reklama
 
 

Soud zprostil Večeře obžaloby z dvou vražd obchodníků s lehkými topnými oleji z roku 1995

Aktualizováno 23. 6. 2016 13:17
Jiří Večeř byl zproštěn obžaloby z přípravy dvou vražd v roce 1995. Podle soudu nebylo dostatečně prokázáno, že skutek skutečně spáchal. Večeř si již v minulosti za mřížemi odpykal 14 let za podíly na vraždách podnikatelů zapletených do obchodů s lehkými topnými oleji a za přípravu vraždy novináře, který o kauze psal.

Zlín - Krajský soud ve Zlíně zprostil obžaloby Jiřího Večeře z organizování dvou vražd z roku 1995. Státní zástupkyně pro něj navrhovala doživotí. Podle soudu ale nebylo bez pochybností prokázáno, že skutek obžalovaný spáchal.

Jednou z obětí byl obchodník s lehkými topnými oleji (LTO). Za podíl na vraždách dvou jiných podnikatelů zapletených do obchodů s LTO a za přípravu vraždy novináře, který o LTO psal, již byl Večeř v minulosti odsouzen a ve vězení. Obvinění z dvou nyní projednávaných vražd ale odmítl a žádal zproštění obžaloby. Obvinění z dvou nyní projednávaných vražd ale odmítl. Rozsudek není pravomocný, žalobkyně se proti němu odvolala.

"Chybí přímý důkaz, který by nasvědčoval účasti obžalovaného na skutku. Výpovědi byly jen o tom, co kdo kde slyšel, nikdo ale nic neviděl," uvedl při odůvodnění předseda senátu Jiří Dufek. Podle něj byli navíc všichni svědkové na případech zainteresováni, šlo o bývalé obchodní partnery či členy ochranky. "Všichni měli k obžalovanému vztah, a to vesměs negativní až nepřátelský. To je další moment, který nutí soud při hodnocení těchto výpovědí k pochybnostem," dodal Dufek.

Třiapadesátiletý Večeř, který se dnešního vyhlášení nezúčastnil, dříve u soudu uvedl, že svědkové proti němu vypovídají ze msty, neboť se doznal k předchozí trestné činnosti, a dostal tak do problémů i komplice. Podle obhájce Jiřího Rafaje bylo obvinění založeno na účelových důkazech. Státní zástupkyně s ním nesouhlasila. "Mám za to, že důkazy, které byly opatřeny, mohly být posouzeny jinak, proto jsem podala odvolání," uvedla Nesvadbová.

Zlínský obchodník s LTO Miroslav Kovařík zemřel ráno 12. května 1995 při explozi auta s nastraženou náloží. Večeř podle obžaloby zajistil účast neznámého člověka nebo lidí a nástražný výbušný systém, který byl ve voze instalován. Druhým zavražděným byl 23. května 1995 podnikatel František Blažíček, který byl zastřelen v domě v Uherském Hradišti. Podle obžaloby Večeř zajistil střelce, jemuž dal pokyn k Blažíčkově vraždě. Podle státní zástupkyně byly v obou případech motivem Večeře dluhy.

Večeř byl už v roce 2001 odsouzen za organizování vraždy obchodníka s oleji Lubomíra Holého, který byl zastřelen v Praze, a za přípravu vraždy novináře Stanislava Čecha. Předloni mu soudy k těmto skutkům v rámci takzvaného souhrnného trestu za organizování vraždy podnikatele Marka Lehkého přidaly ještě dva roky. Za vraždy, z jejichž organizace byl dnes soudem obžaloby zproštěn, Večeřovi hrozilo podle starého trestního zákona až 15 let, výjimečný trest až 25 let nebo právě doživotí.

Večeře policie zadržela loni v dubnu krátce po jeho podmínečném propuštění z vězení, kde si odpykával trest za vraždu Lehkého. Bylo to měsíc před tím, než by vraždy Kovaříka a Blažíčka byly promlčeny. Na jeho obvinění se podílel tým Tempus, který vyšetřuje letité neobjasněné kauzy. Trest za vraždu Lehkého si Večeř nakonec odpykal celý, až do dnešního propuštění byl totiž ve vazbě, která se do jeho výkonu započítává.

autor: ČTK | 23. 6. 2016 11:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama