Nehoda autobusu: Policie obvinila řidiče

dom, čtk
20. 7. 2006 9:10
Zdiby u Prahy - Tragickou nedělní havárii autobusu na dálnici D8 u Prahy podle policie zavinil řidič autobusu.  Uvnitř: VELKÉ NEHODY.
Vrak autobusu leží po tragické nehodě vedle dálnice D8. Při havárii zemřelo šest lidí - pravá část vozu se úplně rozbila nárazem o mostní pilíř.
Vrak autobusu leží po tragické nehodě vedle dálnice D8. Při havárii zemřelo šest lidí - pravá část vozu se úplně rozbila nárazem o mostní pilíř. | Foto: ČTK

Devětapadesátiletého řidiče, který v neděli s autobusem havaroval na teplické dálnici D8 u Zdib nedaleko Prahy, vyšetřovatel obvinil z obecného ohrožení spáchaného z nedbalosti, řekla dnes ČTK mluvčí policie Prahy-východ Lenka Kubátová.

Přesné příčiny neštěstí nejsou známy. Nejpravděpodobnější je, že řidiče přemohl mikrospánek. Technickou závadu na vozidle přivolaný soudní znalec vyloučil.

Následky: šest mrtvých, další zranění

Na druhém kilometru dálnice D8 u Zdib poblíž Prahy najel v neděli ráno linkový autobus do svodidel a poté mostního pilíře.

Pět lidí včetně dítěte zemřelo na místě, šestá oběť zemřela po převozu vrtulníkem do nemocnice. "Oběti jsou muž ročník 1976, tři ženy ve věku kolem 25, 30 a 40 let a asi devítiletý chlapec. A žena, která zemřela při předávání v nemocnici, měla závažná mnohočetná zranění," uvedla mluvčí pražské záchranné služby Simona Cigánková.

V autobuse jelo celkem čtrnáct cestujících a řidič.

Infobox

NEHODY S 6 OBĚTMI
V LETECH 2004-2006

  • 28. srpna 2004 - Do auta, ve kterém jely dvě rodiny na dovolenou na Slovensko, čelně narazila nedaleko Litomyšle dodávka. Zemřeli čtyři dospělí a dvě děti, přežil jen roční chlapec (spal v zavazadlovém prostoru).
  • 13. prosince 2004 - Šest lidí zahynulo a pět bylo lehce zraněno, když do slovenského autobusu vyjíždějícího z odpočívadla na D1 narazil nákladní vůz.
  • 16. července 2006 - Šest mrtvých a zraněné si vyžádala nehoda autobusu u Zdib nedaleko Prahy.

Všichni cestující utrpěli nějaká zranění, matku dítěte, které zemřelo, odvezli do nemocnice s poraněním páteře a šokem.

Čtyři z nich již byli propušteni z nemocnic domů. Hospitalizace další čtveřice cestujících ještě bude pokračovat, všichni jsou ale mimo bezprostřední ohrožení života.

Společnost Dopravní podnik Ústeckého kraje, které autobus patří dnes přes svého tiskového mluvčího oznámila, že se intenzivně zabývá možností odškodnění pozůstalých a zraněných.

Zatím podle něj nelze přesně říci, jakou formou a v jaké výši to bude. Zástupci společnosti naváží kontakt s rodinami pozůstalých a zraněných hned, jak DPÚK dostane oficiální informace od policie.

Náraz do svodidel, pak do mostu

"Podle našich informací jel autobus na lince Česká Kamenice - Praha," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Potvrdil, že šlo o mimořádně tragickou událost. "Hasiči museli z okolí uklidit ostatky těl," popsal situaci po nehodě.

Co se přihodilo? Nehoda - jednoznačně nejtragičtější poté, co začaly platit nové, přísnější dopravní předpisy - se stala kolem půl osmé ráno. Řidič autobusu rozpáral vozidlo o mostní pilíř poté, co podle zjištění policie nejprve zavadil o svodidla. Pravá část autobusu byla zcela zničena, cestující náraz vymrštil do příkopu. Řidič vyvázl se zlomeným zápěstím.

Havárie autobusu
Havárie autobusu | Foto: Ludvík Hradilek

Řidič byl zkušený

Řidič byl velice zkušený, s třicetiletou praxí. "Byl to jeden z našich nejlepších řidičů, nikdy jsme s ním neměli problémy," řekl Pavel Knecht, ředitel Dopravního podniku Ústeckého kraje, který denně vypravuje asi 400 autobusů.

Knecht uvedl, že jejich vozidlo bylo před nehodou v naprostém pořádku. "Shodou okolností byl autobus ve středu na technické prohlídce," uvedl ředitel, který nad tragickou událostí v České televizi vyjádřil lítost.

Dálnici kvůli likvidaci následků havárie policisté uzavřeli do čtvrté hodiny odpoledne.

Havárie autobusu
Havárie autobusu | Foto: Ludvík Hradilek

Záchranná služba použila poprvé záchranářský kamion k likvidaci hromadných neštěstí a také desítku sanitních vozů a vrtulník.

Nehoda také vyvolala další díl seriálu sporů mezi hasiči a záchrannou službou o tom, jaká se má používat linka tísňového volání. Ředitel pražské Záchranné služby tvrdí, že kvůli volání na číslo 112 (nikoliv rovnou na záchranku) se ztratilo cenných šest minut, mluvčí hasičů (pod něž "stodvanáctka" spadá) to odmítl.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy