Týrali děti v kauze Kuřim? Rozsudek uslyší v pátek

Jiří Hloušek
21. 10. 2008 12:29
Obžalovaní přednesli závěrečné řeči
Matka týraných chlapců Klára Mauerová dnes přednesla u soudu závěrečnou řeč
Matka týraných chlapců Klára Mauerová dnes přednesla u soudu závěrečnou řeč | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Více než čtyřměsíční maraton hlavního líčení kauzy známé jako "kuřimská" dospěje v pátek k rozsudkům. Obžalovaní podezřelí z týrání dětí dnes přednesli Krajskému soudu v Brně závěrečné řeči.

Soudce Pavel Göth poté líčení odročil na pátek. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová navrhuje až desetileté tresty.

Šestice osob v čele s matkou chlapců Klárou Mauerovou, její sestrou Kateřinou a také Barborou Škrlovou měla týrat dnes devítiletého Ondřeje a o dva roky staršího Jakuba v období od srpna 2006 do května 2007.

Obžalovaný Jan Turek se měl navíc dopustit i ublížení na zdraví tím, že měl chlapce pálil cigaretou a řezat.

Ve včerejším líčení přednesla závěrečnou řeč obžaloba a pětice právníků.

Státní zástupkyně požaduje pro Mauerovy desetiletý trest, pro Barboru Škrlovou trest sedmiletý. Pro Jana Turka, Hanu Bašovou a Jana Škrlu polovinu trestu Škrlové. Obhájci usilují o tresty podmíněné či zproštění viny.

První slovo měl dnes obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub. "Jediná trestná činnost, která může být Barboře Škrlové přiznána, je to, že jedinkrát ponořila Ondrovi hlavu do lavoru, sedmiletý trest je velmi vysoký. Klára Mauerová to dělala standardně," připomněl Holub.

Rozsáhlou závěrečnou řeč si připravil obhájce Barbory Škrlové alias Aničky Richard Novák. Zrekapituloval norskou etapu Barbořina zmizení a uvedl, že média i obžaloba vytvořily dvě kauzy - Kuřim a Barbora Škrlová.

"Ona není zločinec. Uvažujte o Škrlové jinak, je to člověk a chce klid," řekl Novák a položil otázku, zda měla Škrlová motiv k trestuhodnému jednání.

Matka chlapců nechce být u rozsudku

Závěrečná řeč matky, která týrala své chlapce, byla plná vzlykání. "Strašně mi chybí děti. Tu rozpolcenost, co mám v sobě, nemůže nikdo pochopit. Nainfikovat někomu pocit viny je strašně jednoduchý, celý je to propletený s vírou," řekla sotva srozumitelně matka.

"Někdo se odkazuje na svaté písmo, ale jeho cíl může být jiný. Kdyby za tím nebyl odborník, neposlouchala bych," zmínila se Mauerová o tajemné postavě doktora, který ji instruoval. Textové zprávy od doktora chodily z čísla její sestry Kateřiny a Barbory Škrlové.

"Nečekám, že někdo řekne, že jsem nevinná. Nevím, co více říci, bránit se nebudu, nemám sílu," uzavřela matka a požádala o to, aby nemusela být přítomna vynesení rozsudku.

Kateřina Mauerová: Týrala jsem, ale týrání neiniciovala

Její sestra měla svoji závěrečnou řeč připravenou písemně. Její projev byl vyrovnaný, bez výraznějších emocí. "Nepopírám svoji vinu na týrání dětí. K trestu se stavím čelem, netvrdím, že jsem byla ovládaná. Byla jsem ovlivněná," řekla Mauerová.

"Tvrzení obžaloby nemůže obstát, protože mobil s mým číslem můžou používat jiní. Do mé mailové schránky mělo přístup hodně jiných osob," dodala, aniž by kohokoli jmenovala. Kateřina Mauerová popřela i to, že iniciovala a vymýšlela tresty, tedy byla za osobou "doktora".

Barbora Škrlová se bála přijít

"Bojím se pout a těsné cely ve sklepě soudu," vzkázala Barbora Škrlová po svém advokátovi a vysvětlila tak svoji nepřítomnost. "Na chatě jsem byla týraná stejně jako chlapci, Ondru jsem topila ze strachu z trestu," napsala Škrlová.

Líčila útrapy, které předcházely topení Ondry. Prý se dokonce chtěla zabít poté, co ji jedna ze sester Mauerových topila v umyvadle a poté svázala švihadlem. "Povolila jsem švihadlo a chtěla skočit z okna. Mauerová mě chytla a zavřela do klece," líčí Škrlová.

Obžalovaný Jan Turek se odkázal na včerejší řeč svého právníka Milana Staňka, který tvrdí, že došlo k záměně osob. Že netýral Turek.

"Za celým tímto případem jsou nedořešené věci, které jej stále ovlivňují. Tato kauza si žádá další a další oběti. Určitě bude třeba hovořit o tom v celé souvislosti," řekl dnes Turek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy