Mimořádná zpráva

U Němečka končí náměstek za ANO. Babiš kritizoval miliardový tendr, za který zodpovídal

Radek Nohl Radek Nohl
4. 3. 2016 16:00
Během několika dnů skončí na ministerstvu zdravotnictví náměstek Josef Vymazal, kterého nominovalo hnutí ANO. Primář Nemocnice Na Homolce byl v posledních dnech pod tlakem kvůli novému tendru na leteckou záchrannou službu. Průběh přípravy soutěže opakovaně zkritizoval také šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal.
Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal. | Foto: DVTV

Praha - Na ministerstvu zdravotnictví během několika dnů skončí náměstek Josef Vymazal, kterého nominovalo hnutí ANO. V posledních dnech byl pod kritikou zejména kvůli novému tendru na leteckou záchrannou službu.

Vláda nyní řeší miliardovou smlouvu na dalších osm let a právě Vymazal je za tuto zakázku zodpovědný. Ministři opakovaně vypsání tendru odložili. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš průběh soutěže několikrát zkritizoval a v jednom z dopisů ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi napsal, že bude velký problém, aby se zakázka stihla dokončit do konce letošního roku, kdy současná smlouva skončí.

To, že Vymazal jako náměstek pro zdravotní péči v této funkci skončí, potvrdili Aktuálně.cz lidé z ministerstva i Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vymazal sedí ve správní radě pojišťovny a její členové byli o jeho odchodu tento týden informováni.

Vymazal rezignaci zatím nepotvrdil. "Obraťte se na tiskový odbor," řekl Aktuálně.cz. Ministr Němeček před několika dny uvedl, že je Vymazal nyní na nemocenské. "Chci nechat pana náměstka v klidu se léčit," podotkl Němeček.

Nový náměstek bude vybrán v soutěži

Již v pondělí se bude chtít Vymazal ke svému odchodu vyjádřit. Informoval o tom i hnutí ANO. "Blíže by se rád vyjádřil v pondělí, až se vrátí do úřadu ministr Němeček," citoval mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský SMS zprávu, kterou mu Vymazal napsal. Ministr financí a předseda hnutí Andrej Babiš ani šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek na otázky neodpověděli.

V případě, že Vymazal rezignuje, nemohlo by hnutí ANO již nominovat do funkce kohokoliv. Nový náměstek by kvůli služebnímu zákonu musel projít výběrovým řízením a musel by splňovat přesná kritéria - několikaletou praxi a postavení ve státní správě.

Josef Vymazal na ministerstvo zdravotnictví přišel z Nemocnice Na Homolce, kde je primářem radiodiagnostického oddělení. Náměstkem se stal poté, co byl Svatopluk Němeček jmenován ministrem.

Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal tvrdí, že ve sporu mezi pražskou záchrankou a nemocnicemi nechybovala ani jedna ze stran, ale mediální obraz. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 58 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy