Chyběl někdo, kdo by řekl, ať neblbneme, soudí o kauzách STAN hejtman Půta

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
25. 7. 2022 15:21
Liberecký hejtman Martin Půta patřil na sobotním sněmu STAN k lidem, kteří vystoupili s největší kritikou poměrů v hnutí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o svých připomínkách, ať už se týkaly neřešení kauz, nebo volání po větší pomoci lidem v těžké ekonomické situaci. "Příště budeme mít na předsedu více kandidátů, konkurence k politice patří," komentoval fakt, že šéfem chtěl být jen Rakušan.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta. | Foto: ČTK

Proč se Starostové a nezávislí dostali podle vás do takového průšvihu? V čem byla podle vás podstata problémů? Sledoval jsem pozorně sobotní mimořádný sněm STAN, ale přijde mi, že se na něm na toto téma až tak moc nemluvilo. Patrně nejčastěji zaznívalo, že lidé ve vedení byli až moc velcí kamarádi nebo jim chyběla odvaha ptát se na nepříjemné věci.  

Nebylo to ani tak o odvaze. Ale když s někým budujete hnutí deset, nebo i patnáct roků, tak potom převažuje uvažování typu, že to či ono ještě vydržíme. Možná nebyl ve vedení nikdo, kdo by řekl: Hele neblbněte, jestliže se Věslava Michalika ptají na jeho firmy, tak přece musí k tomuto položit na stůl všechny informace, ještě než byla oznámena jeho kandidatura na ministra. A podobně, jestliže chce jet Honza Farský do USA, tak asi těžko může dělat poslance.

Není ale přece jen paradoxní, že Víta Rakušana si delegáti opět zvolili naprosto drtivou většinou hlasů za předsedu, přestože byl u problémů s panem Michalikem, Farským a také exšéfem STAN v Praze Petrem Hlubučkem? Byť svým způsobem jen nepřímo?

Delegáti Vítkovi věřili, že nebyl součástí těch největších problémů ve STAN, a vnímají jeho vůli skutečně problémy řešit. A po pravdě řečeno jsme navíc v situaci, že nikdo jiný na předsedu kandidovat nechtěl. Možná to bylo tím, že jsme překročili nějakou vývojovou fázi, protože ještě nedávno vůbec nikdo u nás nečekal, že budeme mít tak moc poslanců a čtyři ministry. Věřím, že na příštím sněmu už budeme mít více kandidátů. Konkurence k politice patří, a když konkurence chybí, může se projevit i v problémech, které zažíváme.

Nezvažujete, že byste někdy na předsedu kandidoval?

Prožívám situaci, kdy jsem středně otrávený z toho, jak funguje česká spravedlnost, a nevím, jestli mám vůbec vnitřní motivaci dál v politice působit.

Zastavme se ještě u problémů dua pražský politik STAN Petr Hlubuček - podnikatel a lobbista Michal Redl, kteří jsou podle policie členy organizované skupiny, která se mimo jiné dopouštěla korupce. Kde jsou podle vás samotné kořeny tohoto problému? Ptal jste se na to třeba Petra Gazdíka, který kvůli kontaktům s Redlem rezignoval na post ministra školství?

Poprvé jsme situaci kolem bývalého předsedy STAN v Praze Petra Hlubučka řešili letos v únoru, když web Neolivni.cz psal o jeho policejním vyšetřování. Ptal jsem se na předsednictvu, jestli někdo o tom něco ví. A myslím, že Standa Polčák a Petr Gazdík mluvili o tom, že otec Michala Redla byl vážený člověk a sponzor hnutí. Jak se ale jeho syn dostal k Hlubučkovi, to já opravdu dodnes nevím.

Když vyšly následně další články, tak jsem Hlubučkovi říkal, že jestli má čisté svědomí, tak nechápu, proč nechce zveřejnit, jak je to s jeho nemovitostmi. Protože mám zkušenost s trestním stíháním, tak jsem ho poprosil o schůzku mezi čtyřma očima, na které jsem mu řekl: Petře, nevím nic jiného, než co píší média. Ale jestli je jenom něco z toho pravda, tak ty proboha musíš odstoupit, jinak poškodíš hnutí úplně šíleným způsobem.

Co on na to?

Odpověděl mi, že celé je to komplot proti němu, protože prý překazil velké kšefty v pražském Dopravním podniku a Pražské plynárenské. V tomto duchu mluvil celou dobu a tvrdil, že má čisté svědomí.

Ptal jste se pana Gazdíka, jak často byl v kontaktu s podnikatelem Redlem a proč mu případně prostě nepoložil telefon, když mu Redl volal? Když jsem s ním nyní mluvil, pan Gazdík mi řekl, že prý my novináři přeháníme při psaní o jeho kontaktech s Redlem. 

Ptal jsem se ho na toto, když to celé vypuklo. Ale myslel jsem si, že Redl je více ve spojení se Stanislavem Polčákem. A když Petr začal zoufale vysvětlovat, že Redla dlouho neviděl, a pak, že si zavolali nebo že se potkali, tak jsem si říkal, že se mu stalo to nejhorší, co se vám může jako politikovi stát. Že lžete jako malé dítě.

A lhal?

Já nevím. Ale vysvětlování novinářům, když se ho ptali na dovolenou s Redlem, že s ním na dovolené nebyl, a potom, že myslel letní dovolenou, a ne zimní, tak to od něj bylo prostě nešťastné.

Vy jste na sněmu poměrně ostře kritizoval kumulaci funkcí, což je u STAN docela velký problém, spousta starostů jsou poslanci či senátoři a mají i další funkce. Mohl mít i tento fakt vliv na to, že čelní členové neřešili včas problémy? A nebudete už kumulovat funkce?

Chápu, že kumulaci funkcí nemohli mnozí řešit rychle, protože mnohdy ani nepočítali se zvolením do sněmovny. Zejména když kandidovali z nějakého horšího místa. A najednou je voliči do sněmovny poslali. Na druhou stranu, pokud někdo kumuluje funkce dlouhodobě, tak to považuji za velké neštěstí. Není normální, když někdo dělá kromě hejtmanství poslance nebo senátora. Myslím si, že má člověk dělat v politice jednu funkci, a to na sto procent, protože jinak to většinou negativně odnáší výkon obou funkcí.

Vláda bude muset ceny energií zastropovat

Vy jste na sněmu STAN upozorňoval také na to, že mnozí lidé se dostávají do obrovských finančních problémů a že je třeba jim více pomoci. Naléháte v tomto například na předsedu STAN a ministra vnitra Víta Rakušana, aby vláda udělala více?

Už na předsednictvu hnutí v polovině března jsem říkal, že bude velký problém s cenou energií a že si nepostačíme s pomocí nejchudším, protože se zdražování dotkne i střední třídy. Což se stalo. A nejde "jen" o občany. Teď se musíme bavit například o celém segmentu sklářství. Jestli vláda nenajde účinnou pomoc, tak se může stát, že v naší zemi zkrachují sklárny, zatímco například ve Francii budou fungovat, protože je tam díky vládě energie významně levnější.

Samozřejmě, ve standardním tržním prostředí je špatně, když vláda ohledně ceny energií zasahuje, ale je otázka, jestli jsme nyní v takovém prostředí. Jsme v mimořádné situaci, kdy cena energie vůbec neodpovídá reálným nákladům na její vznik.

Vít Rakušan na sněmu oznámil, že je třeba mluvit o příjmové stránce  rozpočtu. Znamená to, že STAN přijde s nějakými návrhy? A jakými?

Myslím, že daň z nepřiměřených mimořádných zisků je věc, která bude muset nastat. Už po zahájení války jsem říkal, že nás čeká zavedení nějaké válečné daně, ve které budou muset bohatí nějakou dobu projevit větší solidaritu s chudými. Jinak náš solidární stát neudržíme pohromadě.

Měla by tedy vláda Petra Fialy více pomáhat?

Můj soukromý laický názor je, že nakonec v nějaké fázi bude muset vláda ceny energií zastropovat, pokud nechce položit celé odvětví průmyslu.

Myslíte si, že vláda umí lidem svá rozhodnutí vysvětlovat? I na vašem sněmu zaznělo, že starostové z vašeho hnutí mají k lidem nejblíže a cítí jejich problémy.

Je před komunálními volbami a starostové trochu vyděšeně sledují, kolik voličů se cítí být nynější sociální situací mimořádně znejistěných. To fakt nejsou lidé, kteří by měli vždycky hluboko do talíře. To jsou mraky lidí, kteří si před rokem dvěma vzali hypotéku a dnes jsou v situaci, kdy vůbec neví, co budou dělat.

Podle mě se to nedá vyřešit tím, že si řekneme, že budeme bojovat raději s inflací. Chápu, že čisté ekonomické poučky něco říkají, ale my jsme v mimořádné situaci vymknuté z kloubů. A řekl bych, že i jiné pravicové vlády v Evropě dělají kroky, o kterých by před dvěma roky tvrdily, že je dělat nikdy nebudou.

VIDEO: Konec Farského ve sněmovně? Nejlepší řešení, nehodili jsme ho přes palubu, řekl v lednu 2022 hejtman Půta

„Jednání Starostů bylo dlouhé, zazněly různé názory, vzdát se poslaneckého mandátu bylo nejlepší možné řešení,“ říká hejtman Martin Půta. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy