Už nejste podezřelý, oznámila policie po dvou letech aktivistovi, který nazval Šlachtu traktoristou

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
7. 6. 2017 19:50
Před dvěma lety vytáhli policisté v Olomouci aktivistu Tomáše Zeleného z jeho maringotky. Podezírali ho, že je zapleten do skupiny, která po nocích zapaluje policejní auta a cizí majek. Nechtěli mu vrátit věci, pak mu dali pokutu 8 tisíc korun za to, že nazval tehdejšího šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu traktoristou. Zelený musel jezdit na pravidelné výslechy do Prahy. Nyní policie bez omluvy aktivistovi oznámila, že už podezřelý není.
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Před dvěma lety proběhl po Česku velký zásah proti radikální levici. Hledali se lidé, kteří jako skupina s názvem Síť revolučních buněk zapalovali auta a cizí majetek. Policie tehdy vytáhla z jeho maringotky i aktivistu, který vystupuje pod pseudonymem Tomáš Zelený.

Toho kriminalisté vedli přes dva roky jako podezřelého a téměř rok a půl čekal Zelený i na vrácení všech svých věcí. Dostal také pokutu osm tisíc, že nazval tehdejšího šéfa protimafiánského úřadu Roberta Šlachtu traktoristou. Na konci května Zeleného kriminalisté vyloučili ze spisu, který k případu vedou. Podezřelý už tak najednou není.

"Být podezřelý znamenalo, že se na vlastní náklady musím na výzvu dostavit na podání vysvětlení na druhý konec republiky, ale přitom nemám žádná procesní práva, jako například možnost nahlížet do spisu, nebo alespoň vědět, z čeho jsem vůbec podezřelý. To teď skončilo, ale omluvy jsem se zatím nedočkal," řekl Aktuálně.cz Zelený.

O konci statusu podezřelého se píše v dokumentech od policie, který má server Aktuálně.cz k dispozici. "Na základě vaší žádost vám sdělujeme, že v trestní věci nejste veden jako podezřelý, neboť veškeré materiály týkající se vaší osoby byly z tohoto trestního spisu vyloučeny. Z toho důvodu ani nemáte nárok na nahlédnutí do vyšetřovacího spisu," odepsala Zelenému Zlata Pálfiová z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Mluvčí národní centrály Jaroslav Ibehej nechtěl detaily případu komentovat. "Národní centrála proti organizovanému zločinu neposkytuje informace, které se týkají probíhajícího trestního řízení," sdělil stručně.

Pokuty za drzost a nevrácené věci

Zelený dlouho bojoval i o své věci. Pro poslední z nich si šel až letos 11. ledna. Mezi jeho zabavený majetek patřil i notebook s rozpracovanými projekty pro ekologické organizace. Kvůli akci policie tehdy podle svých slov nezvládl dodržet termíny. Taky byl odříznutý od svých podkladů pro vědecké publikace. "Byly nemalé hodnoty," tvrdí Zelený.

Nejvíce na sebe Zelený upozornil, když nazval tehdejšího šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu ušatým traktoristou. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," řekl Aktuálně.cz Šlachta, který pokutu osm tisíc považoval za oprávněnou.

Kromě Šlachty psal Zelený policistům i dopisy s oslovením "Zdar útvare!" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů". Pokutu nakonec mostecký soud zrušil. Dospěl k názoru, že minimálně ve dvou případech je už skutek promlčený. Šlachtův útvar sankci udělil víc než rok poté, co Zelený výroky publikoval.

K velkému zásahu proti levicovým extremistům došlo v dubnu 2015. Nakonec z případu vykrystalizovalo obvinění pěti lidí. Některé z nich teď řeší soud kvůli přípravě teroristického útoku na vlak. Ten podle policie skupina plánovala zničit zápalnými nádobami. Anarchisté se brání, že šlo o provokaci a policisté v přestrojení je měli k útoku nabádat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy