Klima se mění, může přinést katastrofu

ČTK, mih
28. 7. 2006 17:00
Počasí - Lední medvědi běhají po zelených loukách a vymírají, mořská hladina stoupá. Změny klimatu mohou brzy zásadně změnit tvář světa.
Ledovce tají, hladina oceánů stoupá.
Ledovce tají, hladina oceánů stoupá. | Foto: EPA

Pokud se naplní pochmurné předpovědi o změnách podnebí, musejí se lidé podle badatelů na některé tyto scénáře do budoucna připravit. Některé životní prostory se změní a celé ekosystémy by mohly ztratit rovnováhu, napsala agentura DPA.

Centimetr po centimetru kvůli tání ledu stoupá mořská hladina u pobřeží po celé zeměkouli. S pokračujícími teplotními výkyvy v důsledku změny klimatu.

"Do Severního moře se stěhují a usazují v něm nové druhy, dosud přítomné ryby se stahují na sever. Na zemi se mění chování stěhovavých ptáků, palmy na zahradě rostou lépe," říká německý odborník na mořské prostředí Thomas Klenke.

Stoupání mořské hladiny, vyšší vlny, více srážek v pozadí a častější období extrémních veder jako nyní jsou scénáře, které se mohou v budoucnu naplnit.

Přirozené prostředí ledních medvědů se změní. V budoucnu mohou vyhynout.
Přirozené prostředí ledních medvědů se změní. V budoucnu mohou vyhynout. | Foto: čtk

Stromy na jižním pólu

"S přípravou na změny klimatu bychom měli začít už teď, abychom našim dětem a vnoučatům nezanechali jen teplejší podnebí, ale i lepší rostliny, aby se tak mohly vypořádat s důsledky," říká Klenke.

Nejen na rovinatých pobřežích, ale také v horských masivech a na pólech jsou patrné následky globálního oteplování, říkají vědci. Podle analýzy univerzity v Curychu by Alpy mohly být ke konci tohoto století téměř bez ledu.

Na jižním pólu, kde v současné době vládne nejdrsnější klima na zemi, by v důsledku oteplení mohly podle odhadů badatelů za 100 až 200 let opět růst stromy.

Oteplení jižního pólu má význam pro celý svět: v antarktickém ledu je uložena většina sladké vody Země.

Změny klimatu v Česku

Na změnu trendu klimatu podle klimatologů ukazuje i letošní horké léto. Obecným trendem letního počasí v Česku bude teplejší klima.

Ke změnám klimatu docházelo i v minulosti. Letošní teplé léto není novinkou.

Klimatolog Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu uvedl, že letošní vysoké teploty nejsou z hlediska absolutních teplot rekordní. Rekordní je doba trvání veder. Zatímco v horkých létech roků 1988, 1994, 1998, 2000, 2003 a 2005 horké období trvalo jeden až dva týdny, letošní vedra trvají už šestý týden.

Příští léto může být zase deštivé. Podle Pretela obecný trend průměrného letního počasí bude teplejší než dosud, neznamená to ale, že každý další rok bude stejně horký. Příští rok může být léto například deštivé a chladné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy