V éře sbírek po povodni kupuje hejtman milionové audi

Martina Machová Radek Pecák Martina Machová, Radek Pecák
20. 10. 2010 13:05
Stanislav Eichler žádal o peníze, jeho úřad přitom v utajení hledá náhradu za utopené vozy
Musíme si pomáhat. Ale jak to ten hejtman vlastně myslel?
Musíme si pomáhat. Ale jak to ten hejtman vlastně myslel? | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Liberecký hejtman a kandidát sociálních demokratů do senátu Stanislav Eichler postavil sice senátní kampaň na pomoci obětem povodní, tři dny před hlasováním však spolurozhodl, že velkou pomoc dá i sám sobě.

Během srpnových ničivých záplav se Eichlerovu úřadu utopily tři automobily. Mimo jiné hejtmanské Audi, které Eichler zdědil po svém předchůdci Petru Skokanovi, a dva roky starý Superb, jež užívají radní.

Rada kraje tento týden schválila, že si hejtmanství pořídí nový "reprezentativní automobil vyšší třídy". Poptávková cena je 1,85 milionu korun bez DPH.

Hejtmanství se však rozhodlo dokumenty o kritériích nákupu tajit. "Jednání Rady kraje jsou ze zákona neveřejná," sdělila Aktuálně.cz mluvčí úřadu a odkázala na ústní informace od hejtmana. 

Kraj vedený Eichlerem uvolnil prozatím na obnovu povodní poničených oblastí 4 miliony z krizového fondu hejtmanství. Další 3,3 miliony darovali lidé na hejtmanstvím zřízený povodňový účet.

Klaus, socialistův vzor

Přestože schválení nákupu vozů a odsouhlasené parametry zakázky potvrdilo deníku Aktuálně.cz několik na sobě nezávislých zdrojů, samo hejtmanství se zveřejněním zadávací dokumentace váhá.

"Nevím, jestli vám to můžu poskytnout. Potřebuji to zkonzultovat," řekla Aktuálně.cz Květa Šírová z tiskového oddělení kraje. Za dvě hodiny dostalo Aktuálně.cz výše citované vyrozumění, že kraj dokumenty neposkytne.

Podle zdrojů však požadavky v zadávacím řízení ukazují, že liberecký hejtman touží po luxusu vozů Audi. Míří přitom takřka nejvýše, co to jde - na Audi A8, tedy vůz, jímž jezdí například prezident Václav Klaus.

Nový krajský vůz by měl mít černou metalízu, tempomat, litá 18 palcová kola, xenonová světla, pohon na všechny čtyři kola, výkon minimálně 250 kW a dvouzónovou klimatizaci.

Tomu, že si hejtaman Eichler vybral Audi, nasvědčuje i výběr firem, které byly s nabídkou osloveny. Všechny spojuje to, že prodávají Audi, dvě dokonce výhradně tuto značku. Jejich seznam má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Za sílu vozu Audi A8....
Za sílu vozu Audi A8.... | Foto: Audi

Jedna Audi = dva Superby

Požadavek na výkon nového vozu je přitom pro české poměry vysoký. Pokud by z něj hejtmanát slevil, mohl mít za tu samou cenu dva vozy Škody Superb se stejným vybavením, jaké požaduje pro audi.

Maximální rychlost obou vozů je 250 km/h, rozdíl je jen v jejich zrychlení, což by hejtman ocenil pouze, pokud by chtěl s novým vozem závodit nebo riskantně předjíždět.

Kromě Audi A8 by se ještě do parametrů vešel i starší model A6. Ten je však náročnými fajnšmekry na poli automobilů považován za okoukaný a "out".

Jezdíme v pick upu...

Hejtman Eichler přes všechno tvrdí, že pouze jeden luxusní vůz hejtmanství nekupuje. Podle něj rada kraje na svém úterním jednání schválila jen obnovu vozového parku po povodních.

"Jen se dělá poptávkové řízení, že teď je aktuální nedostatek vozidel, není čím jezdit a už jezdíme i pickupem. I já jezdím jetým volkswagenem nebo škodovkou. Když utopíte tři auta, tak ten autopark není tak široký," tvrdil Stanislav Eichler Aktuálně.cz, s tím že se nebudou kupovat tři vozy ale jen dva.

"Musíme šetřit," odůvodňoval rozhodnutí. Kolik za vozy chce kraj dát, prý z hlavy neví. "Dohromady (tedy za dva vozy, pozn. red.) jde přibližně o 1,7 milionů korun," odhadl.

Navíc se vyhýbá i tvrzení, že by mělo jít o auta pro vedení kraje, tedy pro radní a jeho. Ze zadávací dokumentace je přitom jasné, že jde o jeden vůz - a to luxusní.

 

Právě se děje

Další zprávy