V Horní Blatné koupíte "na sekeru" i rohlíky. Většina lidí je v exekuci, problémy s dluhy dědí děti

Horní Blatná.
Podle mapy od neziskovky Otevřená společnost je samotná Horní Blatná s více než 63 procenty občanů v exekuci nejzasaženější lokalitou na Karlovarsku i v celé zemi.
Jako ghetto na první pohled vůbec nepůsobí…
Řada domů je nově omítnutých, v uličkách dál od středu ale přibývá zpustlých stavení…
Foto: Jan Mudra
Martin Biben Martin Biben
20. 2. 2018 5:30
Podle neziskové organizace Otevřená společnost je horské městečko Horní Blatná s více než 63 procenty občanů v exekuci jednou z nejzasaženějších lokalit v celé zemi.

Horní Blatná - Není jí ještě 60, ale vypadá skoro o deset let starší. Na vrásčité tváři Marie Horáčkové se její těžký život podepsal. Přežila smrt svého syna, násilí, kvůli kterému odešla od manžela, a nakonec ji ničily roky exekuce.

"Deset let jsem pracovala jako dělnice na třídírně uhlí. Byla to těžká práce s lopatou, ale vydělávala jsem slušně. Jenže pak mi lékařka řekla, že jestli nechci skončit na vozíčku, tak toho musím nechat. Ztrátou práce a rozvodem začaly moje finanční problémy," vypráví drobná hnědovlasá žena z Horní Blatné v Krušných horách.

Žije v horském městečku, kde není zkušenost s exekucemi ničím výjimečným. Podle jejich mapy, vydané neziskovou organizací Otevřená společnost, je samotná Horní Blatná s více než 63 procenty jednou z nejzasaženějších lokalit v celé zemi*. Z 387 lidí starších 15 let tady zažilo vyvlastnění 244 obyvatel. 

"Já měla exekucí několik. Moje dluhy přitom nebyly nijak velké, největší činil čtyři tisíce za to, že jsem si pořídila televizi na Multiservis. Jenže nakonec jsem za ni kvůli penále zaplatila dalších 37 tisíc," říká Horáčková (jejíž jméno je v textu na její přání změněno). Ženě v krizi nakonec pomohlo, že se začala pro Městský úřad v Horní Blatné starat o pořádek na veřejných prostranstvích, uklízí i v jednom místním penzionu.

"Dluhy se mi podařilo postupně splatit, už několik roků mám pokoj. Ale často jsem neměla peníze ani na jídlo," vypráví.

Horní Blatná, horské městečko se zasněženým čtvercovým náměstím a opraveným kostelem v jeho středu, jako ghetto na první pohled vůbec nepůsobí. Řada domů je nově omítnutých, v uličkách dál od středu ale přibývá zpustlých stavení. Na několika průčelích dokonce prosvítají nápisy po odsunutých Němcích, kteří tu ještě za války tvořili většinu obyvatel.

Zejména na náměstí je otevřených několik úhledných restaurací a penzionů. Je však jasné, že žijí převážně z turistů. Místní dělají tržby hlavně třem obchodům s potravinami, z nichž dva sídlí v přízemí budovy městského úřadu.

Potraviny na dluh na denním pořádku

Majitel jednoho z nich, Roman Pova, má mezi místními pověst dobráka, který dá i na dluh. "Před 10 lety to po mně chtělo i 10 lidí denně, nyní, protože si už nemůžu dovolit tak rozdávat, je to pár lidí za týden. Napíšu si lísteček, jméno, jsou to většinou stokorunové částky za měsíc. Koupí si jeden šáteček, rohlík, malou čokoládu za pětikorunu, jen základní potraviny, aby měli co jíst," říká Pova, ke kterému chodí bez peněz 20 až 30 stálých zákazníků.

Exekuce: Horní Blatná a Česko

Horní Blatná

Podíl osob v exekuci podle dat neziskového sdružení Otevřená společnost činil 63,05 procent, průměrný počet exekucí na osobu byl 3,6, průměrná jistina, na osobu je 165 tisíc. Z 387 lidí starších 15 let tady zažilo 244 exekuci. V celém Karlovarském kraji bylo podobně postiženo téměř osmnáct procent obyvatel.

Trochu paradoxem je, že prezidentské volby v Horní Blatné zejména díky hlasům voličů s průkazy vyhrál Jiří Drahoš, v parlamentních vyhrála ODS.

V roce 2017 bylo v exekucí v Česku 863 tisíc lidí, tři a více exekucí jich mělo 493 tisíc, celkově bylo v exekuci 9,7 procenta lidí nad 15 let. Celkový počet exekucí činil 4,67 milionu, celková vymáhaná suma 239 miliard korun. Za loňský rok přibylo 31 tisíc dalších případů.

Prodat jim "na sekeru" alkohol prý ale nepřipadá v úvahu. "A cigarety výjimečně, třeba mají jen 50 korun, tak jim dám do jejich krabičky polovinu, a druhou teprve až doplatí," říká.

Tvrdost exekutorů ale zažil i samotný majitel obchodu. "Měl jsem na náměstí pronajatou pizzerii a majitelka, která v polovině domu bydlela, po mně chtěla platit celý účet za plyn. Přes šest tisíc jsem poslal asi o 50 dnů později, než jsem měl. Na soudních a exekučních nákladech mě to stálo o dalších 20 tisíc více kvůli nezaplaceným třem stovkám penále, na které jsem zapomněl," říká místní patriot, který má za zády kromě regálů s kávou či okurkami i panoramatický snímek z fotografování obyvatel Horní Blatné z loňského srpna, kdy městys slavil 485 let od založení.

Starostu Horní Blatné Roberta Petra zaskočilo, že exekuce zasáhly tak vysoký počet lidí. "Věřil bych nejvýš třetině, 63 procent se mi zdá hrozně moc," namítá Petro. Podle autora projektu Mapy exekucí Radka Hábla jsou však čísla správná. "Jsou z Exekutorské komory, z centrální evidence exekucí, navíc v Horní Blatné dosahoval podíl osob v exekuci už v roce 2016 celkem 57 procent, loni v říjnu už to bylo 59 procent," uvedl.

Starosta přiznává, že problém se netýká jen chudších lidí, kterých je podle něho ve městě asi třetina, ale i podnikatelů. "Vím i o firmě, která má 20 exekucí, další podnikatel jich má 22 od devíti tisíc až po půl milionu," přiznává Petro.

Chybí práce, hlavně na jaře a na podzim

Nejhůře je na tom podle něho ale zhruba 10 procent nezaměstnaných, což je v městysu se 440 obyvateli asi 35 lidí. Pro mladé, většinou starousedlíky bez vzdělání, chybí pracovní příležitosti.

"V zimě a v létě to jde, to je zaměstná turismus, ale horší je to na jaře a na podzim," míní. Řada lidí proto dojíždí například do továrny německé firmy Witte v Nejdku, do Ostrova či Karlových Varů.

Jen pokud existuje výdělek, je šance se z exekuční pasti vymanit. Často se ale problém dědí, což dokládá i případ Marie Horáčkové. "Jedna dcera a syn s tím mají velké trápení, jen druhá dcera nedluží. Mají všichni základní vzdělání, nevyučili se, i když jsem je k tomu vedla, je pro ně těžké sehnat dobrou práci," říká.

Potvrzuje to zjištění odborníků, že exekuce nejvíce poznamenají děti. "Ovlivní je to na zbytek života. Domácnosti, kde jsou exekuce, jsou vlastně na okraji společnosti, jsou nuceny žít z nějakých sedmi osmi tisíc korun měsíčně, což nejde," upozorňuje Hábl.

Lidé pod tlakem exekutorů se tak snaží mít nějaké peníze bokem, vydělat načerno. "Ty vzorce chování se opakují i v další generaci. Problém se pak rozrůstá a je pro vývoj společnosti velmi nebezpečný," varuje Hábl.

Lidé se musí ozvat, systémem už jsou ale semletí, říká expert na exekuční spory Petr Němec. Neoprávněné jsou exekuce podle tzv. rozhodčího nálezu. | Video: Emma Smetana

* V předchozí verzi textu jsme omylem uvedli chybnou informaci o tom, že je Horní Blatná nejzasaženější oblastí v Česku. Čtenářům i obci Horní Blatná se upřímně omlouváme.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy