Úředníci vyrazili na kávu kontrolovat, zda hospodští tisknou účtenky elektronické evidence tržeb

Martin Ťopek Martin Ťopek
19. 1. 2017 7:44
Finanční úřady zahájily kontrolní nákupy v restauracích a hotelích, aby zjistili, jak podnikatelé dodržují elektronickou evidenci tržeb. Sedm týdnů po startu nového zákona inspektoři obešli stovky provozoven, objednali si třeba kávu a otestovali, zdali jim obsluha vydá správnou účtenku s kódem EET.
Ilustační foto.
Ilustační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Inspektoři finančních úřadů po několika týdnech "hájení" vyrazili na kontrolní nákupy, aby prověřili provozovatele restaurací a hotelů, jak dodržují zákon o elektronické evidenci tržeb. Sedm týdnů po startu EET už za sebou mají stovky takových návštěv. Pro restaurace a hotely začala platit povinnost odesílat každou účtenku elektronickou cestou loni v prosinci.

Dvě kontroly už zažil Pavel Procházka, provozovatel dvou pražských restaurací. "Jednou přišli na kontrolní nákup, jednou na předem ohlášenou návštěvu. Ale zajímalo je hlavně, proč mám některé účtenky poslané dvakrát. Vysvětlil jsem jim, že je to při poruše spojení a zákazník bývá netrpělivý," řekl Procházka.

V jeho případě odcházeli kontroloři spokojeni. Nejvíce podniků ale mají úředníci vytipovaných z nedávno zrušeného oznamovacího webu. Když nový zákon o EET před sedmi týdny odstartoval, spustilo ministerstvo financí webovou stránku, na které mohli lidé oznámit, že v restauraci nedostali účtenku.

Ministr financí a tvůrce zákona Andrej Babiš před několika dny nechal oznamovací stránku zrušit s tím, že netušil, že je anonymní. Finanční správa přesto získala z téměř 2200 oznámení dostatek podnětů k tomu, aby mohla spustit kontrolní nákupy ve vytipovaných provozovnách.

„Finanční úřady už stihly provést 1842 kontrol, po nich jsme zahájili 162 správních řízení,“ potvrdila úspěšnost tipů náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Nejčastějším prohřeškem při kontrolních nákupech bylo nevydání účtenky s autentickým kódem EET, ale byly i podniky, které nový zákon zcela ignorovaly. Pokuty mohou dosáhnout půl milionu korun.

Zatím si finanční úřady vybírají podniky ke kontrole mezi 40 tisíci provozovateli restaurací, kaváren a hotelů, pro něž začala od prosince loňského roku platit první fáze EET. Do poloviny roku 2018 se k nim přidá kolem šesti set tisíc dalších – živnostníků, podnikatelů i firem –, kteří přijímají hotové peníze.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 16 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy