Za ušatého traktoristu aktivista platit nebude. Soud zrušil pokutu za zesměšňování Šlachty a policie

Lukáš Prchal Lukáš Werner Marek Pokorný Lukáš Prchal, Lukáš Werner, Marek Pokorný
Aktualizováno 2. 9. 2016 15:40
Soud zrušil osmitisícovou pokutu, kterou dostal aktivista Tomáš Zelený za urážení policie. Měl platit za to, že oslovoval policii Zdar útvare!, o bývalém šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu hovořil jako o "ušatém traktoristovi" a policejní odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK

Most – Levicový aktivista, který dostal osmitisícovou pokutu za urážlivé chování vůči policii, ji nebude muset platit. Okresní soud v Mostě ji zrušil.

Případ vzbudil značnou pozornost. Aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený měl platit osm tisíc za to, že policisty mimo jiné oslovoval Zdar útvare, o exšéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertu Šlachtovi mluvil jako o ušatém traktoristovi a jeho útvar "překřtil" na "Útvar organizování odhalovaného zločinu".

Pokutu aktivistovi uložil přímo jeden z policistů Lukáš Kořínek. Uvedl, že se muž "opakovaně dopustil rušení řízení a urážlivého jednání". Jenže podle soudce Jana Hartmana, který pokutu zrušil, Kořínek ono "rušení řízení" nevysvětil a pokutu ani neodůvodnil. Navíc dva z osmi výroků, které policistům vadily, jsou už z června 2015 – a Kořínek pokutu udělil až v polovině července letošního roku, a výroky jsou tak již promlčené.

"Uplyne-li od jednání doba delší než jeden rok, nepřichází uložení pořádkové pokuty v úvahu," upozornil soudce Hartman v usnesení, které má Aktuálně.cz k dispozici. O pokutě tak musí znovu rozhodovat policie.

Aktivista Tomáš Zelený si nicméně myslí, že policie se nevzdá. "Jsem přesvědčen, že se mi budou mstít i za to, že jsem informace o pokutě předal médiím. Možností má mnoho, například mi policie odmítá již 16 měsíců poskytnout elektronická data z počítače a hardisku nebo se mi omluvit za domovní prohlídku, při které nic relevantního nenalezla," řekl Aktuálně.cz Zelený, který si na svůj blog i nadále hodlá psát, co bude chtít.

"Pokud v mém případě bude policie postupovat dle předpisů a slušně, tak nebudu mít vůbec důvod do úředních podání psát výroky, které by mohli považovat za urážlivé. Na blog si ale budu psát jízlivě a kriticky dál," uzavírá Zelený.

Jeho advokát Tomáš Pecina na svém webu ironicky napsal, že se na další rozhodnutí policie těší. "A protože místo ÚOOZ máme Národní centrálu proti organizovanému zločinu, loučíme se s pozdravem: Zdar centrálo!" napsal Pecina.

Ne traktor, ale kombajn

Policie v rámci akce Fénix v loni zatkla skupinu levicových extremistů, která podle ní měla připravovat teroristický útok. Mezi zatčenými byl i aktivista a bloger vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený, kterému stále nebylo nic prokázáno a ani nebyl obviněn. Zelený si pak na postup policie stěžoval na svém blogu a v časopise Nový prostor. Tam se právě údajně dopustil urážky Šlachty a jeho útvaru.

Kriminalista Kořínek proto Zelenému uložil osmitisícovou pokutu. Ačkoliv přiznal, že jeho článek může mít pravdivý základ, měl však v prvé řadě dehonestovat a zesměšnit policii. S tím však nesouhlasil samotný Zelený, který proti pokutě podal stížnost. Mostecký státní zástupce Václav Richter pak tuto stížnost předal okresnímu soudu s tím, že souhlasí s hodnocením textu Zeleného jako urážlivého.

S pokutou souhlasil i sám Šlachta, kterého Zeleného vyjádření uráželo. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," řekl před časem Šlachta Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy