Účtenková loterie startuje už tento týden. Bez internetu si ale nezahrajete

Od neděle budou slosovatelné všechny účtenky vydané systémem elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí si od možnosti milionových výher pro zákazníky slibuje větší tlak na prodejce, aby vydávali účtenky EET. Kdo bude chtít vyhrát, musí se registrovat prostřednictvím webu nebo mobilního telefonu.
Ministerstvo financí předvedlo aplikaci a webovou stránku, díky nimž se lidé mohou účastnit účtenkové loterie k Elektronické evidenci tržeb. | Video: Blahoslav Baťa

Praha - Ministerstvo financí představilo podobu účtenkové loterie, která startuje 1. října. Od té chvíle se z každé účtenky elektronické evidence tržeb stane los, na který bude možné vyhrát třeba automobil. První slosování proběhne letos 15. listopadu, budou do něj zařazeny účtenky vystavené v měsíci říjnu.

"Primárním cílem účtenkové loterie je normalizovat vztah mezi zákazníkem a obchodníkem tak, že vydat účtenku je úplně normální," řekl ministr financí Ivan Pilný. Proto také podle něj nelze vyčíslit, jaký přínos pro státní pokladnu bude loterie mít. 

Náklady na provoz systému, který bude nejméně následující dva roky zajišťovat firma Diebold Nixdorf, dosáhnou 15 milionů korun včetně DPH ročně. Dalších 65 milionů půjde každý rok na výhry. "Zároveň spustíme informační kampaň, protože chceme, aby soutěžilo co nejvíce lidí," řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Kampaň v rozhlase, která už byla spuštěna a poběží do konce března, vyjde na 3,5 milionu korun.

"Spoty a postery na Facebooku pak vyjdou na další 1,5 milionu korun," dodal Žurovec. V neděli a v pondělí pak ministerstvo financí plánuje seznamovat zákazníky s účtenkovou loterií také ve třech velkých obchodních centrech v Praze, Brně a Ostravě.

K účasti na loterii je potřeba počítač s připojením k internetu nebo chytrý telefon a dále také e-mailová adresa či telefonní číslo, podle kterého se účastník loterie identifikuje. Pro zařazení do slosování je pak třeba vyplnit řadu údajů přímo z pokladního dokladu .. Aplikace poběží na webové stránce www.uctenkovka.cz. Na ní se uživatel zaregistruje a jejím prostřednictvím bude odesílat přijaté účtenky ke slosování. Zaregistrovat se mohou jen uživatelé starší osmnácti let. 

Při registraci je třeba vyplnit řadu údajů. Kromě prvních 12 znaků kódu FIK nebo BKP, což jsou mnohamístná čísla na každé účtence, musí každý zákazník zadat také daňové identifikační číslo obchodníka, datum a čas nákupu a cenu na účtence. "Chceme tím zabránit podvodům, kdy by si zákazník úmyslně rozděloval nákup na více položek, aby měl více slosovatelných účtenek. Proto je tady také od každého obchodníka jedna účtenka za den," doplnil Martin Šabo z ministerstva financí. 

Možné bude využít i mobilní aplikaci, která si některé potřebné údaje načte sama pomocí fotoaparátu v chytrých telefonech. Systém ale není vždy spolehlivý, záleží na kvalitě účtenek.

Další osobní údaje jako je jméno a příjmení není nutné do systému zadávat do chvíle, než některá z účtenek vyhraje. Pak musí účastník loterie dokončit na webu www.uctenkovka.cz nebo přímo v mobilní aplikaci úplnou registraci. Při ní musí mimo jiné zvolit, zda chce peněžitou výhru převést na účet nebo si ji vyzvedne osobně v sídle společnosti Sazka, jež se na účtenkové loterii také podílí. Výhry, které si účastníci loterie nevyzvednou ani přes opakované upozornění ze stany provozovatele loterie do 60 dnů, se vrátí zpět do státního rozpočtu.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

Stát bude v Účtenkovce každý měsíc rozdávat 21 025 výher osvobozených od daně, hlavní cenou je jeden milion korun. Druhý vylosovaný obdrží automobil v hodnotě zhruba 400 tisíc korun, třetí si připíše 300 tisíc korun, čtvrtý 200 tisíc a pátý výherce 100 tisíc. Dále by lidé měli mít možnost získat dvacet výher po 20 000 korunách, tisíc výher po 1 000 Kč a 20 000 výher po stokoruně.

Podobná loterie už funguje od roku 2013 na Slovensku, za prvních osm měsíců do ní lidé poslali kolem sta milionů účtenek.  "Účtenkovou loterii považujeme za úspěšný projekt. Do dnešního dne se do ní zapojilo přibližně 550 tisíc lidí. Důležitá je zejména proto, že namísto příkazů a zákazů využívá osobní motivace lidí," uvedl, generální ředitel daňové a celní sekce slovenské finanční správy Ladislav Hanniker.

Obchodníci se systémem EET však u nás zavedení loterie kritizují. "S ohledem na to, jak všechny politické strany v posledních týdnech avizují jednu změnu EET za druhou, nejsem o úspěchu celého projektu účtenkové loterie v současné době přesvědčený. Jiná situace by byla, pokud by Účtenkovka již alespoň částečně fungovala nyní, tedy pokud by byla spuštěna zároveň s první vlnou EET, což se nestalo," uvedl Zbyněk Švec, zakladatel společnosti ASW Systems, která dodává systémy EET pro restaurace. Podle Švece ministerstvo financí tímto způsobem jen překlápí část své odpovědnosti a kontrolní činnosti na občany.

Ministerstvo financí si chce na vyhodnocení Účtenkovky nechat jeden rok. "Uvědomujeme si, že s účtenkovou loterií se pojí také náklady. Samozřejmě budeme sledovat to, do jaké míry se vynaložené prostředky vrátí," řekl ministr Pilný. Zároveň přiznal, že ministerstvo zatím nemá nástroje, jak zjistit přínos účtenkové loterie k efektivitě elektronické evidence tržeb.

"Hledáme i s kolegy ze Slovenska metodiku, která by nám v tom pomohla. Zatím nevíme co přesně máme očekávat, protože se v Česku dosud nic takového nedělalo," dodal Pilný. Podle ministra je ale nepravděpodobné, že se Účtenkovka hned po roce existence zruší.

Elektronická evidence tržeb, kterou má Účtenkovka podporovat, byla spuštěna loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Od letošního března se zapojily firmy z oblasti maloobchodu a velkoobchodu. Příští rok mají následovat další obory včetně právníků, lékařů nebo účetních. Některé politické strany kandidující v říjnových parlamentních volbách však navrhují rozšiřování EET na další oblasti zastavit nebo dokonce evidenci zcela zrušit.

Obchodníci nyní v pracovních dnech v systémech ministerstva denně zaregistrují 13 až 15 milionů účtenek, o víkendech je počet nižší. Od spuštění EET až do letošního 11. září obchodníci zaregistrovali zhruba 2,7 miliardy účtenek.

Já opravdu nejsem superman, jedna dáma dělá 20 podprsenek za rok, to jsem nevěděl. Strach z EET šíří média a politici, říká Babiš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy