Vědci proti Zemanovi: Neandertálci neřvali a netvořili dav

Domácí Domácí
29. 12. 2014 14:43
Hrdličkovo muzeum v Praze na svém facebookovém profilu upozornilo na malou nepřesnost v prezidentově vánočním poselství.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - K vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana se již vyjádřili téměř všichni - hodnotili ho politici, mediální odborníci i média. S poněkud originálním pohledem ale nyní přišlo Hrdličkovo muzeum v Praze. Na svém facebookovém profilu upozornilo na malou nepřesnost v prezidentově tvrzení o řvoucích neandertálcích.

"Nikdy nebudu ustupovat řvoucímu davu. Naposledy se řevem dorozumívali neandertálci, ale to je poměrně dávno," vysvětloval Zeman.

Vysvětlete zdroj

"Neandertálci se nedorozumívali řevem, jak se domnívá pan prezident. Dle morfologických i genetických charakteristik používali řeč stejně jako náš druh, tedy Homo sapiens," vysvětluje muzeum a v nadsázce upozorňuje na to, že zvažuje zaslat do prezidentské kanceláře dopis s dotazem, odkud Zeman své poznatky čerpal.

"Co se navíc onoho řvoucího davu týče, před kterým nehodlá dotyčný prezident ustupovat - populace neandertálců byla podle všeho tak malá (tisíce, maximálně desítky tisíc jedinců) a její hustota tak nízká, že by nikdy takový dav nebyli schopni vytvořit," pokračují zaměstnanci muzea.

Podle nich tak může být "zrnko pravdy" pouze v tom, že na shromáždění na Albertově, na které Zeman svým výrokem narážel, skutečně nějací byli – v genomu dnešních Evropanů lze najít nejméně čtyři procenta DNA neandertálců. "Platí to však nejen pro demonstrující, ale také pro pana prezidenta samotného," dodává muzeum.

Prezident ve svém vánočním projevu hovořil o úspěších současné vlády, ale také o služebním zákonu, o svých kriticích nebo Pussy RiotZa svůj hlavní úkol považuje Zeman alespoň částečně pomoci ke snížení nezaměstnanosti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy