V Česku v sobotu padaly staré teplotní rekordy, na jihu naměřili téměř 24 stupňů

ČTK ČTK
29. 10. 2022 18:21
Na několika místech České republiky se během soboty odpolední maxima dostala nad 22 stupňů Celsia. Země tak zažila další nadprůměrně teplý říjnový den. Nejtepleji bylo v jihočeském Husinci, kde meteorologové naměřili 23,8 stupně.
Česko zažívá výjimečně teplý říjen.
Česko zažívá výjimečně teplý říjen. | Foto: Shutterstock

Teplotní rekordy pro 29. říjen padly zhruba na polovině stanic, které měří 30 a více let. Nad 22 stupňů se v sobotu teplota dostala v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku, kde naměřili 22,8 stupně. O tři desetiny stupně chladněji bylo ve Vimperku na Prachaticku. Informoval o tom Filip Smola z Českého hydrometeorologického ústavu.

O výjimečnosti sobotního počasí svědčí fakt, že teplotní maxima pro předposlední říjnový den padla zhruba na šesti desítkách stanic s alespoň třicetiletou délkou záznamů. Nejčastěji to bylo v Jihočeském a Plzeňském kraji.

Říjen 2022 je teplotně nadprůměrný.
Říjen 2022 je teplotně nadprůměrný. | Foto: ČTK

Na jihu nejtepleji od roku 1960

Kromě Husince, Rožmitálu a Vimperku padlo dosavadní teplotní maximum pro 29. říjen například v Českých Budějovicích-Rožnově, kde měří teplotu 138 let. V sobotu tam bylo 22 stupňů, o 0,2 stupně tepleji než v dosud rekordním roce 1960.

Nové maximum mají po sobotě také na pražském Karlově nebo v Klatovech. Na Karlově se rtuť v teploměru vyšplhala na 20,6 stupně, přičemž dosavadní maximum z roku 1937 bylo 19,4 stupně Celsia. V Klatovech byl překonán rekord z 29. října 1943, který měl hodnotu 17,2 stupně. V sobotu tam naměřili 19,9 stupně Celsia. Obě stanice přitom patří mezi "stoleté." V Klatovech měří 107 let, v Praze na Karlově 101 let.

Teplotní rekordy padaly v Česku už ve čtvrtek a v pátek. A vlna nadprůměrně teplého počasí má podle meteorologů pokračovat i v neděli. "Oblačnosti bude málo a na Šumavě/Pošumaví možná naměříme až 25 stupňů Celsia," uvedl v sobotu ČHMÚ na Twitteru

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy