Účet za ztrátu pověsti a rok vězení? 366 tisíc korun

Soud řešil jeden z největších justičních omylů u nás, muž chce od státu 35 milionů
V úterý by se mohlo rozhodnout, zda Šafránek odškodnění získá.
V úterý by se mohlo rozhodnout, zda Šafránek odškodnění získá. | Foto: Reuters

Praha - Jde o jeden z největších justičních omylů v dějinách České republiky. Jan Šafránek seděl rok ve vězení za znásilnění, které nespáchal.

Od státu chce odškodnění téměř 35 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 2 mu ale v úterý přiklepl jen 366 tisíc korun. Již dříve mu ministerstvo spravedlnosti uhradilo 409 tisíc korun.

O zhruba dvaatřicetimilionovém nároku by však měl podle soudkyně Markéty Jiráskové pravděpodobně rozhodovat pražský městský soud.

Skutečného pachatele znásilnění policie dopadla až po čtrnácti letech, v roce 2006. Další čtyři roky navíc trvalo, než se muži podařilo dosáhnout obnovy procesu a zproštění obžaloby.

Podle obhájců i kriminalistů se jedná o selhání všech kontrolních mechanismů, již z původního spisu bylo totiž zřejmé, že Šafránek dívku znásilnit nemohl.

Šafránek: Tvrdili, že se nedostanu domů

V roce 1992 někdo na Chrudimsku napadl sedmnáctiletou dívku. Donutil ji k orálnímu a análnímu styku a vyhrožoval jí, že pokud to někomu oznámí, nakazí ji virem HIV, nebo ji zastřelí.

Tehdy devatenáctiletý Jan Šafránek se tou dobou náhodou pohyboval kolem místa činu, a proto byl podezřelý. Přiznání si na něm kriminalisté nakonec vynutili. "Svázali mi ruce a mlátili mě, abych se přiznal, jinak že se nedostanu domů," řekl serveru Šíp Šafránek.

Na místě činu ho pak donutili, aby postavil figurínu tam, kde se znásilnění odehrálo. "Já ale vůbec nevěděl, kde jsem a kam mám pannu postavit. Pak mi řekli: Tady to postavíš a my tě vyfotíme," dodává.

Ačkoli vzal později svou vinu zpět, byl okresním soudem ve Žďáru nad Sázavou odsouzen na 3,5 roku vězení. Propustili ho až o rok později.

Chybu mohl odhalit kdokoli

Zvrat v případu pak nastal až v roce 2006. Šafránkova sestra viděla v televizi oznámení o pátrání po muži ze Žďárska, který má na svědomí řadu znásilnění. Informovala proto policisty o podobnosti mezi oběma případy.

Kriminalista Michal Hynek poté prostudoval celý Šafránkův spis a zjistil, že je nevinný. Hlavním důkazem byla biologická expertiza.

"Při původním vyšetřování se na spodním prádle znásilněné dívky našlo sperma, vykazující krevní skupinu A. Odsouzený Šafránek sice krevní skupinu A má, problém byl ovšem v tom, že když byly zkoumány jeho sliny, zjistilo se, že je tzv. nevylučovatelem," dodal deníku Hynek.

Jasný důkaz o Šafránkově nevině poskytla biologická expertiza.
Jasný důkaz o Šafránkově nevině poskytla biologická expertiza. | Foto: Reuters

Takoví lidé podle něj nevylučují svou krevní skupinu do tělních tekutin, a proto jejich rozborem nelze zjistit, jakou mají krevní skupinu. Pachatelem tak jasně nemohl být Šafránek.

Podle Hynka tak jde o jasné selhání všech kontrolních mechanismů. "Tohoto faktu si mohl všimnout každý, kdo na případu pracoval, tedy nejen orgány činné v trestním řízení, soudy, ale i jeho obhájce," doplnil.

Stigma násilníka

Skutečného pachatele nakonec hradečtí kriminalisté dopadli. Muž měl na svědomí celou řadu dalších podobných skutků, odpykává si dvanáctiletý trest ve vězení a má nařízenou ústavní sexuologickou léčbu.

Šafránkovu nevinu poté potvrdil i soud. Uběhly však již promlčecí lhůty, kdy se dalo jejich pochybení řešit.

Následky přesto Šafránek pociťuje dodnes. "Stále žije ve svém bydlišti se stigmatem sexuálního násilníka a všichni v okolí to o něm vědí. A ztracená pověst se už jen těžko navrací," uvedl deníku Šafránkův advokát Petr Kočí.

"Chtěli bychom na tu dobu zapomenout, ale nikdo vám to z hlavy nevymaže. Nejhůře to nesla naše maminka, která před šesti lety bohužel zemřela. Nikdy nezapochybovala, že je Honza nevinen, a je velká škoda, že se jeho očištění nedočkala," dodává Šafránkova sestra. Podle ní se mu dodnes nikdo neomluvil.

Vazba představuje velké trauma

Po ministerstvu spravedlnosti nyní Šafránek žádá odškodnění 35 milionů korun, případ tak bude pokračovat v úterý u obvodního soudu v Praze.

"Možná se někomu zdá částka, kterou žádáme, velká. Ale kvůli sérii závažných pochybení policie a soudů musel pan Šafránek žít 18 let v malé vsi se stigmatem sexuálního násilníka," řekl Kočí deníku Aha!.

Podle Šafránkovy právní zástupkyně Lenky Spivákové ministerstvo přiznalo Šafránkovi zcela nepřiměřenou částku. Nahradilo mu náklady na obhajobu a za zničenou pověst mu přiznalo zhruba 350 000 korun.

Náhrada škody by navíc podle Kočího neměla být srovnatelná s částkou, kterou by si za stejnou dobu člověk vydělal na svobodě.

"V práci jste osm hodin denně, kdežto ve vazbě nebo ve výkonu trestu bez přestávky celý den, a to v extrémně nepřátelském, nepříjemném a nepříznivém prostředí, s velmi omezenou možností kontaktu se svými blízkými a bez možnosti trávit čas způsobem, na který jste zvyklí. Vazba nebo výkon trestu představuje pro člověka, který není takovému prostředí uvyklý, obrovské psychické trauma, které přetrvává i dlouho po propuštění," doplňuje.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Živnostníci z kauzy Stoka pošlou radnici 623 tisíc, dohodli se mimosoudně

Zastupitelé městské části Brno-střed ve středu schválili desítku dohod o narovnání s živnostníky, kteří se v takzvané kauze Stoka přiznali k dávání úplatků. Do pokladny radnice pošlou zhruba 623 000 korun. Obviněno je v této části kauzy 27 lidí a jedna firma. Případy těch, kteří se přiznají, by mohly být vyřešeny mimosoudně.

V kauze Stoka jde o údajnou korupci na městské části Brno-střed, hlavní větví případu se už zabývá brněnský krajský soud. Obžalováno v této části je 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, Švachula obvinění popírá.

Zastupitelé se zabývali dohodami o narovnání z vedlejší větve případu, kdy celkem 27 lidí a jednu firmu státní zastupitelství viní z úplatkářství na správě nemovitostí městské části. Řemeslníci údajně dávali 15 procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázku získali. Podle dřívějšího vyjádření žalobce se v tomto přiznala zhruba polovina obviněných, v jejich případě by se tak věc nemusela dostat k soudu. Schválené dohody o narovnání s městskou částí by k tomu měly přispět. "Platí, že svým jednáním vzniku škody napomohli, a proto by měli městskou část odškodnit. Zda k uzavřeným dohodám přihlédne státní zástupce a zastaví jejich trestní stíhání, je zcela na jeho rozhodnutí," uvedla už dříve mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Dálnici D5 odpoledne blokovala nehoda dodávky s motorkou, motocyklista zemřel

Na dálnici D5 u Prahy ve středu zemřel motocyklista, který ujížděl policii. Při jízdě po dálnici se otočil do protisměru, kde se srazil s dodávkou. Druhý řidič je vážně zraněný, vrtulník ho přepravil do nemocnice. Dálnice byla kvůli nehodě v obou směrech dočasně uzavřena, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala před 13:00 na pátém kilometru. "Motocyklista ujížděl hlídce, nerespektoval výzvy k zastavení. Policisté z dálničního oddělení Rudná mu naměřili rychlost více než 200 kilometrů v hodině," uvedla Richterová.

Motorkář jel podle ní ve směru na Plzeň a na pátém kilometru se otočil do opačného směru na Prahu, kde se čelně střetl s dodávkou. Policie původně uváděla, že šlo o osobní auto, později informaci upřesnila. Motorkář na místě podlehl zraněním a druhý řidič zůstal v autě zaklíněný. "Hasiči ho vyprostili a předali záchranné službě," řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Bylo také nutné uhasit motorku, která po nehodě začala hořet. "Motocyklista na místě zemřel, řidiče dodávky vrtulník transportoval s těžkým zraněním do pražské nemocnice," uvedla Richterová.

Policisté zjistili, že motorkář neměl v pořádku řidičský průkaz a správně neměl motorku vůbec řídit. "Měl platnou blokaci řidičského oprávnění. Je možné, že kvůli tomu ujížděl. Byla u něj samozřejmě také nařízena soudní pitva, jestli nebyl ovlivněn návykovou látkou," dodala mluvčí.

D5 byla nejdříve obousměrně uzavřena, kolem 13:45 byl obnoven směr na Prahu oběma jízdními pruhy. Později se podařilo částečně obnovit provoz i v opačném směru na Plzeň, auta tam jezdila odstavným pruhem. Před 17:00 byla dálnice zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy