátí

Vedro přemohlo ledního mědvěda v pražské zoologické zahradě. Tento týden bude muset ještě vydržet - předpověď říká, že vysoké teploty pokračují
Vedro přemohlo ledního mědvěda v pražské zoologické zahradě. Tento týden bude muset ještě vydržet - předpověď říká, že vysoké teploty pokračují | Foto: čtk

Sucho, které postihlo s různou intenzitou celé území České republiky, se bude zřejmě prohlubovat. Podle předpovědi budou
totiž i následující dny tropické. Doprovodí je sice místy bouřky, lokální deště ale trend ubývání půdní vlhkosti nezvrátí. ČTK to řekl vedoucí oddělení biometeorologických aplikací Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Vráblík.
   
Postupně klesají i hladiny podzemních vod, zásoby jsou však na většině území nad dlouhodobým průměrem.
   
Ústav dnes na svých internetových stránkách zveřejnil mapky, ze kterých se lidé dozvědí, jaké intenzity sucho dosahuje v jejich kraji. K bodu, ve kterém rostliny nenávratně schnou, se blíží vlhkost půdy v Moravskoslezském úvalu, tedy v části Moravskoslezského kraje, na Hané, Olomoucku a v části jižní Moravy. Podobně je na tom také Plzeňsko a Klatovsko.
  
Vlhkost půdy měří meteorologové vždy pod trávníkem, takže její intenzita v jiném porostu je odlišná. Záleží na lokálních podmínkách. Například v borových lesích, které jsou obvykle suché, hrozí riziko požáru zřejmě víc než v bučinách s větvemi, které stíní. Vlhko by se mělo držet i v lužních lesích.

14:33 - Vedra si ve Francii vyžádala už dvacet mrtvých

Vlna veder si ve Francii vyžádala už dvacet mrtvých, počet obětí se tak proti středě víc než zdvojnásobil. Oznámil to dnes francouzský Národní ústav pro zdravotní dozor (INVS).

Ústav upřesnil, že deset z dvaceti obětí jsou staří, víc než osmdesátiletí lidé, u nichž vysoké teploty tragicky zhoršily jejich špatný zdravotní stav. Dalších šest lidí zemřelo kvůli přehřátí, které si přivodili, když pracovali nebo sportovali na plném slunci, mezi zbývajícími jsou i dva bezdomovci.

Ústav uvedl, že v některých případech lze vedro považovat jen za pravděpodobnou, ale ne jistou příčinu úmrtí. Vedra nyní postihují hlavně východ a jihovýchod země, kde teploty vystupují až ke 38 stupňům, ale výheň vládne i v Paříži.

12:58 - Plzeňský kraj vydal zákaz pálení ohňů v přírodě

Plzeňský krajský úřad dnes vydal zákaz pálení a rozdělávání ohňů ve volné přírodě na celém území kraje. Zákaz platí ode dneška do odvolání, řekla dnes ČTK mluvčí hejtmanství Alena Šatrová. Nařízení vydal kraj kvůli dlouho trvajícímu suchu a také s ohledem na  měsíční předpověď počasí, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav. Předpověď počítá s dalšími horkými dny.

Hasiči v Plzeňském kraji v posledních dnech vyjíždějí k požárům stále častěji. Hoří pole s obilím, strniště, stohy i lesní hrabanka.

12:01 - Počasí ke koupání by mělo vydržet i v srpnu

Podle výhledové měsíční předpovědi nás čeká dalších 31 dní skromných na srážky, ale stále s vyššími teplotami.

V poslední červencové dekádě bude převážně jasno až polojano, ojediněle se dostaví přeháňky nebo bouřky. Noční teploty budou mezi 20 a 14 stupni Celsia, nejvyšší denní by měly být 29 až 34 stupnňů.

Na konci července by se mělo mírně ochladit a nejvyšší teploty by měly klesnout na 25 stupňů.

Na začátku srpna by mohlo být zpočátku oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Postupně bude až polojasno s ojedinělými srážkami. Nejvyšší denní teploty budou mezi 23 a 29 stupni.

Polojasno s ojedinělými přeháňkami bude podle ČHMÚ také ve druhé srpnové dekádě. Postupně bude více oblačnosti a četnější srážky. Nejnižší noční teploty by měly být od 15 do devíti stupňů Celsia. Nejvyšší denní teploty by z počátku měly být mezi 23 a 29 stupni Celsia, později klesnou na 18 až 24 stupňů.

Výhledovou měsíční předpověď ČHMÚ vydává každých deset dní vždy na následující tři dekády. Úspěšnost dlouhodobých předpovědí je ale nízká, již na čtvrtý den dopředu meteorologové na základě zpětných srovnávání uvádějí pravděpodobnost 80 procent.

11:00 - Jihočeský hejtman vyhlásil kvůli suchu požární omezení

Potrvají do příštího pátku, informovala ČTK mluvčí kraje Maria Ptáčková. Opatření zakazuje rozdělávání ohňů v přírodě a spalování hořlavých látek ve volném prostranství.

"To se týká například odpadů, suché trávy a plevele. Rovněž je zakázáno jakékoli pálení v lese," uvedla Ptáčková. Omezení jsou spíše preventivní, zatím se nijak enormně nezvýšil počet požárů, řekl ČTK komisař požární ochrany jihočeských hasičů Zdeněk Slepička.

10:11 - Počet obětí veder v USA roste

Počet obětí horkých dnů v USA se zvýšil. Vedra si vyžádala žívoty již přinejmenším 22 lidí. V Chicagu se za poslední týden zvyšil počet obětí na sedm, další úmrtí hlásí i z Arkansasu, Indiany, Oklahomy či z okolí Filadelfie.

Guvernér státu Missouri nařídil evakuaci tisícovek osob, které zůstaly v regionu St. Louis po čtvrtečních silných bouřkách bez elektrické energie. Pracovníci rozvodných závodů mezitím usilovně pracují na obnovení dodávek proudu, což ale v některých oblastech může podle agentury AP trvat i tři až pět dnů.
 
Vysoké teploty budou navíc podle předpovědi na většině území Spojených států trvat celý červenec, srpen i září. Teploty o něco nižší než průměr se očekávají jen na Havaji.

9:30 - Přerov zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesa

Přerovská radnice vyhlásila od čtvrtka přísný zákaz vstupu do lesa na Svrčově. Okolí lesa pracovníci technických služeb osadili cedulkami, které na zákaz upozorňují. Důvodem je možnost vzniku požáru při současném dlouhodobém vedru. Informuje o tom dnes Přerovský deník.

ČTVRTEK 20. července

22:00 - V Praze padl rekord starý 141 let

V Praze dnes padl teplotní rekord starý 141 let. Meteorologové v Klementinu odpoledne naměřili 35,3 stupně Celsia. Dosavadní maximum bylo o desetinu stupně nižší. ČTK to řekl meteorolog z pražských Komořan.

18:20 - Dnes znovu padaly teplotní rekordy

V Plzni na Mikulce dnes naměřili 36,8 stupně Celsia, tedy o dva stupně více, než je dosavadní rekord. Další historická maxima byla překonána na několika místech Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Na severu Moravy rtuť teploměru nejvíce stoupala v Ostravě-Porubě, kde naměřili 34,8 stupně Celsia, rekordy padly také v Opavě a v Lučině u Žermanické přehrady. V Olomouckém kraji meteorologové zaznamenali nejvyšší hodnoty v Jeseníku, Bělotíně a v Javorníku.

V pražském Klementinu odpoledne naměřili 34,4 stupně Celsia, rekord zatím nepadl.

Kvůli vysokým teplotám mají napilno záchranáři, kteří vyjíždějí na pomoc lidem s kolapsy. Mnohem častěji než jindy zasahují i u vážných úrazů hlavy. Lidé se do ní uhodí, když se při kolapsech zhroutí na zem. S náporem se potýkají také záchytné stanice, jimž o polovinu vzrostl počet klientů.

Potíže s vedrem trápí pacienty a personál v nemocnicích. Klimatizace je většinou jen na operačních sálech a jednotkách intenzivní péče, takže v pokojích jedou naplno větráky. Žaluzie a rolety na oknech jsou stažené, a kde je nemají, zastiňují okna mokrá prostěradla.

17:40 - Ve Vysokých Tatrách kvůli nebezpečí požáru uzavřeli deset cest

Turisté, kteří se v těchto dnech vydají do Vysokých Tater, musejí počítat s omezením pohybu v lese. Správa Tatranského národního parku dnes totiž vyhlásila druhý stupeň nebezpečí požáru a bylo uzavřeno deset turistických stezek, tedy více než polovina.

Zákaz pohybu se týká například cesty z Podbánského na Štrbské pleso či ze Štrbského plesa na Kriváň.

Podle Juraje Švajdy ze Správy TANAPu bude zřejmě v nejbližších dnech vyhlášen třetí, nejvyšší stupeň nebezpečí a úplný zákaz vstupu do tatranských lesů. Počet uzavřených stezek by tak stoupl z deseti na osmnáct, upřesnil Švajda.
   
Kromě zákazu pohybu ve vybraných lokalitách platí v Tatrách i úplný zákaz zakládání ohně v tábořištích a také zákaz kouření.

Hasiči, lesníci a strážci ochrany přírody v těchto dnech drží nepřetržitě protipožární hlídky. Správa TANAPu vyzvala také turisty, aby v případě, že zpozorují požár, okamžitě informovali hasiče.

16:20 - Nejtepleji je na severu, úřady nepracují

Vlna veder v Česku vrcholí. Před tropickými teplotami, které v Ústeckém kraji v těchto dnech místy překračují 35 stupňů Celsia, není úniku. Na pracovištích obvykle není klimatizace a panelové domy, v nichž bydlí většina lidí, také žádný chládek po návratu z práce neposkytují. Ústečtí meteorologové varují, že horké letní počasí se ještě udrží.

Kvůli vysokým teplotám v kancelářích zkrátilo vedení ústeckého krajského úřadu dnes a v pátek úředníkům pracovní dobu do 12:00. Pokud budou tropická vedra pokračovat, nelze vyloučit, že kratší pracovní doba bude platit i v dalších dnech. Na Ústecku už naměřili dokonce i teploty blížící se čtyřicítce.

14:29 - Zničující horka stále trápí velkou část Evropy

Významnou část evropského kontinentu nadále sužují tropická vedra s teplotami vysoko přesahujícími 30 stupňů Celsia.

Až téměř ke čtyřicítce se ve středu vyšplhaly teploty v sousedním Německu.

Také obyvatelé ostrovní Británie se potí už několik dnů v "saharských vedrech". V londýnském metru, které nemá klimatizaci, je prý v soupravách kolem 47 stupňů Celsia a dochází k častým zpožděním. Ještě hůře jsou na tom cestující v typických patrových autobusech, v nichž se teploty pod střechou nezřídka blíží k padesátce a jejich řidiči přesto musejí nadále dodržovat "úborovou kázeň" a nesmějí si například obléci kalhoty s krátkými nohavicemi.

O mnoho lépe na tom není ani Itálie, kde navíc místním obyvatelům i tisícovkám turistů na řadě míst znemožnily osvěžení v mořských vlnách přemnožené řasy a vodu znečišťující bakterie. V okolí hlavního města Říma už bylo z hygienických důvodů několik pláží uzavřeno a vyhlášen zákaz koupání.

Letní vedra
Letní vedra | Foto: čtk

Vysoké teploty nadále panují také ve Španělsku, které v noci na dnešek zasáhly bouřky a silný déšť. Na několika místech došlo k záplavám a v okolí Madridu způsobil výboj blesku výpadek elektrického proudu, po němž se desetitisíce lidí ocitly na několik hodin bez energie. K žádnému výraznějšímu ochlazení však přesto podle odborníků nedojde; v Madridu by mělo být dnes znovu kolem 35 stupňů.

Ještě větší horko panuje v Portugalsku. V Alcáceru vystoupil ve středu rtuťový sloupec teploměru až na 43,1 stupně Celsia, což je podle tamních meteorologů v tomto období nejvyšší hodnota za uplynulých 65 let. Úlevu a čerstvý vzduch od Severního moře naopak hlásí Nizozemsko.

13:10 - Na mnoha místech se zvyšuje koncetrace přízemního ozonu v ovzduší

Limit 180 mikrogramů na metr krychlový dnes překonaly koncentrace přízemního ozonu v ovzduší v Mostě na Ústecku už před polednem. Většinou přitom hodnoty ozonu rostou ještě nejméně do 16:00.

I na dalších místech České republiky je ozonu tolik, že patrně odpoledne překročí stanovené limity. Už ve středu hranici 180 mikrogramů ozon překročil v Praze, Plzni, Brně a na několika místech severozápadních Čech.
   
Meteorologové zhoršení kvality ovzduší předpovídali. Jev spojují s vysokými teplotami, které zemi ovládají. Právě na severozápadě Čech se zřejmě ani v pátek situace nezlepší, podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by tam měla teplota před víkendem vystoupat až k 39 stupňům Celsia.
   
Kvůli vedru stouply i koncentrace malých prachových částic ve vzduchu. Hodnoty jsou podle tabulky meteorologů vysoké v Praze, Berouně, Plzni, Teplicích, Ústí nad Labem a Ostravě, velmi špatná je situace v Těšíně a Bohumíně.

11:35 - Polští poslanci přivolávali modlitbou déšť

Také Polsko je stejně jako většina Evropy sužováno vedry. Několik polských poslanců proto dnes při ranní modlitbě požádalo o déšť.

Mše za déšť, kterou objednala parlamentní skupina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), byla sloužena v malé kapli v budově Sejmu (dolní komora parlamentu). Poslanci se k ní sešli ještě před zahájením parlamentní diskuse.

Návrh na uspořádání mše vyvolal ve středu mezi poslanci jiných skupin úsměšky. Maršálek Sejmu Marek Jurek je ale okřikl a upozornil, že posmívat se bohoslužbě může zranit city a přesvědčení mnoha poslanců. Vyzval je rázně, aby projevili více zdvořilosti.

11:26 - Horka způsobují i pokles dojivosti krav

Především stín, dostatek vody i časté sprchování musejí v těchto dnech zajistit chovatelé zvířat svým svěřencům.

S teplotami přes 30 stupňů zápasí nejen exotická zvířata, ale například také krávy. Jejich chovatelé již nyní hlásí kvůli vedru snížení dojivosti.

"Zvířata bojují s teplotami stejně jako člověk. V kravínech máme větrání nebo mlžení, takže je ochlazujeme kapénkami vody. V těchto parných dnech mlžíme po celý den. Zvířata na slunce nejdou, jsou neustále ve stínu. I přesto je pokles dojivosti znát. Dojivost nám poklesla o několik stovek litrů," řekl dnes ČTK zootechnik Zemědělského družstva v Unčovicích Vladimír Vrbka.

Tropická vedra zaskočila i některá exotická zvířata žijící v areálu olomoucké zoologické zahrady. Podle zooložky zahrady vedra snášejí lépe africká zvířata.

11:19 - Lékaři varují před vedry

Současným vedrům by lidé měli přizpůsobit veškeré svoje konání - přes poledne by měli pobývat ve stínu nebo v interiérech a v průběhu dne by měli vypít alespoň tři litry tekutiny. Měli by odložit fyzicky náročnou činnost jako okopávání zahrádky, opravu střechy či sportovní zápolení. Pokud nemusejí být v zaměstnání, měli by si dopřát odpočinku. Podle mluvčí pražské záchranné služby Simony Cigánkové horko zatěžuje zejména chronicky nemocné lidi, malé děti a seniory.

11:10 - Menší toky nejsou kvůli horkům splavné

Většina menších toků v České republice není splavná, protože hladiny řek snížily tropické teploty posledních dnů.

Vodáci se mohou zatím bez obav vydat na velké řeky, především na jih Čech. ČTK o tom dnes informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Nejlepší podmínky jsou v jižních Čechách na Lužnici a na Vltavě. Splavný je i horní tok Vltavy, dostatek vody má i Berounka.

K minimu naopak zvolna klesá Ohře a Otava. Také Sázava se dostává k nízkým průtokům, zatím však jsou mělčiny jen pod některými jezy.

Z moravských řek je bez problémů splavný dolní tok Odry a Opavy. Na řece Moravě je možné plout od Postřelmova k Olomouci.

"V současné době se vodáci spíše obávají úpalu než velké vody," uvedl Jančar.

10:37 - V USA si vedra vyžádala minimálně 12 lidských životů

Tropické počasí, které vládne nad velkou částí Spojených států, má na kontě přinejmenším dvanáct lidských životů.

Vedra v severovýchodních státech vystřídaly nyní bouře, ale na středním východě trvají nadále horka.

Vedro, které sužuje většinu území od konce minulého týdne, vedlo na severovýchodě k rekordnímu odběru elektřiny kvůli spuštěné klimatizaci a k výpadkům jejích dodávek.

"Každé léto se objevuje období s teplotami nad normál, a vlny veder nejsou ve Spojených státech nic neobvyklého," řekl Jay Lawrimore z národního střediska pro shromažďování údajů o klimatu.

"Tento týden byly zaznamenány vysoké teploty dosahující až 38 stupňů Celsia v pásmech od Kalifornie po Texas a od Jižní Dakoty po Kansas. Neobvyklé letos ale je, že stouply teploty v celém šestiměsíčním období od ledna do června," řekl.

10:25 - Na Mapě republiky v Krkonoších stále zůstává sníh

Poslední zbytky sněhu je možné i v těchto extrémně horkých dnech pozorovat na úbočí Studniční hory na hřebenech Krkonoš. Na místě, které je díky svému tvaru zvané Mapa republiky, zůstává každoročně sníh nejdéle. I letos jsou tu pořád asi tři čtvereční metry sněhu.

"V současných vedrech sníh rychle taje, odhaduji, že zbytky sněhu roztají nejpozději do konce července," řekl dnes ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Několik set metrů velké sněhové pole se tvoří na závětrném svahu a v prohlubni, loni tam správci parku naměřili téměř 16 metrů sněhu.

STŘEDA 19. července

22:20 - V Praze padl rekord, ve čtvrtek má být ještě větší vedro

Rtuť teploměru se v pražském Klementinu vyšplhala na 34,3 stupně Celsia. Byl tak překonán dosavadní rekord z roku 1865, kdy pozorovatelé zaznamenali 33,7 stupně Celsia. Nejvyšší červencová hodnota je ještě o několik stupňů vyšší. Před 23 lety, přesně 27. července 1983, v Klementinu naměřili 37,8 stupně Celsia. Teploty tam sledují od roku 1775.

Tropické počasí, které zavládlo v celém Česku, by mělo vydržet až do soboty. Ve čtvrtek by však mělo být ještě větší horko. Meteorologové předpovídají až 37 stupňů Celsia. V pátek by teploty měly poklesnout jen o několik málo stupňů. Studená fronta, která bude postupovat od západu přes naše území v noci ze soboty na neděli, by  měla období s vysokými teplotami přerušit.

18:25 - Extrémní teploty většinou výrazně neovlivnily počet zásahů zdravotnických záchranných služeb

Podle bleskového průzkumu deníku Aktuálně.cz zdravotnické záchranné služby v jednotlivých krajích dnes navzdory extrémním teplotám nezaznamenaly vyšší počet výjezdů či krizových případů.

V Plzeňském kraji nebyl dnešek oproti minulým dnům nijak výjimečný: "Lidé jsou již na vysoké teploty za poslední dny zvyklí a dávají si pozor," uvedla například mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Lenka Ptáčková. Podobně se vyjadřovali i zástupci záchranných služeb Středočeského a Zlínského kraje.

Více výjezdů než na začátku týdne dnes měli kvůli vedrům jihomoravští záchranáři. Dnešek pro ně znamenal nárůst asi o pětinu. Zaznamenali také větší počet kolapsů a dušnosti z horka, ale i cévních mozkových příhod.

17:30 - Na jihu Moravy padl teplotní rekord pouze v Brně-Žabovřeskách

I přes tropická vedra dnes na jižní Moravě padl jediný teplotní rekord. Stejně jako minulý týden ho zaznamenala nejmladší jihomoravská meteorologická stanice v brněnských Žabovřeskách, kde dnes v 17:00 naměřili 33,4 stupně Celsia. Jinde v kraji do 17:00 rekord nepadl.

17:30 - V Plzni padl čtyřicetiletý rekord, teploměr naměřil 34,8 stupně

V Plzeňském kraji dnes padl více než čtyřicet let starý teplotní rekord pro dnešní den. V Plzni na Mikulce se teploměr kolem 16:00 vyšplhal na 34,8 stupně Celsia. Dosavadní rekord byl z roku 1964, kdy meteorologové naměřili ve Staňkově na Domažlicku 34,5 stupně Celsia.

17:15 - Francie hlásí devět mrtvých v souvislosti s horkem

Už devět lidí se zřejmě stalo obětí vlny veder, která v posledních dnech postihla Francii. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Xavier Bertrand. V celé Francii dnes teploty přesahovaly 30 stupňů, v Paříži bylo zaznamenáno dokonce 37.

Ministr neoznámil podrobnosti o okolnostech úmrtí, která by podle jeho slov "mohla souviset" s nynějšími extrémními teplotami. Předtím bylo oznámeno, že důsledkům přehřátí organismu podlehl v úterý večer v Mâconu u Lyonu třiapadesátiletý dělník, který odpoledne pracoval na přímém slunci.

Poblíž Bordeaux zemřeli tentýž den dva lidé ve věku 85 a 81 let, u nichž extrémní teploty zřejmě osudně zhoršily jejich zdravotní potíže.

Velká pozornost, jakou vláda situaci věnuje, je přímým důsledkem tragedie, kterou pro Francii znamenala vlna mimořádných veder před třemi lety. Tehdy kvůli nim zemřelo 15 000 lidí a úřady a zdravotnické instituce byly tvrdě kritizovány, že na mimořádnou situaci nebyly připraveny.

Letní vedra
Letní vedra | Foto: čtk

16:15 - Tropická vedra sužují celou Evropu

Většinu Evropy v těchto dnech nadále sužují tropická vedra, která kromě zdravotních těžkostí a škod v zemědělství způsobují na některých místech i ničivé požáry. S výjimkou evropské části Ruska převládá prakticky po celé Evropě slunečné počasí s minimem srážek.

V Německu po teplotách kolem 32 stupňů Celsia v minulých dnech má dnes rtuť teploměru vyšplhat až na 38 stupňů. Radost může mít turistický průmysl. Spousta Němců totiž hodlá v krásném létě strávit dovolenou ve své zemi.

Pokažená zahradní slavnost u královny kde muselo být kvůli vedrům ošetřeno na 39 hostů kvůli přehřátí, spálené trávníky a přeplněné pláže charakterizují nynější vlnu tropických veder v Británii. V ohrožení je teplotní rekord 38,5 stupně Celsia, který byl naměřen 10. srpna 2003 ve Favershamu v hrabství Kent.

Neobvyklé horko panuje také v zemích Beneluxu. V Belgii rtuťové sloupce v teploměrech mají dnes vystoupat místy až k rekordním 37 stupňům Celsia.

Tropické teploty panují i v sousedním Rakousku, i zde bylo opakovaně naměřeno kolem 35 stupňů Celsia.

Tři týdny už nepršelo také na většině území Polska a zatímco hoteliéři na pobřeží Baltského moře se z teplého počasí radují a mnou si ruce při počítání tržeb, sucho působí starosti polským lesníkům a rolníkům.

Španělsko nadále trápí rozsáhlé lesní požáry, zejména v oblasti Cádizu, kde v průběhu osmi dnů hoří již počtvrté. Shořelo zde dnes 80 hektarů porostů, v úterý to bylo dokonce 190 hektarů.

Na rozdíl od většiny Evropy má Rusko své tropické léto pravděpodobně za sebou. Po minulém týdnu, kdy se teploty pohybovaly kolem 30 stupňů Celsia, klesla v těchto dnech rtuť teploměrů pod 20 stupňů. Meteorologové navíc upozorňují, že evropskou část země mohou postihnout dnes a ve čtvrtek silné deště provázené krupobitím a možná i lokálními smrštěmi.

16:15 - V Ústeckém kraji se objevil smog

V Ústeckém kraji dnes odpoledne objevil smog. Na čtyřech místech překročily koncentrace přízemního ozónu imisní limit 180 mikrogramů na metr krychlový. Zvýšené koncentrace této škodliviny v ovzduší způsobilo slunečné a horké počasí. Pobočka Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem vydala dnes kvůli tomu upozornění pro Ústecký a Liberecký kraj, které platí i pro čtvrtek.

V Teplicích, Mostě a Litoměřicích naměřily monitory odpoledne kolem 190 mikrogramů přízemního ozónu na metr krychlový. V Lomu u Mostu dosáhly koncentrace 231 mikrogramu na metr krychlový. V úterý zaznamenali meteorologové překročení imisního limitu pouze v Litoměřicích.

Meteorologové vydávají upozornění, pokud koncentrace ozónu překročí 180 mikrogramů na metr krychlový. Doporučují v něm lidem citlivým na znečištěné ovzduší, aby se vyvarovali nezvyklé a dlouhotrvající tělesné námahy ve volné přírodě.

15:30 - Teplotní rekord dnes v Praze zatím nepadl

V Praze dnes panovalo tropické počasí, teplotní rekord však zatím nepadl. V 15:00 meteorologové v Klementinu naměřili 32,1 stupně Celsia.

14:30 - Lékaři doporučují chránit se před horkem a hodně pít

Současným vedrům by lidé měli přizpůsobit veškeré svoje konání - přes poledne by měli pobývat ve stínu nebo v interiérech a v průběhu dne by měli vypít alespoň tři litry tekutiny. Měli by odložit fyzicky náročnou činnost jako okopávání zahrádky, opravu střechy či sportovní zápolení. Pokud nemusejí být v zaměstnání, měli by si dopřát odpočinku.

Podle mluvčí pražské záchranné služby Simony Cigánkové horko zatěžuje zejména chronicky nemocné lidi, malé děti a seniory. Problémy mohou mít diabetici a lidé s onemocněním ledvin, přibývá srdečních slabostí a psychóz.

Ve vedru omdlévají cestující v autobusech a tramvajích, kde je nedostatek čerstvého vzduchu a hodně lidí. Vedro může působit problémy i domácím mazlíčkům; psi, kočky a další domácí zvířata by měli mít přístup k tekutinám a možnost uložit se v chládku.

"Všem doporučujeme dodržovat pitný režim. Nápoje by měly být neslazené nebo co nejméně sladké a bez přísad kofeinu," upřesnila Cigánková. Vhodné je kombinovat minerálky s tekutinami obohacenými vitamíny. Lidé s nemocným žaludkem by měli dát přednost neperlivé vodě. Lépe je pít průběžně celý den v menších dávkách, organismus není schopen přijmout naráz velké množství tekutin.

11:30 - Meteorologové varují před vedry a možným nebezpečím požárů

Meteorologové varují před vysokými teplotami, které budou od dnešního poledne do sobotního večera panovat v celém Česku. Ve stejném období bude také horko a sucho znamenat zvýšené nebezpečí požárů.

Nejvyšší denní teploty by dnes mohly dosáhnout 30 až 35 stupňů Celsia, ve čtvrtek 32 až 37 stupňů, v pátek 30 až 34, na východě Moravy a Slezska až 36 stupňů Celsia. V sobotu meteorologové očekávají teploty 29 až 33 stupňů Celsia.

Podle ČHMÚ je možná dnes a ve čtvrtek odpoledne zvýšená koncentrace přízemního ozonu v celém Česku, mohl by být překročen zvláštní imisní limit 180 mikrogramů na metr krychlový. "Vysoké teploty a deficit srážek budou v následujících dnech zvyšovat nebezpečí vzniku požárů," uvedli meteorologové.

11:00 - V Praze by mohl padnout teplotní rekord

V pražském Klementinu očekávají, že by dnes mohl padnout denní teplotní rekord. Dosavadní byl naměřen v roce 1865, kdy bylo 34 stupňů Celsia. Dnešní denní teploty by mohly vyšplhat až na 35 stupňů.

Je možné, že rekord padne až ve večerních hodinách. Podle meteorologů mohou teploty růst přes den až do 19:00. Pokud by dnes rekord padl a bylo nejvýše 35 stupňů Celsia, nebyl by to absolutní červencový rekord. Před 13 roky, přesně 27. července 1983, totiž v Klementinu naměřili téměř 38 stupňů Celsia.

Teploty přes 30 stupňů Celsia dnes budou panovat na celém území České republiky. Tropické počasí by mělo vydržet do soboty.

Letní vedra
Letní vedra | Foto: čtk

ÚTERÝ 18. července

12:00 - Varování: vedra ještě zesílí

Na celém území Česka budou od středečního poledne až do soboty opět vysoké teploty, které překročí 30 stupňů Celsia.

Podle meteorologů bude počasí se bude vzduch nad střední Evropou přehřívat. V pátek postoupí od západu do střední Evropy slabá studená fronta. Další studená fronta v noci ze soboty na neděli pak přeruší období s vysokými teplotami.

Ve středu se očekávají teploty 29 až 33 stupňů Celsia, ve čtvrtek 31 až 35 stupňů, v pátek 28 až 32, na východě Moravy a Slezska až 35 stupňů Celsia. V sobotu meteorologové předpovídají teploty 28 až 32 stupňů Celsia.

V odpoledních a večerních hodinách také očekávají zvýšené koncentrace přízemního ozonu, zejména ve čtvrtek.

Meteorologové varují před přehřátím a dehydratací organismu. Doporučují proto lidem, aby nepobývali na slunci v poledních a odpoledních hodinách. Měli by omezit tělesnou zátěž a více pít. Děti vážící do 20 kilogramů by měly vypít 1,5 až dva litry denně, starší děti a dospělí kolem tří litrů denně.

10:30 - Klid před bouří (bouřkami)

Mapa České republiky na internetových stránkách Českého hydrometeorlogického úřadu svítí zelenou barvou - neklamné znamení toho, že meteorologové zatím žádné varování před extrémními jevy nevydali.

Jejich předpověď (i realita venku) říká, že se vrátila letní vedra. Dnes mají teploty stoupat k třicítce i nad ní. Bouřkami budou prokládané opět od čtvrtka. Pak se nejspíš zmíněná mapa opět začervení - přijdou varování.

PONDĚLÍ 17. července

12:50 - Na Horské Kvildě v noci mrzlo, od středy by měla přijít vedra

Na Horské Kvildě na Šumavě dnes ráno klesla teplota ve dvou metrech nad zemí na minus 1,2 stupně Celsia. Za jasné noci bylo chladno na celém území, většinou se teploty pohybovaly od sedmi do 12 stupňů.

"Na svědomí měl dnešní chladné ráno chladný a suchý vzduch, který přišel z Pobaltí s tlakovou výší, jejíž střed se v neděli udržoval nad Dánskem," informuje na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Přestože někde v noci mrzlo, čekají v tomto týdnu Česko další tropické dny. Postupně se bude oteplovat a od středy budou odpolední teploty běžně přestupovat třicetistupňovou hranici.

Voda tryskající z fontány před olomouckým krajským úřadem láká v těchto dnech k osvěžení děti i dospělé.
Voda tryskající z fontány před olomouckým krajským úřadem láká v těchto dnech k osvěžení děti i dospělé. | Foto: čtk

Podle dlouhodobých předpovědí lze očekávat, že nejbližší týdny budou celkově teplotně nadprůměrné a srážkově podprůměrné.

Klima v České republice ovlivňuje její poloha, leží totiž na rozhraní pevninského a oceánského typu podnebí, takže se nad jejím územím střídají vlivy euroasijské pevniny a Atlantického oceánu.

Letošní typ počasí lze podle meteorologů až na krátké přestávky považovat za kontinentální. Ten se vyznačuje studenou zimou, horkým létem a ročním maximem srážek v letním období. Tento typ počasí je běžný ve východní Evropě, naopak převládající oceánský charakter má v dlouhodobém režimu západní Evropa.

10:45 - Tragická nehoda na 147. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu stála životy tří lidí

Při hromadné dopravní nehodě se srazily tři kamiony a dva osobní automobily. Dvě další osoby utrpěly těžká zranění, jeden člověk je zraněn středně těžce. Dálnice je ve směru na Prahu zcela neprůjezdná, na Brno se jezdí pouze jedním pruhem. Na místě havárie se tvoří kolony.

NEDĚLE 16. července

14:05 - Meteorologové opět varují před tropickým počasím a bouřkami

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se v dalších dnech bude opět oteplovat. Ve středu by teploty měly opět překročit třicítku. Ve čtvrtek i v pátek by rtuť v teploměrech mohla na některých místech šplhat až ke 35°C. Vedra budou prostřídávat silné bouřky.

14:00 - Důležitá tepna Turnova se uzavře 

Rekonstrukce Nádražní ulice v Turnově na Semilsku omezí od pondělí autobusovou dopravu ve městě. Až do konce října bude totiž ulice pro dopravu zcela uzavřena a to od kruhového objezdu po odbočku k železniční stanici. Omezení se dotkne nejen místních linek, ale také dálkových autobusů, které budou muset úsek objíždět, což přinese zpoždění. ČTK to řekl generální ředitel ČSAD Semily Tomáš Roubiček.

Příměstské autobusové linky budou podle Roubička končit ve směru od Liberce, Českého Dubu a Frýdštejna na nádraží Českých drah a ve směru od Jičína, Lomnice nad Popelkou či Semil na autobusovém nádraží. "Mezi těmito dvěma místy bude zajištěna zdarma kyvadlová doprava po objízdných trasách.

13:30 - V Harrachově připravilo vedro místní o rituál - koupání s rumem

V horském koupališti v Harrachově, které patří k nejstudenějším v Česku, měla uprostřed týdne voda rekordních 23 stupňů Celsia. I otužilí otrlí starousedlíci se báli, aby v ní neutrpěli teplotní šok. V bazénu v nadmořské výšce zhruba 700 metrů jsou zvyklí na 18 a méně stupňů a po plavání v neobvyklé horké vodě nyní ztrácí smysl jejich obvyklý rituál - zahřívání se sklenkou rumu.

07:55 - Dálnice D8 u Prahy na několik hodin neprůjezdná

Tragická dopravní nehoda linkového autobusu, při níž zemřelo šest lidí, uzavřela na několik hodin příjezd do Prahy po dálnici D8 od Ústí nad Labem. Policie nechala kvůli vyšetřování havárie uzavřen jeden jízdní směr, na sever Čech se jezdí normálně. Více čtěte ZDE

SOBOTA 15. července

14.00 - U Šindelové na Sokolovsku ráno mrzlo.

Ve dvou metrech nad zemí byly 0,2 stupně pod nulou - uprostřed letních veder, které jinak zužují celou republiku. V pěti
centimetrech nad zemí pak naměřily přístroje tamní klimatologické stanice minus 1,8 stupně Celsia.

Přestože je parný červenec a teplota odpoledne se v Karlovarském kraji pohybovala kolem 26 stupňů nad nulou, tyto neobvyklé
jevy se tu opakují každoročně. ČTK to řekl Rudolf Kovařík, pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Plzeň v Šindelové.  Podle něj tak výrazný pokles teploty ovlivnil příliv suchého a studeného kontinentálního vzduchu, uklidnění větru a noční vyjasnění.

PÁTEK 14. července

18:20 - Bouře dnes porážela na jihu Čech stromy, poškodila i střechy

Bouře provázená silným větrem dnes odpoledne pokácela stromy na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Vítr poškodil také střechy dvou panelových domů v Lišově na Českobudějovicku, řekl ČTK operační důstojník jihočeských hasičů.

Nejvíce stromů popadalo kolem Ševětína a Mazelova. Podle operačního ale vítr kácel stromy spíše na vedlejších silnicích, a spadlé kmeny tak nikde neblokují hlavní silniční tahy.

Ve středu museli hasiči kvůli bouři na jihu Čech evakuovat dva dětské tábory a z rozbouřené Vltavy také zachraňovali vodáky. Bouře polámala v kraji desítky stromů a přívalový déšť zaplavoval sklepy. Energetici zaznamenali kvůli bouři zhruba 100 poruch.

16:57 - Bouřka na Brněnsku vytopila tovární halu a sklepy nádraží

Bouřka, která se dnes odpoledne přehnala nad Brněnskem, zatopila modřickou tovární halu společnosti Mergon, sklepy
železničního nádraží v Sokolnicích a další objekty. V továrně, která se zabývá výrobou plastů, dosahuje voda do výšky jednoho metru, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů.

12:30 - Pražští záchranáři kvůli vedru opět ošetřili na 80 lidí

Pražští záchranáři ve čtvrtek ošetřili 82 lidí, kterým mohlo způsobit zdravotní potíže horko. Zaznamenali tak o pět případů méně než ve středu. ČTK o tom informovala mluvčí pražských záchranářů Simona Cigánková.

Vedrem jsou podle zdravotníků ohroženi především kardiaci, astmatici, malé děti a staří lidé. Lidé by měli potížím kvůli vedru předcházet tím, že budou dostatečně pít. Dospělý člověk by měl v horkých dnech vypít 2,5 až tři litry tekutin denně

ČTVRTEK 13. července

17:46 - Kvůli vedrům se v některých koupalištích zhoršuje kvalita vody

Vlivem vysokých teplot se v některých českých koupalištích začínají množit toxické sinice.

V některých nádržích byl proto vyhlášen zákaz koupání. Platí například v sedmi rybnících na Vysočině, na Velkém Rybníku u Hroznětína na Karlovarsku, koupališti Dubice v České Lípě v Libereckém kraji nebo v přehradě Rozkoš na Náchodsku v Královéhradeckém kraji.

Voda se zhoršuje také v koupalištích Plzeňského kraje a ani Brněnská přehrada od dnešního dne už není vhodná ke koupání.

Jen pozvolna a lokálně se kvalita vody kazí v kraji Ústeckém a Pardubickém, bez omezení jsou Středočeská koupaliště a také v nádržích krajů Moravskoslezského a Zlínského je voda dobrá.

V Praze jsou řasy a ojediněle i sinice v přírodním koupališti v Hostivaři. Plavat by v něm neměli těhotné ženy, alergici, malé děti a lidé s oslabenou imunitou. Ostatní koupaliště v metropoli jsou v pořádku.

17:00 - Bouřky jsou pořád hlavně na jihu Čech a na Vysočině

Intenzivní bouřky doprovázené ojediněle kroupami a přívalovými srážkami se podle meteorologů vyskytovaly kolem 16:30 v krajích Plzeňském, Jihočeském a na Vysočině. Bouřková činnost bude během večera slábnout.

Do dnešních 23:00 očekávají meteorologové bouřky i na zbylém území Čech.

16:55 - Nehoda u Turska si vyžádala dva mrtvé a tři zraněné

Dva lidé zemřeli, jeden člověk byl zraněn těžce a dva lehce při dnešní dopravní nehodě dvou osobních vozů  nákladního auta u Turska na Praze-západ. Jeden těžce zraněný pacient byl letecky dopraven do pražské nemocnice ve Střešovicích, kde později zemřel.

Druhého těžce zraněného vrtulník převezl do nemocnice v Praze-Vinohradech, řekla ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Mluvčí okresního policejního ředitelství Prahy-západ Jaroslav Vokáč řekl ČTK, že podle prvních výsledků vyšetřování nehodu zřejmě zavinil řidič nákladní avie. Z neznámých příčin přejel do protisměru a narazil do dvou aut a stromu.

15:30 - Dálnice D1 na Prahu byla pět hodin zavřená

Kabina jednoho z kamionů byla zcela zdemolována ocelovými plechy, jež se na řidičovu kabinu přesunuly po nárazu. Řidič vyváznul s lehčími zraněními.
Kabina jednoho z kamionů byla zcela zdemolována ocelovými plechy, jež se na řidičovu kabinu přesunuly po nárazu. Řidič vyváznul s lehčími zraněními. | Foto: čtk

Dálnice D1 na Prahu byla dnes kvůli nehodě dvou kamionů na 146. kilometru pět hodin zcela uzavřená, další hodinu mohli řidiči projíždět pouze v odstavném pruhu. Jeden z řidičů pravděpodobně usnul a zezadu narazil do vozu před sebou. Při nehodě byl lehce zraněn řidič zahraničního kamionu. Z českého vozidla se vysypal náklad kovových plátů. Před místem nehody se v tropickém horku na dálnici tvořily zhruba šestikilometrové kolony aut, řekl ČTK důstojník dálniční policie.

12:35 - Nebezpečí bouřek s přívalovými dešti stále trvá

Meteorologové stále varují před bouřkami s přívalovými dešti, kroupami a silnými nárazy větru.

Podle upozornění se bouřky od dnešního poledne do 23:00 přeženou nad celým územím Čech. Od pátku budou v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Na celém území budou do 20:00 vysoké teploty. Odpoledne se i dnes budou pohybovat mezi 29 až 33 stupni Celsia.

11:52 - Kvůli bouři evakuovali hasiči dva dětské tábory na jihu Čech

Hasiči museli kvůli večerní bouři na jihu Čech evakuovat dva dětské tábory a z rozbouřené Vltavy také zachraňovali vodáky.

Z dětského tábora v Žíchovci na Prachaticku dobrovolní hasiči evakuovali 17 dětí a jednoho dospělého do náhradního ubytování ve škole ve Strunkovicích nad Blanicí.

Do základní školy se muselo přesunout také 36 dětí a deset dospělých z letního tábora ve Vodňanech na Strakonicku.

"Bouře byla v celém Jihočeském kraji. Nejvíc jsme vyjížděli k odstraňování padlých stromů z komunikací, bylo jich asi 50," řekla ČTK mluvčí jihočeských hasičů Alena Horáková.

10:57 - Vody v řekách ubývá, ale stále jsou splavné

Tropická horka snižují množství vody v řekách a potocích, většina toků je ale zatím pro vodáky splavná.

Zvýšený průtok je stále na Lužnici, kde přetrvává nebezpečí u jezů. V ostatních řekách vody pomalu ubývá, Vltava je však stále splavná jak na horním toku, tak pod Vyšším Brodem.

Berounka, Ohře či Otava mají vody dost. Horší je to na Sázavě, která je splavná jen od Ledče. Morava má dostatek vody na středním a dolním toku. Podobně je na tom i Dyje, kde již odezněla velká voda.

Z menších řek si vodáci mohou vybrat dolní toky Orlice, Tiché Orlice, Radbuzy či Úhlavy nebo střední tok Ploučnice, řekl dnes ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

STŘEDA 12. července

Hasiči odstraňují padlé stromy, které po větrné smršti a přívalových srážkách zatarasily silnici u Třeště na Jihlavsku.
Hasiči odstraňují padlé stromy, které po větrné smršti a přívalových srážkách zatarasily silnici u Třeště na Jihlavsku. | Foto: čtk

18:10 - Na Vysočině bouřka kácela stromy

Silná bouře provázená větrem a prudkým deštěm dnes odpoledne strhla na silnice Vysočiny desítky stromů a větví. Zasáhla především Jihlavsko a Pelhřimovsko, částečně i Havlíčkobrodsko.

Voda v několika obcích ucpala kanalizaci, někde vnikla do garáží a sklepů. Nikdo ale podle dostupných informací nebyl zraněn, řekl ČTK operační důstojník krajských hasičů.

17:30 - Bouřky už řádí v Jihočeském a Středočeském kraji

Odpoledne již bouřky udeřily v Jihočeském kraji. Místy je provázel vydatný déšť, silný vítr a krupobití. Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům.

V Horní Plané na Českokrumlovsku napršelo za půl hodiny 40,4 milimetru srážek. Hasiči vyjížděli po celém kraji hlavně k popadaným stromům. Podle radarového odhadu mohlo na jihu Čech napršet 70 milimetrů srážek. Bouřky budou v kraji podle meteorologů hrozit až do dnešních 19:30, v první polovině noci budou slábnout.

Bouřky s prudkým větrem a deštěm se přehnaly i nad částí Středočeského kraje. Na Benešovsku blesk uhodil do stodoly a dřevěného štítu domu, škoda ale nebyla velká. V Kolíně vítr uvolnil část střechy čerpací stanice.

16:00 - V horku jdou na odbyt nealko nápoje, zmrzlina i pivo

Až o desítky procent zvedá horké počasí odbyt producentům piva i nealko nápojů a zmrzliny. Řada provozů v těchto firmách jede kvůli zvýšené poptávce na plný výkon, některé pivovary lámou v objemu produkce rekordy.

Horko se ale projevuje i zvýšeným odběrem pitné vody, především kvůli sprchování, zalévání zahrad či napouštění bazénů.

Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj zaznamenal letos v červnu historicky nejvyšší prodej piva za celou dobu své existence. Stejně vysoká poptávka pokračuje i v těchto horkých dnech.

Také pro Pivovary Staropramen byl červen z hlediska celkového prodeje vůbec nejlepší měsíc za posledních deset let.

Ani menší pivovary nezůstávají pozadu. Moravským pivovarům Zubr a Holba vzrostl odbyt jejich produkce zhruba o třetinu, Pivovar Pardubice zvyšuje díky teplému počasí výrobu.

S nedostatkem obalů na točené nealkoholické nápoje se v tropických dnech potýká společnost Kofola, která patří k největším dodavatelům těchto nápojů ve středoevropském regionu. Kvůli horkému počasí je poptávka po nápojích mimořádná. Situaci firma řeší tak, že přesunuje sudy z jiných zemí a dokupuje i nové.

Horka si pochvalují i výrobci zmrzliny, protože zájem lidí o ledové osvěžení sílí.
   
Řada firem zavedla nepřetržitý provoz a přijímá brigádníky, aby se podařilo uspokojit rostoucí poptávku.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Bespertá

11:55 - Kvůli vedrům měkne asfalt na starých silnicích

Tropická vedra, která nyní v České republice přesahují 30 stupňů Celsia, způsobují na starých silnicích měknutí asfaltu.

Na nově stavěných komunikacích díky kvalitnějšímu materiálu a technologiím problémy s asfaltem nejsou.

Při vysokých teplotách jsou ale silnice na hmotnost a rychlost automobilů citlivější, a proto mohou vznikat koleje.

Silniční asfalty mají bod měknutí mezi 46 až 65 stupni Celsia, podle typu mohou mít i více. "Teplota na povrchu asfaltové vozovky je teď v létě v ČR maximálně 60 až 62 stupňů Celsia v závislosti na oslunění a větru," řekla ČTK mluvčí společnosti Stavby silnic a železnic Adéla Němcová.

"Na nejzatíženějších silnicích se přechází od klasického asfaltu k betonovým povrchům, které jsou absolutně odolné vůči počasí a mají i lepší vlastnosti pro jízdu automobilů," uvedl Ondřej Šuch ze společnosti Skanska CZ.

11:00 - Do Čech přijdou bouřky už dnes odpoledne

Dnes odpoledne a ve čtvrtek zasáhnou bouřky převážně Čechy, v pátek je lze čekat ještě v jižních Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

S přechodem studené fronty k východu lze očekávat spolu s bouřkami také kroupy a nárazy větru.

Může dojít k prudkému krátkodobému rozvodnění malých toků a potoků, k zatopení sklepů, garáží a níže položených bytů či silnic, informoval ČTK Český hydrometeorologický ústav.

Teploty se dnes budou pohybovat mezi 29 až 33 stupni Celsia.

ÚTERÝ 11. července

18:00 - Teplotní rekordy také ve Zlínském kraji

Tropické teploty ve Zlínském kraji dnes přinesly teplotní rekordy. Ve Starém Městě na Uherskohradišťsku meteorologové naměřili 32,7 stupně Celsia, ve Vizovicích na Zlínsku 31,7 stupně Celsia. Teplotní rekord padl také v Kroměříži a Štítné nad Vláří na Zlínsku.

16:20 - V Olomouckém kraji byl dnes pokořen teplotní rekord

Teplotní rekordy dnes zaznamenali odborníci v Jeseníku a Šumperku. I v ostatních městech regionu mohli obyvatelé pocítit tropická vedra, rekordy tady ale nepadly.

"V Jeseníku jsme dnes ve 14:30 zaznamenali 31,0 stupňů. Teplota pokořila dosavadní rekord starý 15 let, který činil 27,3 stupně. Rekord jsme naměřili také v Šumperku, kde bylo dnes odpoledne 30,4 stupně. Dosavadní nejvyšší teplota tohoto dne byla z roku 1991 ve výši 27,3 stupně," řekla ČTK Mirka Mrázková z Hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

14:30 - Čeká nás období třiceti teplých a slunečných dnů

Podle meteorologů bude dalších třicet dní výrazně teplých, ale nepříliš bohatých na srážky.

Až do 10. srpna by měly být teploty v České republice vysoké. Často se rtuť teploměru vyšplhá až na 33 stupňů Celsia, ale ke konci července a na začátku srpna by se denní maxima měla pohybovat spíše mezi 25 až 30 stupni.

Přechodně ochladí vzduch přeháňky nebo bouřky. Delší období srážek odborníci zatím neočekávají.

Oproti loňskému létu tak počasí přeje dovoleným a výletníkům, zatímco lidé ve městech a zaměstnáních asi nebudou z horkých dnů příliš nadšení.

13:23 - Horké počasí působí lidem problémy

Vysoké teploty a dusno trápí především starší lidi a pacienty s chronickými obtížemi.

Jen v Praze vyjížděli záchranáři od pátku do neděle ke 196 případům nevolnosti z vedra. V pondělí bylo případů o dvacet víc než v předchozí den.

Lékaři doporučují, aby polední hodiny lidé trávili doma nebo ve stínu. Každý by měl vypít 2,5 až tři litry tekutin denně a celkově se ochlazovat. Prospět může třeba koupel nohou ve vlažné vodě nebo mokrý obklad na čelo.

11:10 - Zítra vedra přetrvají na Moravě a ve Slezsku

Zítra platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu od 12:00 do 20:00 hodin pro kraje Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský.

Teploty se budou v Čechách pohybovat mezi 26 až 30 stupni Celsia, na Moravě a ve Slezsku bude nadále až 33 stupňů.

Vysoké teploty zřejmě vydrží i příštích 30 dní.

10:53 - Teploty dnes vylezou nad třicítku

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu varující před vysokými teplotami. Dnes platí od 12:00 do 20:00 hodin pro celou Českou republiku.

Odpolední teploty se vyšplhají na 29 až 33 stupňů Celsia, ojediněle mohou být i vyšší.

Lidé by se měli chránit před přehřátím a dehydratací organismu, měli by více pít a při pobytu na slunci používat krémy s vysokým UV filtrem, nosit sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Odborníci nedoporučují pobyt na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

PONDĚLÍ 10. července

12:30 - Bouřky doznívají, obloha se bude vyjasňovat

Dnes odpoledne bude skoro jasno až polojasno. Místy přijdou přeháňky nebo bouřky, a to především na Moravě a ve Slezsku. Teploty se vyhoupnout mírně nad třicítku.

Skoro jasnou až polojasnou oblohu s ojedinělými přeháňkami očekáváme i v noci a zítra. Teploty dále porostou.

Větší množství bouřek lze očekávat znovu ve středu a ve čtvrtek.

Prudké bouřky a vydatné deště jsou hlášeny z řady míst v Německu. Blesk ozářil v noci na 7. července městečko Arnsberg v Sársku.
Prudké bouřky a vydatné deště jsou hlášeny z řady míst v Německu. Blesk ozářil v noci na 7. července městečko Arnsberg v Sársku. | Foto: čtk

NEDĚLE 9. července

16:20 - Počasí přestane bouřit

V noci se bouřky mohou objevit na východě Moravy, v pondělí už by mělo být jasno nebo polojasno. Teploty budou znovu šplhat ke třicítce.

14:45 - Lijáky v Jeseníkách a na Šumavě

Zástupci Českého hydrometeorologického úřadu uvedli, že silné bouřky mohou již dnes odpoledne zasáhnout Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Bouřka s přívalovým deštěm je nyní v Jeseníkách a pomalu postupuje na jih. Podle radarových odhadů napršelo v okolí Rýmařova na Bruntálsku za dvě hodiny přes 70 milimetrů srážek. Poměrně intenzivní bouřky jsou i na Šumavě, v okolí Broumova a na Českomoravské vrchovině.

12:20 - Následky krnovské povodně budou obyvatelé odstraňovat týdny

Několik týdnů potrvá, než obyvatelé více než 50 domů z Krnova odstraní škody, které v sobotu napáchala povodeň. Příčinou záplav byla zřejmě protržená hráz Trmatického potoka po silném přívalovém dešti v sousední polské obci. Na českém území se pod mohutným náporem proudu vzpříčil dřevěný most, což způsobilo vylití vody do krnovských ulic.

Sobotní přívalové deště napáchaly škody i v dalších oblastech Moravskoslezského kraje. V okolí Vrbna pod Pradědem hasiči čerpali vodu ze sedmi zatopených sklepů, k několika případům vyjížděli také v Bílovci na Novojičínsku a v Českém Těšíně na Karvinsku.

12:00 - Meteorologové opět varují před bouřkami na většině území Česka

Meteorologové opět varují před silnými bouřkami, které by dnes mohly zasáhnout většinu území Česka. Bouřky mohou doprovázet přívalové srážky, kroupy a silný nárazový vítr. Krátkodobě by bouře mohly rozvodnit menší toky a zaplavit sklepy, garáže, níže položené byty a komunikace.

Varování Česhého hydrometeorologického ústavu platí od dnešních 11:00 do 23:00. Týká se krajů Středočeského, Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého, Moravskoslezského a Vysočiny.

11:30 - Lidé na Brněnsku a Břeclavsku uklízejí po průtrži vytopené sklepy

Obyvatele Hrušovan u Brna a 11 dalších obcí na Brněnsku a Břeclavsku dnes čeká uklízení sklepů, které jim v sobotu večer a v noci na dnešek vytopila voda. Hasiči museli zasahovat v několika desítkách domů, do akce bylo zapojeno celkem 14 jednotek v okolí Brna a pět na Břeclavsku. Silný vítr doprovázený deštěm lámal i stromy.

Škody na majetku ale podle prvních odhadů nejsou velké.

SOBOTA 8. července

19:55 - Hladina Opavy klesá

Hladina řeky Opavy postupně klesá, první povodňový stupeň vyhlášený odpoledne v obci Karlovice na Bruntálsku byl večer zrušen. Hasiči jsou stále v terénu a odčerpávají vodu ze zasažených domů i z jedné mateřské školy, zejména v Krnově budou zřejmě pracovat až do pozdních nočních hodin.

16:22 - Předpověď na neděli a další dny

Bouřky, které mohou ojediněle doprovázet přívalové deště, kroupy a nárazy větru, budou místy hrozit i v neděli. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Výstraha, zveřejněná ve čtvrtek, platí stále od dnešního poledne pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a pro kraj Vysočinuaž do nedělních 23. hodin.

V neděli meteorologové očekávají, že se nad českým územím bude udržovat zvlněná studená fronta. V noci by mělo být oblačno, místy bouřky a přeháňky, postupně až polojasno s ojedinělými srážkami. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat kolem 18 až 14 stupňů Celsia. Slabý vítr může v bouřkách přechodně zesílit.

Přes den bude ráno místy polojasno, jinak oblačno. Postupně se na většině území budou objevovat přeháňky, místy i bouřky. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 24 až 28 stupňů Celsia. V 1000 metrech nad mořem bude kolem 20 stupňů Celsia. Také přes den může vítr v bouřkách zesílit.

14:58 - Přívalové deště rozvodnily Opavu

Přívalové deště zasáhly některá území Moravskoslezského kraje. Největší problémy způsobil silný déšť v okolí Vrbna pod Pradědem a na Krnovsku, kde zatopil několik domů. V Karlovicích dosáhla řeka Opava prvního stupně povodňové aktivity. Nyní už neprší a hasiči mají situaci pod kontrolou.

Menší přívalový déšť zasáhl také obyvatele Českého Těšína na Karvinsku, hasiči tam čerpali vodu ze dvou sklepů. Jeden z výškových domů ve městě vytopila voda přes střechu stoupačkami.

13:30 - Meteorologové varují: Bouřky na východě republiky

Před silnými bouřkami s možnými přívalovými dešti a kroupami meteorologové dnes varovali Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Intenzivní bouřky byly zaznamenány v Jeseníkách, Beskydech a na východě Orlických hor. Podle meteorologů bylo na stanici Vidly pod Pradědem mezi 10. a 12. hodinou naměřeno 90 milimetrů srážek, podobně silný déšť mohl ojediněle zasáhnout podle radaru i Beskydy a východ Orlických hor. Silné bouřky postupují zvolna k severozápadu.

12:00 - Přívalové deště na jihu republiky

Bez vážnějších následků se zatím obešly přívalové deště na jihu Čech a v Brně. V největším moravském městě voda zatopila část přízemí brněnské obchodní galerie Vaňkovka. Ve dvaceti obchodech byly buď kaluže, nebo asi dvoucentimetrová vrstva vody. Škoda je zatím odhadnuta na milion korun. Hasiči dnes museli zasahovat i v brněnské prodejně Bauhaus, kde voda zatopila část skladů.

Bouřky s prudkým deštěm zaměstnaly v noci také jihočeské hasiče, kteří zasahovali zejména na Českokrumlovsku, Prachaticku a Písecku. Čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali stromy padlé přes cestu a čistili okapy či silnice od bahna. Nikoho ale
nebylo třeba evakuovat. Nejvíc srážek v jižních Čechách spadlo za tuto noc v Husinci na Prachaticku, kde napršelo 65 milimetrů, a v Pohorské Vsi 63 milimetrů. Například na Táborsku nepršelo vůbec, v Českých Budějovicích napršelo 13 milimetrů.

PÁTEK 7. července

14:50 - Řeky se uklidnily, vodáci mohou vyrazit

Na většině českých řek odezněly záplavy, první povodňový stupeň platí už pouze na Lužnici a dolním toku Dyje. Na Lužnici hrozí lidem nebezpečí především u jezů. Vyšší průtoky ale vyžadují obezřetnost i na Otavě, Vltavě a Ohři, řekl dnes ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Meteorologové znovu očekávají rozvodnění malých řek v souvislosti s příchodem bouřek. Zatím si mohou vodáci z menších toků vybrat například Tichou Orlici, Orlici, Radbuzu nebo Úhlavu, dodal Jančar. 

11:40 - Vichřice a déšť řádí v Německu i v Rakousku

Prudké bouřky a deště působí problémy na mnoha místech Německa. Voda zatopila stovky sklepů, dopravu blokuje stojící voda, sesuvy půdy nebo spadané stromy. Na dálnici v Sasku uvízlo v hluboké vodě šest osobních a dva nákladní automobily.

Ve čtvrtek v podvečer utrpělo osm lidí v Hamburku lehká zranění, když do nich při fotbalu udeřil blesk. Ve Stuttgartu porušil elektrický výboj železniční signalizaci.

Počasí působí problémy i v sousedním Rakousku, především v západní části země. Na ledovci v tyrolském Kaunertalu spadly dva stromy na tažné zařízení lanovky. Osm zahraničních turistů museli záchranáři dopravit na zem za pomoci vrtulníku, uvedla agentura APA. Nehoda se obešla bez zranění. 

ČTVRTEK 6. července

14:15 - Bouřky znovu působily škody v Německu

Poněkolikáté v krátkém časovém období postihly v noci na dnešek Německo prudké bouře. Značné škody napáchaly zejména na jihu a západě země, ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko a Severní Porýní-Vestfálsko.

Přívaly deště způsobily na mnoha místech lokální záplavy a přerušily dopravu na silnicích, dálnicích i železnici. Rovněž vyvrácené stromy narušovaly dopravu a poškodily množství aut a střech domů. Ve Wuppertalu elektrický proud v zatopeném sklepě těžce zranil 43letého muže.

Blesky způsobily četné požáry. Hořela zvláště zemědělská stavení, kromě dvou nejpostiženějších zemí také v Bavorsku a Hesensku.

13:10 - Meteorologové varují před bouřkami s vydatnými srážkami

Meteorologové opět upozorňují na bouřky doprovázené vydatnými srážkami a ojediněle i krupobitím. Dnes se mohou objevit zejména v západní polovině Čech, v pátek se postupně rozšíří na většinu území Čech a během soboty se budou vyskytovat hlavně na Moravě a ve Slezsku. V důsledku přívalových srážek se mohou rozvodnit některé malé toky a zatopit sklepy, garáže, níže položené byty či komunikace.

V bouřkách podle meteorologů naprší 10 až 50 milimetrů srážek a bude vanout vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti 72 až 90 kilometrů v hodině. Podobně jako v minulých dnech bude horko - teploty budou stoupat ke třicítce. 

Upozornění na bouřky s nebezpečnými jevy platí od dnešního odpoledne do nedělního večera pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj. Od pátečního odpoledne do sobotního večera se výstraha vztahuje na Pardubický kraj, Královéhradecký kraj a Vysočinu a pro Moravu platí od sobotního poledne do nedělního večera.

12:45 - Teploty stoupají k tropickým hodnotám

Rtuť v teploměrech na mnoha místech Česka opět překračuje třicítku. V následujících dnech se díky přechodu fronty velmi mírně ochladí.

STŘEDA 5. července

14:20 - Od západu do Česka ve čtvrtek večer přijdou bouřky

Česko prožívá další tropický den. Teploty se podle meteorologů vyšplhají ke 30 stupňům i ve čtvrtek, spolu s tropickým vzduchem, se ale do střední Evropy blíží od západu zvlněná studená fronta.

Ve čtvrtek odpoledne podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu přinese do západní poloviny Čech přeháňky a bouřky, místy i intenzivnějšího rázu. Nejvyšší teploty by měly klesnout o několik stupňů. Fronta bude přes území státu dál k východu přecházet velmi zvolna. Na Moravě tak mohou lidé počítat s tropickým počasím ještě v sobotu.

V úterý teploty v Česku nepřesáhly 30 stupňů. Podobné počasí jako v Česku panuje nyní podle meteorologů v celé Evropě. Odpolední teploty se pohybují od 25 do 33 stupňů. Absolutně nejtepleji bylo v úterý v Tunisku s teplotami až 47 stupňů Celsia ve stínu.

13:50 - Bouřky ve Francii - dva mrtví, 300 000 domácností bez proudu

Bouřky v noci na včerejšek a včera ráno zasáhly četné oblasti Francie. U Aurillaku na jihu země zabil dnes blesk dva dělníky, kteří na staveništi přenášeli kovovou traverzu. Elektrárenská společnost EDF oznámila, že kvůli bouřkám zůstalo v noci bez proudu 300 000 domácností. Během dopoledne byly ale dodávky většinou obnoveny.

Bouřky zasáhly hlavně jihozápadní a střední část země, ale také údolí Marny východně od Paříže. Bouřky přišly po několikadenních velkých vedrech, která vzbudily obavy z podobné vlny vysokých teplot, jaká si v roce 2003 vyžádala 15.000 obětí. Značná část Francie trpí také suchem.

11:20 - V červnu bylo o 1,6 stupně tepleji než normálně

Přestože bylo začátkem června neobvykle chladno, tropické dny konce měsíce způsobily, že celkově skončil letošní červen jako
teplotně nadnormální. Průměrně byl o 1,6 stupně Celsia teplejší, než činí průměr. Informuje o tom na svých internetových stránkách Český hydrometeorologický ústav.

Podle dlouhodobé předpovědi meteorologů se zdá, že Česko čeká i teplý červenec. Odpolední teploty se budou v první polovině prázdnin v průměru pohybovat od 24 do 30 stupňů Celsia.

ÚTERÝ 4. července

Slunce.
Slunce. | Foto: Aktuálně.cz

16:10 - Kvalita vody v pražských přírodních koupalištích se zhoršila

Velké horko a intenzivní sluneční záření přispívají ke zhoršování kvality vody. Řasy a nejedovaté sinice byly zjištěny v Hostivařské přehradě a koupališti Džbán, voda zezelenala i v rybnících v Motole a v Šeberáku. Místa jsou stále stále vhodná ke koupání, ale voda může způsobit problémy citlivějším jedincům. Těhotným ženám, lidem se sníženou imunitou a dětem hygienici doporučují osprchovat se okamžitě po vykoupání. Velká horka podle meteorologů nepoleví ani v příštích dnech, takže se kvalita vody může nadále zhoršovat.

9:30 - Počasí v Evropě: V Itálii povodně, v Bulharsku bouře, Británie trpí horkem, Finové varují před zářením

  • Čtyři lidé zahynuli v úterý v jižní Itálii v důsledku povodní způsobených přívalovými dešti. Ke všem těmto úmrtím došlo v regionu Kalábrie, kde také sesuv půdy zablokoval důležitou dálnici Salerno-Reggio Calabria; řada dalších italských regionů dnes vyslala do postižených oblastí na pomoc své hasičské a záchranářské sbory.
  • Bulharsko muselo kvůli bouřím uzavřít jeden z hraničních přechodů do Turecka. Velká voda strhla tři mosty, jeden z nich na silnici vedoucí k jednomu ze silničních přechodů to Turecka; ten musel být uzavřen a provoz veden objížďkou přes dva sousední. Dálková silnice E98 byla kvůli nánosům zeminy od obce Malko Tarnovo až k turecké hranici nesjízdná.
  • Naproti tomu v Británii panují taková vedra, že soud povolil advokátům nenosit při procesu jinak povinné těžké paruky. V londýnském metru byla omezena rychlost vlaků na 32 kilometrů za hodinu na povrchových či nadzemních linkách, aby nedošlo k prasknutí kolejí. Trpí i tenistky na turnaji ve Wimbledonu, kde na centrálním kurtu teploty dosahují až ke 40 stupňům.
  • Finský meteorologický ústav varoval před opalováním, protože v důsledku počasí zeslábla až o deset procent ozonová vrstva nad regionem. V sousedním Estonsku dokonce na univerzitě v Tartu naměřili ozonový index 8,3, což je nejvyšší hodnota kdy naměřená v této zemi.

PONDĚLÍ 3. července

15:55 - Bouřky přijdou ve čtvrtek

Do České republiky se po krátkém období ochlazení provázeném dešti a záplavami vracejí tropické teploty. Dnes se ještě pohybují na většině území kolem 25 stupňů Celsia, při jasné obloze příštích dní ale vystoupají až ke 33 stupňům Celsia. První bouřky by se měly objevit ve čtvrtek.

Český hydrometeorologický ústav na svých stránkách také informuje, že do 7. července bude výrazně, asi o deset až 15 procent, zeslabená ozonová vrstva nad územím České republiky. To bude mít za následek za jasného a polojasného počasí zvýšení škodlivého ultrafialového záření o 15 až 20 procent.

I takovéto počasí může investorům vydělat
I takovéto počasí může investorům vydělat | Foto: Terpress

Při pobytu na přímém slunci se proto doporučuje používat ochranné prostředky - krémy s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Úterní odpolední maxima by se měla pohybovat mezi 26 a 30 stupni Celsia, středeční by mohla být o stupeň vyšší. Po oba dva dny má být úplně jasná obloha. Ve čtvrtek by nejvyšší teploty mohly dosahovat až 33 stupňů Celsia. V pátek by se s bouřkami mělo lehce ochladit, podle současné předpovědi meteorologů asi o dva stupně.

Jez v Rožmberku
Jez v Rožmberku | Foto: www.ckrumlov.cz

14:40 - Rozvodněné řeky mohou být vodákům nebezpečné

Záplavy, které o víkendu postihly jižní oblasti Čech a Moravy, pomalu odeznívají, vodáci by měli být přesto opatrní. Rozhodně by se neměli vydávat na rozvodněnou Lužnici, Nežárku a Dyji, sdělil dnes ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Nebezpečí podle něj číhá zejména u jezů.

Zvýšené průtoky jsou podle Jančara i na Sázavě, Otavě či Vltavě. Nebezpečná situace přetrvává také na Ohři, kde by se vodáci měli vyhnout především jezům v Tuhnicích či Radešově. Naopak menší toky typu Radbuzy, Úhlavy, Bíliny či Tiché Orlice jsou splavné bez problémů, totéž platí i o dolním toku Odry, Opavy či Metuje.

12:03 - V Rumunsku zabily bouřky devět lidí, záplavy jsou i v Bulharsku

Na devět se zvýšil počet obětí prudkých víkendových lijáků doprovázených silným větrem v Rumunsku. Vichřice zasáhly i sousední Bulharsko. Oblast poblíž Nesebaru a některých dalších černomořských letovisek postihly povodně, bulharské úřady ale tvrdí, že pobyt desetitisíců turistů na pobřeží není nijak ohrožen. Vyplývá to z dnešních sdělení rumunských a bulharských úřadů.

V severních oblastech Rumunska, zejména v župě Suceava, spadlo o víkendu zhruba 100 milimetrů srážek na metr čtvereční a pod vodou je 67 vesnic. Voda zaplavila přes 2000 domů, z nichž asi 500 se zřítilo.

NEDĚLE 2. července

České republice o víkendu opět zahrozily povodně, nenaplnily se však předpovědi meteorologů, že by zvláště na jihu Moravy mohly být dokonce kritičtější než na přelomu března a dubna.

Hladiny Lužnice, Dyje, ale i dalších řek zvedl v noci na pátek vydatný déšť, řeky vystoupaly na řadě míst až na třetí povodňový stupeň a zaplavily desítky domů. V Jihomoravském kraji bylo o víkendu k evakuaci vyzváno asi 215 lidí z Podhradí a z Vranova nad Dyjí.

V neděli už všechny rozvodněné toky klesly pod třetí povodňový stupeň. Obci Novosedly na Břeclavsku ale stále hrozí voda, která se valí z protržené hráze Dyje na rakouské straně.

Přívalové deště zasáhly také Balkán. V Bulharsku voda zalila některá rekreační zařízení u Černého moře, v severovýchodním Turecku utonulo při záplavách pět lidí.

Červenec: Bude horko a sucho

První červencový týden bude podle meteorologů horký a suchý. Ode dneška až do středy má být jasno nebo skoro jasno s teplotami stoupajícími k 30 stupňům.

Od čtvrtka do neděle čekejte polojasno, postupně od západu oblačno a na většině území s bouřkami a přeháňkami. Odpolední teploty vystoupí na 26 až 33 stupňů.

Podle dlouhodobé předpovědi má být tropický celý červenec.

Cesta na dovolenou? Muka v kolonách

Víkend na silnicích poznamenal začátek prázdnin a nová pravidla. Poslední školní den přinesl přes tisícovku nehod. Stal se tak třetím nejhorším dnem letošního roku.

Češi zamířili na dovolenou. Tisíce se jich vydaly například k moři do Chorvatska. Čekala je tam nová dálnice a s ní dopravní problémy.

Dopravní zácpa u Zadaru
Dopravní zácpa u Zadaru | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • Cesta k moři: Kolaps navzdory dálnici - REPORTÁŽ Z CESTY ČECHŮ DO CHORVATSKA - ČTĚTE ZDE

V sobotu začal platit nový silniční zákon. S vidinou ztráty prvních bodů jezdila podle policistů většina řidičů mnohem opatrněji než jindy. Celkem se událo 340 dopravních nehod, což bylo o 81 méně než předchozí sobotu.

Policisté a strážníci trestali první hříšníky podle nových pravidel. Hned první den udělovali trestné body, v Opavě dokonce na místě odebrali řidičský průkza opilému řidiči.

Už v neděli se řidičů zastal premiér Jiří Paroubek, jehož vláda nová pravidla připravila a odhlasovala. Bodový systém je podle něj příliš přísný a řidiči by si podle něj zasloužili "amnestii", než se zákon podaří změnit.

 

Právě se děje

Další zprávy