Za ušatého traktoristu aktivista platit nebude. Soud zrušil pokutu za zesměšňování Šlachty a policie

Lukáš Prchal Lukáš Werner Marek Pokorný Lukáš Prchal, Lukáš Werner, Marek Pokorný
Aktualizováno 2. 9. 2016 15:40
Soud zrušil osmitisícovou pokutu, kterou dostal aktivista Tomáš Zelený za urážení policie. Měl platit za to, že oslovoval policii Zdar útvare!, o bývalém šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu hovořil jako o "ušatém traktoristovi" a policejní odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK

Most – Levicový aktivista, který dostal osmitisícovou pokutu za urážlivé chování vůči policii, ji nebude muset platit. Okresní soud v Mostě ji zrušil.

Případ vzbudil značnou pozornost. Aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený měl platit osm tisíc za to, že policisty mimo jiné oslovoval Zdar útvare, o exšéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertu Šlachtovi mluvil jako o ušatém traktoristovi a jeho útvar "překřtil" na "Útvar organizování odhalovaného zločinu".

Pokutu aktivistovi uložil přímo jeden z policistů Lukáš Kořínek. Uvedl, že se muž "opakovaně dopustil rušení řízení a urážlivého jednání". Jenže podle soudce Jana Hartmana, který pokutu zrušil, Kořínek ono "rušení řízení" nevysvětil a pokutu ani neodůvodnil. Navíc dva z osmi výroků, které policistům vadily, jsou už z června 2015 – a Kořínek pokutu udělil až v polovině července letošního roku, a výroky jsou tak již promlčené.

"Uplyne-li od jednání doba delší než jeden rok, nepřichází uložení pořádkové pokuty v úvahu," upozornil soudce Hartman v usnesení, které má Aktuálně.cz k dispozici. O pokutě tak musí znovu rozhodovat policie.

Aktivista Tomáš Zelený si nicméně myslí, že policie se nevzdá. "Jsem přesvědčen, že se mi budou mstít i za to, že jsem informace o pokutě předal médiím. Možností má mnoho, například mi policie odmítá již 16 měsíců poskytnout elektronická data z počítače a hardisku nebo se mi omluvit za domovní prohlídku, při které nic relevantního nenalezla," řekl Aktuálně.cz Zelený, který si na svůj blog i nadále hodlá psát, co bude chtít.

"Pokud v mém případě bude policie postupovat dle předpisů a slušně, tak nebudu mít vůbec důvod do úředních podání psát výroky, které by mohli považovat za urážlivé. Na blog si ale budu psát jízlivě a kriticky dál," uzavírá Zelený.

Jeho advokát Tomáš Pecina na svém webu ironicky napsal, že se na další rozhodnutí policie těší. "A protože místo ÚOOZ máme Národní centrálu proti organizovanému zločinu, loučíme se s pozdravem: Zdar centrálo!" napsal Pecina.

Ne traktor, ale kombajn

Policie v rámci akce Fénix v loni zatkla skupinu levicových extremistů, která podle ní měla připravovat teroristický útok. Mezi zatčenými byl i aktivista a bloger vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený, kterému stále nebylo nic prokázáno a ani nebyl obviněn. Zelený si pak na postup policie stěžoval na svém blogu a v časopise Nový prostor. Tam se právě údajně dopustil urážky Šlachty a jeho útvaru.

Kriminalista Kořínek proto Zelenému uložil osmitisícovou pokutu. Ačkoliv přiznal, že jeho článek může mít pravdivý základ, měl však v prvé řadě dehonestovat a zesměšnit policii. S tím však nesouhlasil samotný Zelený, který proti pokutě podal stížnost. Mostecký státní zástupce Václav Richter pak tuto stížnost předal okresnímu soudu s tím, že souhlasí s hodnocením textu Zeleného jako urážlivého.

S pokutou souhlasil i sám Šlachta, kterého Zeleného vyjádření uráželo. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," řekl před časem Šlachta Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy