U Němečka končí náměstek za ANO. Babiš kritizoval miliardový tendr, za který zodpovídal

Radek Nohl Radek Nohl
4. 3. 2016 16:00
Během několika dnů skončí na ministerstvu zdravotnictví náměstek Josef Vymazal, kterého nominovalo hnutí ANO. Primář Nemocnice Na Homolce byl v posledních dnech pod tlakem kvůli novému tendru na leteckou záchrannou službu. Průběh přípravy soutěže opakovaně zkritizoval také šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal.
Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal. | Foto: DVTV

Praha - Na ministerstvu zdravotnictví během několika dnů skončí náměstek Josef Vymazal, kterého nominovalo hnutí ANO. V posledních dnech byl pod kritikou zejména kvůli novému tendru na leteckou záchrannou službu.

Vláda nyní řeší miliardovou smlouvu na dalších osm let a právě Vymazal je za tuto zakázku zodpovědný. Ministři opakovaně vypsání tendru odložili. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš průběh soutěže několikrát zkritizoval a v jednom z dopisů ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi napsal, že bude velký problém, aby se zakázka stihla dokončit do konce letošního roku, kdy současná smlouva skončí.

To, že Vymazal jako náměstek pro zdravotní péči v této funkci skončí, potvrdili Aktuálně.cz lidé z ministerstva i Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vymazal sedí ve správní radě pojišťovny a její členové byli o jeho odchodu tento týden informováni.

Vymazal rezignaci zatím nepotvrdil. "Obraťte se na tiskový odbor," řekl Aktuálně.cz. Ministr Němeček před několika dny uvedl, že je Vymazal nyní na nemocenské. "Chci nechat pana náměstka v klidu se léčit," podotkl Němeček.

Nový náměstek bude vybrán v soutěži

Již v pondělí se bude chtít Vymazal ke svému odchodu vyjádřit. Informoval o tom i hnutí ANO. "Blíže by se rád vyjádřil v pondělí, až se vrátí do úřadu ministr Němeček," citoval mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský SMS zprávu, kterou mu Vymazal napsal. Ministr financí a předseda hnutí Andrej Babiš ani šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek na otázky neodpověděli.

V případě, že Vymazal rezignuje, nemohlo by hnutí ANO již nominovat do funkce kohokoliv. Nový náměstek by kvůli služebnímu zákonu musel projít výběrovým řízením a musel by splňovat přesná kritéria - několikaletou praxi a postavení ve státní správě.

Josef Vymazal na ministerstvo zdravotnictví přišel z Nemocnice Na Homolce, kde je primářem radiodiagnostického oddělení. Náměstkem se stal poté, co byl Svatopluk Němeček jmenován ministrem.

Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal tvrdí, že ve sporu mezi pražskou záchrankou a nemocnicemi nechybovala ani jedna ze stran, ale mediální obraz. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 41 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy