Vědci proti Zemanovi: Neandertálci neřvali a netvořili dav

Domácí Domácí
29. 12. 2014 14:43
Hrdličkovo muzeum v Praze na svém facebookovém profilu upozornilo na malou nepřesnost v prezidentově vánočním poselství.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - K vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana se již vyjádřili téměř všichni - hodnotili ho politici, mediální odborníci i média. S poněkud originálním pohledem ale nyní přišlo Hrdličkovo muzeum v Praze. Na svém facebookovém profilu upozornilo na malou nepřesnost v prezidentově tvrzení o řvoucích neandertálcích.

"Nikdy nebudu ustupovat řvoucímu davu. Naposledy se řevem dorozumívali neandertálci, ale to je poměrně dávno," vysvětloval Zeman.

Vysvětlete zdroj

"Neandertálci se nedorozumívali řevem, jak se domnívá pan prezident. Dle morfologických i genetických charakteristik používali řeč stejně jako náš druh, tedy Homo sapiens," vysvětluje muzeum a v nadsázce upozorňuje na to, že zvažuje zaslat do prezidentské kanceláře dopis s dotazem, odkud Zeman své poznatky čerpal.

"Co se navíc onoho řvoucího davu týče, před kterým nehodlá dotyčný prezident ustupovat - populace neandertálců byla podle všeho tak malá (tisíce, maximálně desítky tisíc jedinců) a její hustota tak nízká, že by nikdy takový dav nebyli schopni vytvořit," pokračují zaměstnanci muzea.

Podle nich tak může být "zrnko pravdy" pouze v tom, že na shromáždění na Albertově, na které Zeman svým výrokem narážel, skutečně nějací byli – v genomu dnešních Evropanů lze najít nejméně čtyři procenta DNA neandertálců. "Platí to však nejen pro demonstrující, ale také pro pana prezidenta samotného," dodává muzeum.

Prezident ve svém vánočním projevu hovořil o úspěších současné vlády, ale také o služebním zákonu, o svých kriticích nebo Pussy RiotZa svůj hlavní úkol považuje Zeman alespoň částečně pomoci ke snížení nezaměstnanosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy