USA ustoupily v ekologii. Smlouva o radaru je blízko

Pavel Baroch
31. 3. 2008 14:40
Šlo o poslední sporný bod chystané dohody

Praha - Česko a Spojené státy jsou velmi blízko k podpisou obou smluv o radarové základně v Brdech.

Podle náměstka ministra zahraničí a hlavního vyjednávače Tomáše Pojara je dohoda o hlavní smlouvě otázkou už jen několika dní, takže konečná podoba dokumentu by mohla být ujednána ještě před summitem NATO v Bukurešti, případně něhem něj. V pokročilém stádiu je i příprava druhé dohody, kterou má na starosti ministerstvo obrany.

"Američané ustoupili v jedné důležité části, takže je možné, že se během následujících dní definitivně na té hlavní smlouvě dohodneme," řekl novinářům náměstek Pojar.

Padla poslední překážka - ekologie

Pojara ustoupili Američané v poslední sporné části chystané úmluvy, která se týkala ochrany životního prostředí. Netrvají už na tom, aby se v této oblasti rozhodovalo podle amerického práva. Například pokud by se stala nějaká ekologická havárie.

"Odkaz na americké právo v kapitole životního prostředí zmizel, tím pádem se nám uvolnila cesta k tomu, abychom tuto kapitolu mohli dojednat. Respektive abychom mohli dočistit tu smlouvu," citovaly Pojara internetové České noviny.

Ekologie je jednou z důležitých otázek. Na místě, kde by měla vyrůst americká základna, se musí vykácet les o rozloze až sedmi Václavských náměstí. "Na ploše, která byla předběžně vymezena pro možnou výstavbu radarové stanice, se nenacházejí žádná zvláště chráněná území," řekl Aktuálně.cz Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Čtěte dále: Kvůli radaru padne les o rozloze až sedmi Václaváků

V blízkosti základny jsou však cenné Padrťské rybníky a Padrťský potok - celá oblast je navržena do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Kóta 718 je od Hořejšího padrťského rybníku vzdálena asi 1,3 kilometru.

Někteří ochranáři varují před tím, aby případná základna nepoškodila mikroflóru v přítocích rybníků, což by přispělo k devastaci zdejší přírody, která je podle nich snadno zranitelná.

Foto: Ondřej Besperát

Američané chtěli širší dohodu

Sporných bodů ve smliuvách, bylo ještě nedávno podle vládního koordinátora Tomáše Klvani více než pět. Deník Právo před časem napsal, že Američané chtěli, aby se dohody nevztahovaly jen na radarovou základnu, ale týkaly se i případného dalšího působení amerických vojáků na českém území.

Deník s dovoláním na dobře informované zdroje uvedl i to, že Američané trvají na tom, aby případné delikty jejich vojáků nepodléhaly české jurisdikci.

Česká strana se snažila zahrnout do smlouvy také podmínky, za kterých budou Američané povinni na základnu pustit Čechy, kteří s provozem nebudou mít nic společného. Jako modelový příklad prý úředníci zmiňují pátrání po zločinci, který se v prostoru základny může ukrývat.

Z Václavského náměstí se účastníci po projevech vydali směrem na Pražský hrad.
Z Václavského náměstí se účastníci po projevech vydali směrem na Pražský hrad. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jaké značky budou mít auta?

Chystané smlouvy řeší i zdánlivé maličkosti. Například, jakou státní poznávací značku budou mít vozidla na radarové základně v Brdech, anebo zda budou mít její zaměstnanci daňové zvýhodnění jako například diplomaté.

"Je to ukázka toho, do jakých podrobností smlouvy jdou," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

České zbrojovky navíc požadujů, aby se spolu se dvěma smlouvami o radaru uzavřela ještě třetí, která by českým podnikům výrazně zjednodušila cestu k zakázkám amerického ministerstva obrany.

Podle americké legislativy nemůže s tamními zbrojovkami spolupracovat žádný partner ze země, která neobdržela zvláštní certifikát. Firmy z "nekvalifikovaného" státu musí při každém obchodě žádat o speciální výjimku.

"Je to největší brzda k tomu, abychom mohli spolupracovat s americkými podniky," řekl Aktuálně.cz Jiří Hynek, prezident Asociace obranného průmyslu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy