Z majetkového úřadu utíkají zaměstnanci, prý je šikanují. Spiknutí a boj o moc, tvrdí ředitelka

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
31. 5. 2016 5:00
Centrálu a pražskou pobočku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových opustila od začátku minulého roku čtvrtina zaměstnanců. Bývalí zaměstnanci mluví o špatné situaci, která v úřadu panuje. Stěžují si na psychický nátlak, obviňování z nedostatku loajality a vynášení informací, nedostatek důvěry či na jednání hraničící se šikanou. Generální ředitelka Kateřina Arajmu obvinění bývalých zaměstnanců odmítá. Vnímá je jako součást spiknutí a „hru o ovládnutí úřadu“.
Ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
Ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) odešlo od začátku loňského roku kolem padesáti zaměstnanců, a to i z vedoucích pozic. Bývalí zaměstnanci tvrdí, že je to kvůli nátlaku a šikaně ze strany ředitelky úřadu Kateřiny Arajmu.

Jedním z posledních, kdo podal výpověď, byl ředitel pražského pracoviště Martin Svoboda. "V důsledku stavu řízení úřadu a ztráty důvěry k osobě generální ředitelky Arajmu již z ÚZSVM odešel bezpočet nepostradatelných klíčových pracovníků. Další kvalifikovaní zaměstnanci se k opuštění pracovního poměru chystají," uvádí Svoboda v dopise, který poslal ministru financí Andreji Babišovi a jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

"Své okolí neustále podezřívá z nedostatku loajality nebo dokonce obviňuje ze spiknutí proti ní," dodává Svoboda na adresu Arajmu.

Babiš: Jsou to zhrzenci z ANO

Ministr financí Andrej Babiš ale Arajmu hájí. Tvrdí, že část stížností šíří lidé, kteří odešli z hnutí ANO, když se nedostali na kandidátní listinu pro krajské volby. Koho tím měl na mysli, neřekl. "A část bezpochyby souvisí s tím, že stávající vedení přijalo celou řadu protikorupčních opatření a podává trestní oznámení na nekalosti, které se na úřadu děly," vzkázal redakci Babiš.

Naopak náměstek ministra financí Ondřej Závodský, pod kterého úřad pro zastupování státu přímo spadá, připouští, že situace v úřadu je vážná. "Na podzim minulého roku přišla série přípisů, která poukazovala na tyto praktiky, a tyto přípisy byly předány kontrolním orgánům ministerstva financí k dalšímu šetření," vysvětlil Aktuálně.cz Závodský s tím, že probíhá kontrola, na které se nepodílí, a tak nechce případ víc komentovat.

Generální ředitelka Arajmu obvinění bývalých zaměstnanců odmítá. "Mám velké podezření, že důvody odchodů, které vám někteří bývalí zaměstnanci sdělují, jsou zkreslené nebo úplně nepravdivé," napsala redakci Arajmu, která to vnímá jako spiknutí - "hru o ovládnutí ÚZSVM, která se bohužel posledních pár měsíců odehrává". Mluvčí úřadu Radek Ležatka situaci zlehčuje s tím, že z kvalitních zaměstnanců odešel pouze jeden, a to do starobního důchodu.

Čtyři šéfové IT za rok a půl

Tomu ale odporují informace, které má deník Aktuálně.cz k dispozici. Za dobu šéfování Kateřiny Arajmu má úřad například od ledna 2015 už čtvrtého ředitele odboru informatiky. Odešli ale i jiní vedoucí oddělení nebo ředitelé odborů, a to často sami už ve zkušební době. Mezi nimi například tajemnice šéfky úřadu Petra Barvířová, vedoucí oddělení dislokací Stanislav Běhal, který měl na starost řadu projektů a studií, nebo bezpečnostní ředitel Václav Pirkl.

V polovině loňského roku mělo ústředí ÚZSVM a Územní pracoviště pro Prahu kolem 200 zaměstnanců a od začátku loňského roku se jich obměnilo kolem padesáti i z vedoucích pozic. "Generální ředitelka šíří líbivé vize a sliby, většinou zajímavé, které jsou ovšem z důvodů, že nezvládá a nepřipouští zásadní opatření, zpravidla nereálné," uvádí exředitel Svoboda a dodává, že v nastolené atmosféře „absolutní nedůvěry“ se pracovat nedá.

"Nelze úspěšně spolupracovat s někým, kdo soustavně destabilizuje podřízená pracoviště a pravdomluvnost mu není vlastní," dodal další z těch, kdo odešli - bývalý náměstek úřadu pro ekonomiku a informatiku Jan Kratochvil.

Síla nepřátelských planet roste

Kateřina Arajmu tvrdí, že důvody odchodů jsou zkreslené. Je to prý hra o ovládnutí úřadu, který má na starosti mnohamiliardový majetek. A dokládá to anonymními dopisy a výhrůžkami, které dostává. "Síla nepřátelských planet roste a zvyšuje se jejich počet. Sama to brzy poznáš. Shniješ jako jablko," stojí prý v jedné z nich.

Podobná psaní chodí nejenom na úřad, ale i ředitelce domů. "Jsou jich desítky," uvedla Arajmu. Mezi nimi přišel i varovný dopis, v němž se píše, že skupina lidí má v plánu vypustit informaci, že z úřadu odcházejí odborníci kvůli neschopnosti ředitelky a kvůli špatné atmosféře v úřadu. A tím tak ředitelku mediálně i sociálně zničit.

Problémy s Klinikou a registrem budov

Velmi málo známý, ale důležitý úřad, který nakládá se státním majetkem, se dostal do povědomí hlavně kvůli objektu Klinika na pražském Žižkově nebo kvůli velmi problematickému systému CRAB (Centrální registr administrativních budov), který stál zhruba miliardu korun a podle kritiků je naddimenzovaný a předražený.

Na registr více než čtvrtmiliardou přispěla i Evropská unie. Jenže kvůli chybám při zadávání zakázky bude úřad takřka celou částku dotace zřejmě vracet. Jedním z těch, kdo měli přípravu projekt CRAB na starosti, byla podle informací Aktuáně.cz i sama Arajmu, která se podílela na přípravě podkladů pro soutěž. Arajmu to ale popírá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy