Za ušatého traktoristu aktivista platit nebude. Soud zrušil pokutu za zesměšňování Šlachty a policie

Lukáš Prchal Lukáš Werner Marek Pokorný Lukáš Prchal, Lukáš Werner, Marek Pokorný
Aktualizováno 2. 9. 2016 15:40
Soud zrušil osmitisícovou pokutu, kterou dostal aktivista Tomáš Zelený za urážení policie. Měl platit za to, že oslovoval policii Zdar útvare!, o bývalém šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu hovořil jako o "ušatém traktoristovi" a policejní odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK

Most – Levicový aktivista, který dostal osmitisícovou pokutu za urážlivé chování vůči policii, ji nebude muset platit. Okresní soud v Mostě ji zrušil.

Případ vzbudil značnou pozornost. Aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený měl platit osm tisíc za to, že policisty mimo jiné oslovoval Zdar útvare, o exšéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertu Šlachtovi mluvil jako o ušatém traktoristovi a jeho útvar "překřtil" na "Útvar organizování odhalovaného zločinu".

Pokutu aktivistovi uložil přímo jeden z policistů Lukáš Kořínek. Uvedl, že se muž "opakovaně dopustil rušení řízení a urážlivého jednání". Jenže podle soudce Jana Hartmana, který pokutu zrušil, Kořínek ono "rušení řízení" nevysvětil a pokutu ani neodůvodnil. Navíc dva z osmi výroků, které policistům vadily, jsou už z června 2015 – a Kořínek pokutu udělil až v polovině července letošního roku, a výroky jsou tak již promlčené.

"Uplyne-li od jednání doba delší než jeden rok, nepřichází uložení pořádkové pokuty v úvahu," upozornil soudce Hartman v usnesení, které má Aktuálně.cz k dispozici. O pokutě tak musí znovu rozhodovat policie.

Aktivista Tomáš Zelený si nicméně myslí, že policie se nevzdá. "Jsem přesvědčen, že se mi budou mstít i za to, že jsem informace o pokutě předal médiím. Možností má mnoho, například mi policie odmítá již 16 měsíců poskytnout elektronická data z počítače a hardisku nebo se mi omluvit za domovní prohlídku, při které nic relevantního nenalezla," řekl Aktuálně.cz Zelený, který si na svůj blog i nadále hodlá psát, co bude chtít.

"Pokud v mém případě bude policie postupovat dle předpisů a slušně, tak nebudu mít vůbec důvod do úředních podání psát výroky, které by mohli považovat za urážlivé. Na blog si ale budu psát jízlivě a kriticky dál," uzavírá Zelený.

Jeho advokát Tomáš Pecina na svém webu ironicky napsal, že se na další rozhodnutí policie těší. "A protože místo ÚOOZ máme Národní centrálu proti organizovanému zločinu, loučíme se s pozdravem: Zdar centrálo!" napsal Pecina.

Ne traktor, ale kombajn

Policie v rámci akce Fénix v loni zatkla skupinu levicových extremistů, která podle ní měla připravovat teroristický útok. Mezi zatčenými byl i aktivista a bloger vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený, kterému stále nebylo nic prokázáno a ani nebyl obviněn. Zelený si pak na postup policie stěžoval na svém blogu a v časopise Nový prostor. Tam se právě údajně dopustil urážky Šlachty a jeho útvaru.

Kriminalista Kořínek proto Zelenému uložil osmitisícovou pokutu. Ačkoliv přiznal, že jeho článek může mít pravdivý základ, měl však v prvé řadě dehonestovat a zesměšnit policii. S tím však nesouhlasil samotný Zelený, který proti pokutě podal stížnost. Mostecký státní zástupce Václav Richter pak tuto stížnost předal okresnímu soudu s tím, že souhlasí s hodnocením textu Zeleného jako urážlivého.

S pokutou souhlasil i sám Šlachta, kterého Zeleného vyjádření uráželo. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," řekl před časem Šlachta Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O zlato je nejmenší zájem za posledních jedenáct let, pandemie téměř zastavila prodej šperků

Celosvětová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla o 19 procent na 892,3 tuny, což je nejméně za 11 let. Centrální banky přitom poprvé za deset let zlato prodávaly, uvedla ve čtvrtek Světová rada pro zlato (WGC).

Kvůli koronavirové pandemii se téměř zastavil prodej šperků, který je obvykle největším zdrojem poptávky po zlatu. Poptávka šperkařského sektoru se tak meziročně snížila o 29 procent. Ve třetím čtvrtletí se ale trh začal mírně zotavovat, včetně poptávky v Číně a v Indii, které patří mezi největší spotřebitele kovu. Proti předchozímu čtvrtletí tak poptávka mírně vzrostla. Pokles poptávky od šperkařů kompenzovali také investoři, kteří nakupovali zlato považované za bezpečné úložiště hodnoty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy