Vakcína AstraZeneca je v Česku pět dní, ještě ji nikdo nedostal. Bude pro zdravotníky

Radek Dragoun Radek Dragoun
10. 2. 2021 16:34
Takřka dva tisíce lahviček vakcíny AstraZeneca, každá se zhruba deseti dávkami, dorazilo do Česka minulou sobotu. Ani po pěti dnech ji však nedostal ani jediný Čech. Tři nemocnice, do kterých je stát rozvezl, slibují, že jimi začnou očkovat během tohoto týdne. Prioritně ji obdrží zdravotníci ve vybraných zařízeních.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Celkem 19 200 dávek vakcíny AstraZeneca má od minulé soboty Česko k dispozici. Použita však dosud nebyla ani jedna jediná. Stát začal tuto vakcínu do krajů distribuovat v pondělí, přes 10 tisíc dávek obdržela nemocnice v Kolíně, 4600 dávek Fakultní nemocnice Hradec Králové a 4400 jihlavská nemocnice.

Všechny tři nemocnice slibují, že s očkováním vakcínou od firmy AstraZeneca začnou již brzy. Část dávek totiž tyto nemocnice ještě dále rozváží do dalších zdravotnických zařízení ve svém kraji. "S očkováním začínáme zítra. Naše nemocnice je distribučním centrem pro všechna očkovací místa ve Středočeském kraji. Včera bylo rozhodnuto krajským koordinátorem o distribuci vakcíny pro jednotlivá očkovací místa," říká předseda představenstva kolínské nemocnice Petr Chudomel.

Podobně budou postupovat také na Vysočině. "Dnes si vakcínu vyzvedla první zařízení, která ji budou proočkovávat. Její redistribuce je rozložena do celého týdne tak, jak je potvrzován avizovaný zájem," vysvětluje mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Ani všech 4400 dávek vakcíny, které obdržela hradecká nemocnice, nezůstalo v krajském městě. Zhruba polovina dodaných lahviček během úterý putovala do dalších zdravotnických zařízení v kraji. "Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové vakcínou AstraZeneca budeme očkovat zdravotníky a pracovníky sociálních služeb. Ty jsme nyní kontaktovali s žádostí o zpětnou reakci, zda k očkování dorazí. Protože chceme zachovat oddělené podávání různých vakcín v jednotlivých očkovacích místech, předpokládáme, že očkování vakcínou začne do konce tohoto týdne," říká mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Vakcína AstraZeneca tak v tuto chvíli nebude sloužit prioritní skupině seniorů nad 80 let. Ačkoliv Evropská léková agentura (EMA) schválila její použití pro všechny lidi starší 18 let, některé země nedoporučují očkování touto látkou u seniorů.

Důvodem je, že chybí data, která by potvrzovala účinnost u nejstarší populace, která byla v klinických studiích zastoupena jen minimálně. V Česku je však možné očkovat AstraZenecou všechny dospělé, ministerstvo prozatím neplánuje podobně jako jiné země stanovit doporučený horní věkový limit pro podání této vakcíny.

K seniorům se přesto první dávky AstraZenecy nedostanou. I na Vysočině totiž stejně jako v Královéhradeckém kraji budou zatím sloužit k naočkování zdravotnického personálu. Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek to však vysvětluje tím, že tuto vakcínu nemůže předat praktickým lékařům, přestože vzhledem k tomu, že AstraZeneca vyžaduje ze všech dosud schválených vakcín nejjednodušší podmínky pro skladování, by jí měli v budoucnu nejvíce očkovat právě praktičtí lékaři.

"Opakovaně jsme žádali ministerstvo zdravotnictví, abychom měli možnost tuto vakcínu předat rovnou k očkování praktickým lékařům, bohužel nám nebylo vyhověno z důvodu nepřipravenosti centrálního registračního systému. Oslovujeme proto v tuto chvíli další lůžková zdravotnická zařízení v kraji a zjišťujeme jejich potřebu a zájem o očkování," říká hejtman Schrek.

Vakcína je tak zatím určená například personálu ve státní psychiatrické nemocnici v Jihlavě a v Havlíčkově Brodě, v Nemocnici Moštice či v nemocnici v Počátkách. Pokud by se nespotřebovala všechna, plánuje ji vedení kraje použít pro dozorce ve věznicích, kteří rovněž patří mezi prioritní skupiny pro očkování.

 

Právě se děje

Další zprávy