Účet za ztrátu pověsti a rok vězení? 366 tisíc korun

Domácí Tereza Krobová Domácí, Tereza Krobová
21. 2. 2012 10:46
Soud řešil jeden z největších justičních omylů u nás, muž chce od státu 35 milionů
V úterý by se mohlo rozhodnout, zda Šafránek odškodnění získá.
V úterý by se mohlo rozhodnout, zda Šafránek odškodnění získá. | Foto: Reuters

Praha - Jde o jeden z největších justičních omylů v dějinách České republiky. Jan Šafránek seděl rok ve vězení za znásilnění, které nespáchal.

Od státu chce odškodnění téměř 35 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 2 mu ale v úterý přiklepl jen 366 tisíc korun. Již dříve mu ministerstvo spravedlnosti uhradilo 409 tisíc korun.

O zhruba dvaatřicetimilionovém nároku by však měl podle soudkyně Markéty Jiráskové pravděpodobně rozhodovat pražský městský soud.

Skutečného pachatele znásilnění policie dopadla až po čtrnácti letech, v roce 2006. Další čtyři roky navíc trvalo, než se muži podařilo dosáhnout obnovy procesu a zproštění obžaloby.

Podle obhájců i kriminalistů se jedná o selhání všech kontrolních mechanismů, již z původního spisu bylo totiž zřejmé, že Šafránek dívku znásilnit nemohl.

Šafránek: Tvrdili, že se nedostanu domů

V roce 1992 někdo na Chrudimsku napadl sedmnáctiletou dívku. Donutil ji k orálnímu a análnímu styku a vyhrožoval jí, že pokud to někomu oznámí, nakazí ji virem HIV, nebo ji zastřelí.

Tehdy devatenáctiletý Jan Šafránek se tou dobou náhodou pohyboval kolem místa činu, a proto byl podezřelý. Přiznání si na něm kriminalisté nakonec vynutili. "Svázali mi ruce a mlátili mě, abych se přiznal, jinak že se nedostanu domů," řekl serveru Šíp Šafránek.

Na místě činu ho pak donutili, aby postavil figurínu tam, kde se znásilnění odehrálo. "Já ale vůbec nevěděl, kde jsem a kam mám pannu postavit. Pak mi řekli: Tady to postavíš a my tě vyfotíme," dodává.

Ačkoli vzal později svou vinu zpět, byl okresním soudem ve Žďáru nad Sázavou odsouzen na 3,5 roku vězení. Propustili ho až o rok později.

Chybu mohl odhalit kdokoli

Zvrat v případu pak nastal až v roce 2006. Šafránkova sestra viděla v televizi oznámení o pátrání po muži ze Žďárska, který má na svědomí řadu znásilnění. Informovala proto policisty o podobnosti mezi oběma případy.

Kriminalista Michal Hynek poté prostudoval celý Šafránkův spis a zjistil, že je nevinný. Hlavním důkazem byla biologická expertiza.

"Při původním vyšetřování se na spodním prádle znásilněné dívky našlo sperma, vykazující krevní skupinu A. Odsouzený Šafránek sice krevní skupinu A má, problém byl ovšem v tom, že když byly zkoumány jeho sliny, zjistilo se, že je tzv. nevylučovatelem," dodal deníku Hynek.

Jasný důkaz o Šafránkově nevině poskytla biologická expertiza.
Jasný důkaz o Šafránkově nevině poskytla biologická expertiza. | Foto: Reuters

Takoví lidé podle něj nevylučují svou krevní skupinu do tělních tekutin, a proto jejich rozborem nelze zjistit, jakou mají krevní skupinu. Pachatelem tak jasně nemohl být Šafránek.

Podle Hynka tak jde o jasné selhání všech kontrolních mechanismů. "Tohoto faktu si mohl všimnout každý, kdo na případu pracoval, tedy nejen orgány činné v trestním řízení, soudy, ale i jeho obhájce," doplnil.

Stigma násilníka

Skutečného pachatele nakonec hradečtí kriminalisté dopadli. Muž měl na svědomí celou řadu dalších podobných skutků, odpykává si dvanáctiletý trest ve vězení a má nařízenou ústavní sexuologickou léčbu.

Šafránkovu nevinu poté potvrdil i soud. Uběhly však již promlčecí lhůty, kdy se dalo jejich pochybení řešit.

Následky přesto Šafránek pociťuje dodnes. "Stále žije ve svém bydlišti se stigmatem sexuálního násilníka a všichni v okolí to o něm vědí. A ztracená pověst se už jen těžko navrací," uvedl deníku Šafránkův advokát Petr Kočí.

"Chtěli bychom na tu dobu zapomenout, ale nikdo vám to z hlavy nevymaže. Nejhůře to nesla naše maminka, která před šesti lety bohužel zemřela. Nikdy nezapochybovala, že je Honza nevinen, a je velká škoda, že se jeho očištění nedočkala," dodává Šafránkova sestra. Podle ní se mu dodnes nikdo neomluvil.

Vazba představuje velké trauma

Po ministerstvu spravedlnosti nyní Šafránek žádá odškodnění 35 milionů korun, případ tak bude pokračovat v úterý u obvodního soudu v Praze.

"Možná se někomu zdá částka, kterou žádáme, velká. Ale kvůli sérii závažných pochybení policie a soudů musel pan Šafránek žít 18 let v malé vsi se stigmatem sexuálního násilníka," řekl Kočí deníku Aha!.

Podle Šafránkovy právní zástupkyně Lenky Spivákové ministerstvo přiznalo Šafránkovi zcela nepřiměřenou částku. Nahradilo mu náklady na obhajobu a za zničenou pověst mu přiznalo zhruba 350 000 korun.

Náhrada škody by navíc podle Kočího neměla být srovnatelná s částkou, kterou by si za stejnou dobu člověk vydělal na svobodě.

"V práci jste osm hodin denně, kdežto ve vazbě nebo ve výkonu trestu bez přestávky celý den, a to v extrémně nepřátelském, nepříjemném a nepříznivém prostředí, s velmi omezenou možností kontaktu se svými blízkými a bez možnosti trávit čas způsobem, na který jste zvyklí. Vazba nebo výkon trestu představuje pro člověka, který není takovému prostředí uvyklý, obrovské psychické trauma, které přetrvává i dlouho po propuštění," doplňuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s granátem v ruce a hrozí, že ho odpálí

Do sídla ukrajinské vlády v Kyjevě pronikl muž s ručním granátem v ruce a hrozí jeho odpálením. Uvedla to ve středu agentura Unian, která se odvolává na sociální sítě.

"Živý odtud neodejdu!" citovala agentura útočníka.

Incident natočil aktivista Ihor Bondarčuk z nevládní organizace Stop korupci a video zveřejnil na Facebooku. Jeden z uživatelů v útočníkovi rozpoznal válečného veterána.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, trať bude stát až do večera

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD).

ČD momentálně předpokládají, že omezení provozu potrvá zhruba do 18:00, čas je ale pouze orientační. Termín bude průběžně aktualizován, uvedl dopravce. V úseku je náhradní autobusová doprava.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy