Vandal poškodil pomník Bohumila Hasila, bratra Krále Šumavy. Nehoráznost, říká autor

ČTK ČTK
26. 11. 2019 15:14
Vandal poškodil pomník a pamětní desku Bohumila Hasila, jenž převáděl lidi přes Šumavu z komunistického Československa na Západ. Pamětní deska je umístěna na zdi hřbitova v Českých Žlebech na Prachaticku. Pomník je zhruba o kilometr dál, kde Hasila v září 1950 při jednom z přechodů hranic pohraničníci postřelili. Hasil zranění podlehl.
Bohumil Hasil byl starší bratr známějšího Josefa Hasila (na snímku), jemuž se přezdívalo Král Šumavy.
Bohumil Hasil byl starší bratr známějšího Josefa Hasila (na snímku), jemuž se přezdívalo Král Šumavy. | Foto: Archiv bezpečnostních složek ČR

"Je to nehoráznost a zneuctění památky," řekl autor Hasilova pomníku Pavel Horešovský. Pomník tvoří kámen, na němž je umístěna bronzová deska s Hasilovým jménem a daty narození a úmrtí. "Vypadá to, jako když někdo desku poničil údery ostrou špičkou krumpáče," řekl Horešovský.

Pamětní desku na hřbitově v Českých Žlebech podle něj zase někdo postříkal sprejem a napsal k ní nápis "vrah". Případ vyšetřovala i policie. "Věc jsme museli odložit, protože pachatel nebyl zjištěn. Pokud by se objevily nové okolnosti, opět bychom se k případu vrátili," řekla policejní mluvčí Martina Joklová.

Bohumil Hasil byl starší bratr známějšího Josefa Hasila, jemuž se přezdívalo Král Šumavy. Na přelomu 40. a 50. let minulého století převáděl lidi z Československa na Západ. On i Bohumil se stali agenty americké zpravodajské služby. Josef Hasil zemřel v půlce listopadu ve věku 95 let.

Oba bratři převáděli lidi přes hranice s Německem v šumavské části. Bariéru mezi Československem a západní Evropou hlídali členové Pohraniční stráže. Někteří z nich tvoří spolek Klubu českého pohraničí, jenž usiluje o vybudování památníku pro pohraničníky socialistické armády v krušnohorském Cínovci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy