"Odstoupil špatný Zeman." Lidé v Brně protestovali proti Benešové, požadují demisi

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2021 21:03
Odhadem 300 lidí se ve čtvrtek v Brně zúčastnilo demonstrace požadující demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Podle pořadatelů se snaží nabourat nezávislost české justice. Akce nazvaná "Necouvneme ani v Brně" směřuje i proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a Hradu. Akce se koná v 70 městech ČR. Akci v Brně pořádá Milion chvilek pro demokracii a Společně Brno.
Snímek z brněnské demonstrace
Snímek z brněnské demonstrace | Foto: ČTK

Mezi transparenty byl například nápis "Odstoupil špatný Zeman". Reagoval na květnovou rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který jako hlavní důvod označil tlak Benešové. Další z účastníků měl nápis na triku, že "požaduje demisi Andreje Babiše a jeho neschopné vlády."

Pořadatelé upozornili, že zatímco personální obsazení ministerstva zdravotnictví se dostalo do smyčky a vrací se Adam Vojtěch (ANO), Benešová se z funkce nechce hnout.

"Ohrožuje nezávislost justice, a tím pádem i demokracie. Pokud by na její návrh jmenovala vláda Andreje Babiše nového nejvyššího státního zástupce, šlo by opět o ohromný střet zájmů. V přímém přenosu tak můžeme sledovat snahy o destabilizaci justice a další zmatky na ministerstvu zdravotnictví, které vzbuzují v očích občanů jen čím dál větší nedůvěru," uvedli pořadatelé akce.

Podle nich se Benešová ještě jako nejvyšší státní zástupkyně snažila zamést stopy v takzvané aféře Olovo, snaze o diskreditaci tehdejší vlivné členky ČSSD Petry Buzkové. "Z funkce byla v roce 2005 odvolaná, protože se chovala spíš jako představitelka (Milošovy) Zemanovy ČSSD, ne jako představitelka nezávislé justice. Má mnoho dalších vroubků," uvedla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Hana Strašáková. Vrací-li se jako ministr Adam Vojtěch, měl by se podle ní vrátit na ministerstvo spravedlnosti Jan Kněžínek, který byl ministrem spravedlnosti od července 2018 do dubna 2019.

Za minimální účasti veřejnosti byla ve čtvrtek demonstrace v Liberci. Na Soukenném náměstí se v podvečer sešly zhruba dvě desítky lidí. Na vině byla zřejmě i průtrž mračen, která v tu dobu centrum stotisícového města zasáhla a většinu lidí zahnala pod střechu.

V centru Hradce Králové se demonstrace podle policie zúčastnilo asi šest desítek lidí. Protestující se z Masarykova náměstí vydali ulicemi ke krajskému soudu. Akce se obešla bez narušení veřejného pořádku.

Video: Zeman mohl být statečnější. Obávám se jmen, která Benešová přinese, říká Pospíšil

Za jeho odchodem vidím znechucení z toho, jak se ministryně chová. Její výroky jsou neospravedlnitelné, kritizuje bývalý ministr spravedlnosti. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 15 minutami

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP
Další zprávy