V neděli padly desítky teplotních rekordů. Může za to horký vzduch z Afriky

ČTK ČTK
30. 10. 2022 16:49
Teploty v Česku v neděli na třech místech vystoupaly na 25 stupňů Celsia a výše, čímž byla naplněna meteorologická definice letního dne. Nejtepleji bylo ve Vimperku na Prachaticku, kde odpoledne naměřili 26,2 stupně. Padl tam tak rekord pro 30. říjen, podobně jako na většině všech stanic měřících alespoň 30 let.
Foto: Aktuálně.cz

Příčinou extrémně vysokých teplot je velmi teplý a suchý vzduch ze severozápadní Afriky, uvedli meteorologové na twitteru. V důsledku inverze byly v neděli nejvyšší teploty naměřeny ve středních a vyšších nadmořských výškách.

Vedle Vimperku v neděli prožili letní den také lidé v Kašperských Horách na Klatovsku, kde se rtuť v teploměru dostala na 25,4 stupně Celsia. Přesně 25 stupňů zaznamenala stanice Hliniště na Prachaticku.

Rekord pro 30. říjen byl v neděli překonán na 86 místech s dobou měření alespoň 30 let, což představuje většinu takových stanic. Na některých místech byl rozdíl oproti předchozímu maximu výrazný. Například ve Vimperku bylo dosavadním maximem 17,6 stupně z roku 2004, zatímco v neděli tam bylo o více než 8,5 stupně tepleji.

Na třech stanicích v neděli padl teplotní rekord nejenom pro 30. říjen, ale i pro kterýkoliv jiný říjnový den. V Nové Vsi v Horách v Ústeckém kraji bylo 24,5 stupně Celsia, zatímco dosavadní říjnový rekord byl 23,7 stupně z 2. října 1985. Na Měděnci, rovněž v Ústeckém kraji, v neděli naměřili 24,1 stupně Celsia, čímž bylo překonáno měsíční maximum z 2. října 2011, které mělo hodnotu 22 stupňů. Třetí stanicí, kde v neděli padl říjnový rekord, byl Churáňov na Prachaticku. Nové maximum tam je po neděli 23,9 stupně, o tři desetiny stupně víc než činil dosavadní rekord z 19. října 2012.

Teplotní rekordy padaly v Česku už ve čtvrtek, pátek a v sobotu. Na konec října nezvykle teplé počasí by mělo vydržet ještě v pondělí, i když už bude poněkud chladněji. Odpolední maxima meteorologové očekávají mezi 17 až 21 stupni. V úterý bude přes Česko přecházet slabá studená fronta, takže odpolední maxima budou už jen do 15 stupňů Celsia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy