V Chlístovicích komise podváděla, volila i nezvěstná. Volby se musejí opakovat

Marek Pokorný Marek Pokorný
7. 11. 2018 10:32
V malé obci Chlístovice na Kutnohorsku se sedmi sty obyvateli budou opakovat volby. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze. Soudy již v řadě případů do výsledků voleb zasáhly, ale zatím vždy jen přerozdělily mandáty. Chlístovice jsou první, kde se kvůli volebním podvodům budou muset volby opakovat. Ale pouze v jednom ze dvou volebních okrsků - v druhém žádné nesrovnalosti nebyly.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Na soud se obrátila šestice místních, která upozornila na to, že dvě členky komise vybízely občany k vhození hlasu do přenosné urny, ač si o ni nežádali. Stěžovatelé také upozornili, že na seznamu voličů jako ti, co byli volit, byli zaškrtnuti lidé, kteří ve skutečnosti nevolili.

Soud následně zjistil, že jako hlasující bylo uvedeno nejméně sedm lidí, kteří tvrdí, že vůbec nevolili či v obci prokazatelně nebyli. Například žena, která je v pátrání policie a místo jejího pobytu neznají údajně ani rodinní příslušníci.

"Ačkoli soud nemůže s jistotou prokázat, za kolik nevoličů bylo hlasováno a kterým kandidujícím subjektům tyto hlasy připadly, není pochyb o tom, že došlo k zásadnímu zatemnění výsledku voleb, neboť výsledky zjištěné okrskovou volební komisí č. 1 neprokazují spolehlivě vůli voličů," uvedl v usnesení soud.

Protože se jednalo o relativně velký počet, v daném okrsku to nejspíše ovlivnilo rozdělení mandátů. Soud přitom připustil, že nelze zjistit, zda a komu toto pomohlo.

"Zároveň panují důvodné pochybnosti ohledně účasti u voleb u dalších osob, které se sice vyskytují na seznamu voličů volících do zastupitelstva, ale nikdo je ve volební místnosti neviděl a nejsou ani uvedeni na seznamu osob, které volily do přenosné volební schránky," konstatoval soud.

Vítězství KSČM

Volby v obci vyhrála s 33 procenty KSČM, která získala 5 z 15 mandátů. V daném okrsku však získalo 38 procent Sdružení nezávislých kandidátů spojených osad. V druhém okrsku však uvedené sdružení získalo jen necelých pět procent hlasů.

Manipulaci mají podle soudu na svědomí dvě členky okrskové komise, které chodily s přenosnou urnou. Jenže jejím prostřednictvím smí podle pravidel volit jen ti, kdo si dopředu tuto přenosnou urnu vyžádali. Nicméně se pak ukázalo, že umožnili volit nejen řadě osob, které náhodně potkaly, ale také si některé voliče podle všeho vymyslely.

Obě se pak před soudem do výpovědí, co se dělo, zaplétaly. Jedna z nich nicméně připustila, že odvolila i za svého švagra. "Je téměř nemožné uvěřit verzím, kterými se tyto členky okrskové volební komise snaží vysvětlit náhlou účast některých občanů u voleb," konstatoval soud. Volbami se dokonce zabývala policie, která na požádání soudu vyslechla některé voliče i členy okrskové komise.  

Na seznamu i mrtvá žena

A soud přišel na to, že uvedené členky komise falšovaly seznam voličů. "Zjevně dodatečně a narychlo, tedy i nepečlivě a s množstvím chyb, byl vytvořen seznam voličů, kteří si měli požádat o možnost hlasovat do přenosné volební schránky," konstatoval soud, který poukázal na to, že na tomto pozměněném seznamu bylo i jméno již několik let mrtvé ženy.

Soud neměl pochyb, že to měly na svědomí dvě zmíněné členky komise. "O skutečnosti, že k manipulaci s volebními lístky, resp. k výkonu hlasovacího práva v zastoupení došlo s vědomím těchto dvou členek komise, svědčí i to, že bylo dodatečně vytvářeno více verzí vyplněných seznamů voličů, které měly zakrýt to, že bylo hlasováno i za občany, kteří se zjevně dlouhodobě v obci nezdržují a v podstatě je není možné ani kontaktovat," konstatoval soud.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy